Refleksyjne książki – zapowiedzi i nowości
Refleksyjne książki to zestawienie, w którym coś dla siebie znajdą wszyscy miłośnicy literatury pięknej i beletrystyki. Wśród prezentowanych tytułów znajdziecie przede wszystkim rodzime hity. Nie zabraknie jednak również międzynarodowych hitów. To doskonała propozycja dla każdego, kto jest ciekawy, jakie nowości są już dostępne na rynku, a które książki dopiero się pojawią. Jedno jest pewne. Absolutnie każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie. Zainteresowani? Koniecznie sprawdźcie, co takiego dziś dla Was przygotowaliśmy!
Refleksyjne książki – Testerka szczęścia Anna Szczęsna
Główną bohaterką prezentowanej dziś powieści jest Agnieszka Piotrowska. Kobieta ma pracę, którą kocha i jest z niej bardzo zadowolona, choć zajęcie jest niecodzienne. Prowadzi blog, na którym testuje i recenzuje przepisy na szczęście. Tak, tak. Wkrótce bohaterka staje przed nie lada wyzwaniem. Jej siostra już niedługo bierze ślub, a Agnieszka musi znaleźć na tę okoliczność partnera. Przewrotny los, niczym na zawołanie, stawia na jej drodze Bartka. Mężczyzna obecnie jest w jednym z trudniejszych okresów w życiu i zmaga się z problemami finansowymi. Agnieszka, która do tej pory wiodła proste i bezproblemowe życie, postanawia mu pomóc. Tym samym zostaje zapoczątkowana gorąca, ale przede wszystkim burzliwa relacja.
Para wyjeżdża w Bieszczady. Jednak czy przepiękne okoliczności i wspólnie spędzony czas pozwoli im odnaleźć prawdziwy przepis na szczęście? Wszak Agnieszka ma już za sobą przecież mnóstwo testów. Czy ten okaże się tym najskuteczniejszym?
Książka dostępna od 19 czerwca 2019 roku.
Refleksyjne książki – Przyjaciel Sigrid Nunez
Bezimienna główna bohaterka nagle traci przyjaciela, który bardzo wiele dla niej znaczył. Tym samym pozostaje po nim pustka. I wielki, przygarnięty przez niego dog arlekin. Kto miałby się nim zająć? Niechętna zwierzętom wdowa w podeszłym wieku? Nieobecna, skłócona ze zmarłym córka, która nawet nie pofatygowała się na pogrzeb?
Sigrid Nunez w sposób błyskotliwy i przenikliwy opowiada o przyjaźni, miłości i śmierci. Poza tym pisze też o wartościach, jakie do naszej egzystencji wnoszą zwierzęta. Kto komu bardziej pomaga w trudnych chwilach – one nam czy my im? Wzruszająca, mądra powieść o tym, co w życiu najważniejsze.
Książka dostępna od 12 czerwca 2019 roku.
Refleksyjne książki – Żyj i pozwól żyć Hendrik Groen
Arthur Ophof zupełnie inaczej wyobrażał sobie swoje życie. Ponieważ marzył o emocjonujących podróżach w odległe rejony świata, a zamiast tego tkwi godzinami w ulicznych korkach. Poza tym jego małżeństwo utknęło w martwym punkcie. A w związku z tym stało się równie nudne i nieekscytujące, jak jego przyjazne rodzinom z dziećmi sąsiedztwo. Piątkowe popołudnia, spędzane w towarzystwie trzech najlepszych kumpli, są jedyną osłodą jego monotonnej egzystencji. Arthur zbliża się do pięćdziesiątki i ma poczucie, że czas ucieka. Kiedy jego pracodawca „z żalem pozwala mu odejść“ Arthur, z całkiem niezłą odprawą, dostrzega szansę na rozpoczęcie życia na nowo.
Pełna werwy opowieść. Niesamowicie śmieszna i prowokująca do myślenia.
Wielbiciele dzienników z przyjemnością rozpoznają świeży, autoironiczny styl Hendrika i charakterystyczne dla niego trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość.
Książka dostępna od 19 czerwca 2019 roku.
Refleksyjne książki – Poniewczasie Wit Szostak
Oto jak sam autor pisze o książce:
Trudno w kilku zdaniach wypowiedzieć zamysł, którego realizacja zajęła ponad czterysta stron. Ale można powiedzieć, że „Poniewczasie” to książka o uchodzeniu; o bezdomności; o niemożności zamieszkiwania. Ten pulsujący w człowieku dramat starałem się opowiedzieć na wiele sposobów. Uchodzimy z miejsc, z historii, z pamięci, z relacji, z życia. Uchodzi z nas życie, sens, wspomnienia, bliscy. Desperacko próbujemy powiązać swoje istnienie ze światem, szukając korzeni, śladów, domów. Pisanie o tym wszystkim musi być także uchodzeniem poza formę literacką.
Wyszła mi książka, która jest po trosze dziennikiem, esejem, zbiorem opowieści i zmyśleń oraz wypisów z innych pisarzy i filozofów. I choć złamałem wszystkie pakty, które autor powieści zawiera z czytelnikami, to jednak uważam „Poniewczasie” za powieść. Być może najgłębszym sensem powieści jest schodzenie do podziemi, gdzie kłębią się opowieści, lęki i przeczucia. W podziemiach nie ma odpowiedzi, są zatarte ślady pytań, których nie potrafimy postawić. I chyba o tym jest ta książka.
Książka jest już dostępna.
Refleksyjne książki – Plac Konstytucji Dominika Buczak
Jest gorący lipiec 1952 roku. Socjalizm wkracza w życie Polaków i Polek pełną parą. Tym samym nowi ludzie na ruinach i gruzach wznoszą nowe miasto i system. W tym wszystkim młodziutka Mania, studentka Politechniki, aktywna członkini Związku Młodzieży Polskiej, gorąca zwolenniczka ustroju, czynna współtwórczyni MDM-u. Maria nie chce być zależna od mężczyzn. Ponieważ chce być przodowniczką pracy, poprawną obywatelką w nowym społeczeństwie. W związku z tym z pięknym, olśniewającym potęgą Placem Konstytucji wiąże swoją przyszłość. Dziewczyna spod Otwocka chce żyć w wielkim świecie, gdzie jest metro, całodobowe sklepy i wszystko na wyciągnięcie ręki. Wbrew oczekiwaniom, jednorazowa przygoda z przypadkowo poznanym chłopakiem szybko determinuje jej życie. Urodzi dziecko i wyjdzie za kolegę, ponieważ tak trzeba, tak się opłaca i tak jest rozsądnie.
Książka jest już dostępna.
Refleksyjne książki – Teoria opanowywania trwogi Tomasz Organek
Głównym bohaterem powieści jest trzydziestodziewięcioletni Borys. Mężczyzna już od dawna tkwi w poczuciu bezsensu i stagnacji. Właśnie stracił pracę, na której właściwie nigdy mu nie zależało. Poza tym zupełnie przypadkiem na swojej drodze spotyka Anetę. Swoją największą, nigdy niespełnioną miłość, którą nie bez powodu od zawsze nazywał „Nieta”. Spotkanie tej dwójki doprowadzi do wspólnej podróży. A ta może okazać się ucieczką od poczucia beznadziei, monotonii życia, od pracy, która ich nuży, nieudanych związków i, w końcu, od samotności. Poza tym wyprawa niespodziewanie przeistacza się w kryminalną intrygę. Intrygę, która rozgrywa się gdzieś na peryferiach cywilizacji.
Książka jest już dostępna.
Refleksyjne książki – Nie wiem, gdzie jestem Gayle Forman
Freya jest młodziutką wokalistką, stojącą na progu sławy. Straciła głos podczas nagrywania swojej debiutanckiej płyty. Harun zamierza zerwać więzi z bliskimi, żeby pozostać wiernym sobie. Nathaniel przyleciał do Nowego Jorku z jednym małym plecakiem i desperackim planem. Nie ma nic do stracenia. Łączy ich strata. Nadzieja. Tęsknota. I miłość.
W związku z tym, zanim dzień dobiegnie końca, ich głęboko skrywane tajemnice wyjdą na jaw. A oni przekonają się, że najlepszym lekarstwem na każdą stratę i tęsknotę jest drugi człowiek.
Książka jest już dostępna.