Zwiastun filmu 365 dni – sprawdźcie!

Z rosnącą popularnością książek Blanki Lipińskiej, zaogniała się dyskusja nie tyle na temat poziomu artystycznego jej powieści, ile samej fabuły jej książek. Mimo wszystko po serię 365 dni sięgnęło mnóstwo czytelniczek. Jedne zachwycają się książkami Lipińskiej, inne twierdzą, że nie czytały nic gorszego… Jednego książkom autorki nie można odmówić — popularności. Przez ponad rok utrzymywały się w czołówkach list bestsellerów.

365 dni - w sieci znów głośno

Fragment plakatu promującego film

365 dni – w sieci znów głośno

Wraz z pojawieniem się ekranizacji pierwszej części serii, filmu 365 dni na Netflixie, dyskusja z czytelniczych kuluarów przeniosła się na inny poziom. Film w wielu krajach (choćby w Stanach Zjednoczonych) stał się jednym z najchętniej oglądanych i co się z tym wiąże — komentowanych.

Aktywistki z organizacji feministycznej Pro Empower zaapelowały o usunięcie filmu z platformy lub dodanie odpowiednich ostrzeżeń. Zarzuciły produkcji to, co niejednokrotnie było już zarzucane samej książce. Mianowicie, że produkcja fabularnie wpisuje się w kulturę gwałtu, zawiera akty m.in. przemocy seksualnej, przymusowej kontroli czy toksycznego ujęcia męskości.

Już wcześniej zarzucano autorce, że w swojej książce w pewnym stopniu usprawiedliwia przemoc, nadając jej romantyczną otoczkę. Recenzenci doszukali się w wymyślonej przez nią historii przyzwolenia na gwałt.

Z drugiej strony sama autorka w Stories zamieszczonym na Instagramie już dawno, bo ponad 60 tygodni temu (nadal można je obejrzeć), skierowanym do feministek, zarzuca im, że gdyby przeczytały jej książkę, to przestałyby pluć jej w twarz. Że być może wtedy zrozumiałyby, za co tę historię pokochało tak wiele Polek. Autorka twierdzi też, że jej udało się dotrzeć do kobiet, do których nie udało się dotrzeć feministkom. Lipińska zauważa, że plują na kobietę, która udowodniła, że w męskim świecie da się odnieść sukces.

O czym właściwie jest historia, którą Lipińska opisała w książce 365 dni i dlaczego wzbudza tak wiele emocji? To romans erotyczny z elementami sensacyjnymi. Głównymi bohaterami są młoda Polka, Laura oraz Massimo – włoski mafioso. Mężczyzna porywa Laurę, która jest na wakacjach we Włoszech i – w skrócie – chce ją nakłonić do tego, żeby go pokochała.

Kiedy anglojęzyczne wydanie serii?

Nie od dziś wiadomo, że to, co kontrowersyjne wzbudza uwagę. Zatem wszystkie dyskusje na temat filmu podbijają jego popularność. Wraz z zainteresowaniem produkcją, rośnie zainteresowanie książkami Lipińskiej, a w internecie pojawiły się nielegalne tłumaczenia. Autorka na Instagramie stwierdziła, że jest okradana i poprosiła swoich fanów o pomoc w znalezieniu odpowiedniego tłumacza. Autorce zależy na tym, żeby angielskie wydanie jej książek pojawiło się jak najszybciej.

Czy sądzicie, że te wszystkie zarzuty mają podstawy, czy — idąc za wypowiedzią autorki — wynikają z nieczytania lub niezrozumienia jej książek?

Książki Blanki Lipińskiej możecie znaleźć w tym miejscu