Popularne książki o naturze podobne do Sekretnego życia drzew
Peter Wohlleben w swojej książce pt. Sekretne życie drzew wywrócił dosłownie do góry nogami nasz sposób patrzenia na przyrodę. Jego przemyślenia na temat inteligencji roślin pokochali zarówno miłośnicy natury, jak i spragnione kontaktu z lasem mieszczuchy. Nic więc dziwnego, że Duchowe życie zwierząt, kolejna część opowieści niemieckiego leśniczego, powtórzyła sukces poprzedniczki. Jeżeli Wy również jesteście fanami twórczości Petera, sprawdźcie inne popularne książki o naturze.
Poniżej znajdziecie cztery najnowsze książki o naturze, które z pewnością przypadną Wam do gustu.
Popularne książki o naturze podobne do Sekretnego życia drzew
Jak zwierzę Charles Foster
To będzie najbardziej zwariowana książka przyrodnicza, jaką przeczytacie! Dla Charlesa Fostera obserwowanie natury to zdecydowanie za mało. Autor bardzo dosłownie potraktował stwierdzenie „wczuć się w czyjąś skórę” i postanowił spróbować żyć jak borsuk… A także jeleń, wydra, lis i jerzyk! Eksperyment Fostera stanowi fascynującą próbę zrozumienia świata zwierząt i spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość z nieco innej perspektywy. Jak zwierzę to pouczająca lektura, która daje do myślenia i wybija Czytelnika z jego etnocentryzmu. Foster przypomina nam, że dzielimy planetę z nie mniej inteligentnymi oraz wrażliwymi istotami i wszystkim, bez wyjątku, należy się szacunek.
Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt Liz Kalaugher Matin Durrani
Zwierzęta w walce o przetrwanie mają wielkiego sprzymierzeńca – prawa natury. Dzięki nim są w stanie dostosować się do każdych warunków, efektywnie zdobywać pożywienie, rozpoznawać członków swojego stada czy polować na ofiary. To niesamowite, w jakim stopniu życiem dzikich istot rządzi fizyka oraz chemia! Zwierzęta zupełnie instynktownie wykorzystują naukę do swoich celów, ale czasami ich mądrość daleko wykracza poza to, co możemy nazwać bezrefleksyjnym działaniem. Bohaterowie Kudłatej nauki nie raz zaskoczą Was swoją rezolutnością i zachwycą niesamowitymi zdolnościami, o których my ludzie, możemy jedynie pomarzyć.
Prywatne życie łąki John Lewis-Stempel
Książka Johna Lewisa-Stempela opowiada o roku z życia sąsiadującej z jego domem łąki. Mieszkający na pograniczu Anglii i Walii autor, z poetycką wrażliwością opisuje swoje ukochane miejsce na Ziemi, pokazując, jak zmienia się ono pod wpływem różnych pór roku. Łąka jest dla Johna fascynującą przestrzenią, która skłania do inteligentnych i tryskających poczuciem humoru przemyśleń. Ciekawe podejście do tematu oraz zdolność do snucia opowieści sprawiają, że lektura tej książki przynosi miłą chwilę wytchnienia od zabieganego świata. A jeśli nagrody mają dla Was znaczenie, to warto wiedzieć, że w 2015 roku Prywatne życie łąki zostało uhonorowane The Wainwright Prize – prestiżowym brytyjskim wyróżnieniem dla najlepszej książki przyrodniczej.
Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli Nathanael Johnson
Aby czerpać radość z przebywania na łonie natury, wcale nie trzeba wyjeżdżać na wieś. Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli to książka, która zachęca do tego, aby zatrzymać się, wziąć głęboki oddech i rozejrzeć wokół siebie. Opowieść Nathanaela Johnsona rozbudzi w Was dziecięcą ciekawość i przyniesie dużo radości z odkrywania zagadek przyrody, które czekają na nas tuż za rogiem. Będziecie zdziwieni, jak ten mijany zwykle w pośpiechu świat małych stworzeń, świetnie dostosował się do funkcjonowania w betonowych miastach!