Zdarzyło się w Watykanie Magdalena Wolińska-Riedi – recenzja
Od zawsze wszystko, co wiązało się ze sferą sacrum, otaczał nimb tajemnicy. Właśnie dlatego życie papieża, który jest swoistym Namiestnikiem Chrystusa, budzi tak dużą ciekawość, podobnie jak samo miejsce, w którym on żyje. Tym większą popularnością cieszą się publikacje, które mogą, choć o jeden kroczek, zbliżyć czytelnika do miejsc i człowieka otoczonego kultem. My, Polacy, cieszymy się najbardziej, gdy możemy dowiedzieć się więcej o „Papieżu Polaku”, Janie Pawle II. Dobrą okazją do zaczerpnięcia wiedzy nie tylko o jego życiu, ale przede wszystkim o życiu tuż obok niego, jest książka autorstwa Magdaleny Wolińskiej-Riedi pt. Zdarzyło się w Watykanie.
Co Zdarzyło się w Watykanie?
Najmniejsze państwo świata – Watykan. Stolica apostolska, w której urzęduje papież – głowa Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów wschodnich. W miejscu, w którym da się odczuć obecność Boga, za Spiżową Bramą, szesnaście lat swego życia spędziła Magdalena Wolińska-Riedi – znana polska dziennikarka, producentka, tłumaczka i lingwistka. W swojej książce Zdarzyło się w Watykanie rozmawia z bliskimi świeckimi współpracownikami Ojca Świętego Jana Pawła II, którzy wspominają swoje przeżycia z czasów tej wyjątkowej służby. Odkrywają tajemnice, dzielą się niesamowitymi historiami ze świata, do którego dostęp mieli zaledwie nieliczni. Ona sama również dzieli się swoimi wspomnieniami. Z tych fragmentów indywidualnych opowieści wyłania się fascynujący zapis życia, które toczyło się u boku człowieka „drugiego po Bogu”.
Czerpanie ze wspomnień
O tym, co zdarzyło się w Watykanie, dowiadujemy się m.in. od Luciano Firmaniego, który przez 27 lat obsługiwał papieską windę. Dzięki tej posadzie nie tylko miał okazję obcować z papieżem na wyciągnięcie ręki, ale też przebywać z jego wyjątkowymi gośćmi, takimi jak Fidel Castro czy Woody Allen. Innymi rozmówcami pani Magdaleny są pracownicy Drukarni Watykańskiej – Antonio Maggiotto i Demetrio. Wyjątkowe opowieści o swoich doświadczeniach z papieżem snują również: inżynier-wynalazca Paolo Sagretti, sanitariusz Massimiliano, papieski kierowca Pietro Cicchetti, ogrodnik Giuseppe Pelliccioni, który codziennie dostarczał świeże warzywa, watykański żandarm Valentino Pinci oraz członkowie Gwardii Szwajcarskiej, m.in. jej komendant Christoph Graf oraz Ety Cicioni. Opisują oni historie, które przed ukazaniem się tej pozycji wydawniczej, były znane tylko wąskiej grupie ludzi. Zatem sam widzisz, że to prawdziwa perełka.
***
Dzięki osobom, które zgodziły się podzielić swoimi wspomnieniami, otrzymujemy pełniejszy obraz „naszego” papieża Jana Pawała II. Ten bardziej ludzki, bliski nam. Wczytując się w retrospekcje, poznajemy go z innej strony, niż pokazywały go media. Przez pryzmat relacji z najbliższym otoczeniem. Dowiadujemy się tego, co lubił, jakie miał zwyczaje i jak się zachowywał. I że mimo otaczającej go aury świętości, nadal pozostawał człowiekiem:
Bywały sytuacje, kiedy przywódcy państw zostawali „zrugani” przez papieża – na przykład ci z krajów afrykańskich, rządzący autorytarnie, których Ojciec Święty zapraszał, by wstrząsnąć ich sumieniem. Wiemy, że miał mocny charakter, nie przebierał w słowach, jeśli chodziło o prawa człowieka, o niepodważalne wartości walczył jak lew. Nie zwracał uwagi na to, czy rozmawia z prezydentem USA, czy z przywódcą któregoś ze światowych mocarstw totalitarnych. Liczył się przekaz, jaki chciał do nich skierować. Czynił to nieraz bez pardonu. Był bardzo zdecydowany i często poirytowany tym, że na świecie łamane są podstawowe prawa człowieka, zwłaszcza jeśli chodziło o dzieci. Wielu możnych tego świata wchodziło do Jana Pawła II pełnych arogancji, a wychodziło grzecznych i bez słowa.
~ Luciano Firmani
Spacer po Stolicy Apostolskiej
Autorka kreśli swoistą mapę Stolicy Apostolskiej i zabiera czytelnika na spacer do tajemniczych miejsc za Spiżową Bramą, o których nie wie prawie nikt. Na przykład do ogrodu warzywnego, ” (…) osadzonego wysoko po lewej stronie nad drogą prowadzącą od wjazdu na Dziedziniec Belwederski strono w kierunku Fontanny della Galea i dalej do furtki na tyłach Muzeów Watykańskich. Całkowicie schowany dla oczu postronnych; trzeba wiedzieć, że tam jest, aby ten ogród dostrzec.” Dzięki jej drobnym wskazówkom, wybierając się na wycieczkę do Watykanu po przeczytaniu książki (i po wygaśnięciu pandemii), zwiedzanie tego miejsca będzie o wiele ciekawsze.
Dużą wartością tej książki są dołączone do treści unikalne fotografie z prywatnych zbiorów rozmówców Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Ulotne chwile uchwycone w kadrze. Emocje zastygłe na twarzach oraz piękne krajobrazy i budynki. To zdjęcia, których nie zobaczymy nigdzie indziej, jak tylko w tej publikacji. Specjalnie ich zatem tu nie umieszczę, żebyś miał większą przyjemność odkrywania ich podczas lektury.
Książka Zdarzyło się w Watykanie pozwala zaspokoić ciekawość na temat najmniejszego państwa świata oraz kulis pontyfikatu Jana Pawła II. To wartościowa pozycja wydawnicza, po którą powinien sięgnąć każdy zainteresowany życiem naszego papieża. Magdalena Wolińska-Riedi napisała ją lekkim przystępnym językiem, a duża czcionka pozwala również na swobodne zapoznanie się z treścią przez osoby starsze. Dzięki temu jest ona dobrym pomysłem na prezent dla babci lub dziadka.
Jesteś zainteresowany tą publikacją? Książkę możesz zamówić w tym miejscu.
Powiązane artykuły:
-
8/10
-
8/10
-
8/10
-
8/10
Summary
Dużą wartością tej książki są dołączone do treści unikalne fotografie z prywatnych zbiorów rozmówców Magdaleny Wolińskiej-Riedi. Ulotne chwile uchwycone w kadrze. Emocje zastygłe na twarzach oraz piękne krajobrazy i budynki. To zdjęcia, których nie zobaczymy nigdzie indziej, jak tylko w tej publikacji.