Top 10 książek dla dzieci na czas nadprogramowych ferii
Decyzją rządu, od poniedziałku wszystkie żłobki, przedszkola i szkoły będą zamknięte. Dobrze wiemy o tym, że to potrzebne dla naszego bezpieczeństwa środki zapobiegawcze związane z pandemią koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. Wielu rodziców stanęło nie tylko przed dylematem, w jaki sposób pogodzić pracę i opiekę nad dziećmi, ale też jak wypełnić dzieciom wolny czas. Jesteśmy pewni, że warto rozrywki poszukać w książkach.
Top 10 książek dla dzieci na czas nadprogramowych ferii
Właśnie dlatego stworzyłam dla Was zestawienie książek, które warto podsunąć dzieciom w czasie nadprogramowych ferii. Wybrałam książki zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych czytelników.
Picturebooki – zabawa dla młodszych i starszych
Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Aleksandra i Daniel Mizielińscy
To najnowsza edycja kultowej książki dla dzieci, która podbiła serca małych czytelników na świecie. Dzięki niej razem ze swoimi dziećmi odbędziecie podróż nie ruszając się z domu.
To 66 ilustrowanych map, z których poznacie świat zwierząt, roślin oraz najważniejsze elementy kultury każdego z 66 krajów.
Mam oko na litery Aleksandra i Daniel Mizielińcy
Kolejna książka od Państwa Mizielińskich, ale nic nie poradzę, mam do nich słabość, bo wszystkie są świetne.
Każda strona odpowiada jednej literce alfabetu. Czytelnik ma znaleźć wśród ilustracji takie obrazki przedmiotów, zwierząt itp., które właśnie na tę litrę się zaczynają. Zwariowanych rysunków jest tak dużo, że nawet dorośli mogą mieć z tym problem. Dzięki temu wspólne czytanie jest świetną zabawą i można z niego zrobić nawet grę.
Rok w lesie Emilia Dziubak
Edukacja, rozrywka i do tego estetyka ilustracji – właśnie dlatego warto sięgnąć po tę książkę.
Bohaterami tej obrazkowej opowieści są zwierzęta, mieszkańcy lasu. Dzieci nie tylko poznają charakterystyczne cechy każdego gatunku, ale też śledzą życie każdego z bohaterów przez rok. Jak zmienia się ich zachowanie, kiedy w przyrodzie następują po sobie cyklicznie zmiany?
Książka zachęca małego czytelnika do tego, żeby sam na postawie ilustracji snuł opowieść.
Zjadamy banany Katie Abey
To książeczka obrazkowa, której temat kręci się wokół jedzenia, ale jak się kręci! Zwierzaki zjadają wszystko, a w jaki sposób zjadają? To trzeba zobaczyć! To książka, dzięki której Wasze dzieci będą pękać ze śmiechu i z miejsca poproszą choćby o naleśniki.
Żeby dowiedzieć się więcej…
Chore historie Tomek Żarneck, il. Gosia Kulik
Ta książka jest skierowana do starszych dzieci. Być może dzięki niej nieco lepiej zrozumieją obecną sytuację i to, że warto stosować się do zasad, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Chore historie to ilustrowane, pełne humoru „portrety” chorób, które w przeszłości dziesiątkowały ludzi: grypy, odry, dżumy, eboli, cholery, trądu, ospy prawdziwej, AIDS, malarii, gruźlicy, żółtej febry, polio oraz kiły.
Szczęście. Opowiastki dla dzieci Leo Bormans
To dziesięć pięknie ilustrowanych opowiastek o ptakach, które – tak, jak ludzie – są różne. Opowiadania są zrozumiałe i lekkie i – co bardzo ważne – dotyczą 10 kluczy do szczęścia opracowanych przez London School of Economics, to m.in.: relacje, zaufanie, ciekawość świata… Zatem każda z opowiastek niesie ważne przesłanie.
Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią Boguś Janiszewski
Seria O czym dorośli nam nie mówią to świetny cykl książek popularnonaukowych dla dzieci. Jak powstał Wszechświat, skoro wcześniej nie było nic? Ta kosmiczna podróż jest pięknie zilustrowana i została napisana zrozumiałym językiem. To książka, z której można się wiele dowiedzieć i tu myślę nie tylko o dzieciach 😉
Książka bez obrazków Benjamin Joseph Novak
Wierzcie mi, ta książka tylko pozornie wygląda na nudną. Jeżeli chcecie czymś zaskoczyć swoje dziecko, to zróbcie to podczas wspólnego czytanie. Bo właśnie z myślą o wspólnej lekturze Książka bez obrazków została stworzona. Nic w niej nie jest poważne, warto się o tym przekonać na własnej skórze.
Książki artystyczne
Awaria elektrowni Tina Oziewicz
To piękna, nastrojowa opowieść o nocnym życiu miejskich zwierząt. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że te zwierzaki żyją obok nas. Dopiero podczas awarii elektrowni, gdy gasną światła, a miasto cichnie, one opuszczają swoje schronienia. Okazuje się, że w miastach mieszkają nie tylko ludzie.
Widziałem pięknego dzięcioła Michał Skibiński
Ta książka to pełen malarskich ilustracji autentyczny dziennik ośmioletniego Michała z wakacji 1939 roku. Każdy wpis to sentencja danego dnia.
Książka zdobyła wyróżnienie BolognaRagazzi Award 2020, konkursu, który odbywa się podczas najważniejszych targów książki dziecięcej na świecie w Bolonii.
Pozostaje mi życzyć, żebyście trzymali się zdrowo! A może chcielibyście polecić naszym czytelnikom inne książki dla dzieci?