Recenzja książki Krewniacy – poznaj Neandertalczyków
Zapewne niejednokrotnie słyszeliście słowo Neandertalczyk, które padało w formie obelgi, insynuując niski poziom intelektualny przeciwnika. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym odkrywamy, że Neandertalczycy wcale nie byli tak nierozumni, jak by się nam wydawało… Poznajcie życie, miłość, śmierć i sztukę naszych przodków. Przed Wami recenzja książki Krewniacy.
Nie taki przodek głupi, jak go malują
Na co dzień funkcjonujemy w świecie pełnym uproszczeń i symbolicznych znaczeń. Te funkcjonują zarówno w naszym języku, jak i u podnóża naszej mentalności kształtowanej od najmłodszych lat naszego życia. Jednym z takich przekonań, jest dość uproszczone wyobrażenie o naszych prehistorycznych krewniakach.
Stojąc na szczycie ewolucyjnego łańcucha, niejednokrotnie zerkamy w dół z perspektywy naszych technologicznych dokonań i rozwiniętych struktur społecznych.
Często jednak zapominamy, że to nasi przodkowie położyli podwaliny pod wszystko to, co znamy obecnie. I choć różnią nas tysiąclecia, wiedza i struktura ciała, wciąż mamy ze sobą więcej wspólnego, niż by się nam zdawało.
W swojej książce Krewniacy. Życie, miłość, śmierć i sztuka Neandertalczyków Rebecca Wragg Sykes odczarowuje prymitywny obraz przodków i rzuca nowe światło na prehistorię. Jeśli więc jesteście ciekawi, kim tak naprawdę byli nasi krewniacy, odpowiedź znajdziecie na kartach tej książki.
Recenzja książki Krewniacy
Książki popularnonaukowe mają to do siebie, że w przeciwieństwie do prac naukowych, ich język dostosowywany jest do masowego odbiorcy. Jako że na szczęście na książkowym rynku znajdziemy ich całe mrowie, możemy przebierać w wachlarzu tytułów, których autorzy podchodzą do tematu bardzo uniwersalnie, łącząc naukowe dokonania z entuzjazmem laika, przez co tworzą tytuł dosłownie dla każdego.
Pozycja Rebeki Wragg Sykes jest jednak tytułem nieco bardziej wymagającym w odbiorze. Mimo absolutnie fascynującej tematyki nie jest lekturą, którą będziemy w stanie pochłonąć w jedno leniwe popołudnie.
Autorka poświęciła całą swoją naukową karierę badaniu neandertalczyków, dlatego nie powinien dziwić nas fakt wnikliwości, z jaką podchodzi do tematu.
Mimo mojego zamiłowania do opracowań naukowych żałuję jednak, że książka nie została napisana przystępniejszym językiem. Wynika to jedynie z mojej słabości do umiejętnego sprzedania naukowego zagadnienia szerszemu gronu odbiorców.
Będzie to jednak zdecydowany plus dla wszystkich tych, którzy nie odnajdują się w swobodnej formie tytułów popularnonaukowych. Znajdziemy tutaj bowiem mnóstwo szczegół z życia naszych przodków, dlatego też tytuł ten doskonale sprawdzi się jako materiał źródłowy, jeśli zajmujecie się opracowaniem tematu w swoich pracach.
Niewątpliwie jest to tytuł niezwykły, odczarowujący stygmatyzujący obraz naszych krewniaków. Tytuł, który pozwala na nowo zachwycić się niezwykłą drogą, którą przeszliśmy jako gatunek, od pierwszych komórek, po homo sapiens sapiens. Dlatego jeśli jesteś ciekaw tego, co nie zostało powiedziane Ci na lekcji historii, koniecznie sprawdź ten tytuł!
Jeśli zaintrygowała Cię recenzja książki Krewniacy, tytuł ten znajdziesz tutaj.
Ania ocenia:
-
7/10
-
7/10
-
8/10
-
10/10
Fragment recenzji
W swojej książce Krewniacy. Życie, miłość, śmierć i sztuka Neandertalczyków Rebecca Wragg Sykes odczarowuje prymitywny obraz przodków i rzuca nowe światło na prehistorię. Jeśli więc jesteście ciekawi, kim tak naprawdę byli nasi krewniacy, odpowiedź znajdziecie na kartach tej książki.