Artykuły

Co zrobić, gdy nie możesz się skupić na czytaniu? Porady dla czytelników

Co zrobić, gdy nie możesz się skupić na czytaniu? Porady dla czytelników

Uwielbiam czytać. Ale czasami po prostu nie mogę się skupić na książce. Może to z powodu samej książki, może otoczenia, w którym czytam. Na pewno też świetnie znasz ten problem. Istnieje wiele powodów, dla których możesz nie być w stanie skoncentrować się w danym momencie. Dlatego mam kilka wskazówek, które mogą pomóc.

Co zrobić, gdy nie możesz się skupić na czytaniu? Porady dla czytelników

Nie możesz skupić się na czytaniu? Mam kilka porad

Zrób sobie przerwę, a nawet wyjdź na zewnątrz

Kiedy czytasz, czasem możesz zgubić się w historii. Wystarczy na chwilę się rozproszyć lub skupić na innych rzeczach, które masz jeszcze do zrobienia.

Jeśli możesz, wyjdź na krótki spacer, aby oczyścić głowę. Zrób sobie przerwę i przez jakiś czas robić coś innego (np. grać na komputerze lub oglądać telewizję), aby odwrócić uwagę od czytania.

Możesz też zająć się tymi sprawami, które tak odciągają Cię od książki. Wtedy wrócisz do niej ze wszystkimi załatwionymi sprawami i nic już nie będzie Cię odciągać od zawartej w książce historii.

Czytaj w cichym miejscu, bez rozpraszania uwagi

Kiedy próbujesz skupić się na czytaniu, ważne jest, aby stworzyć środowisko sprzyjające temu zadaniu.

Jeżeli rozprasza cię hałas, czytaj w samotności albo przynajmniej w pokoju, w którym nie ma nikogo innego. Upewnij się, że twoje otoczenie jest ciche i wolne od rozpraszaczy. Wyłącz, wycisz telefon lub umieść go w innym pokoju. Wyłącz telewizor. Jeżeli w czytaniu przeszkadza ci muzyka — ją także wyłącz.

Czytasz w łóżku (a wiele osób tak robi)? W takim razie staraj się nie zasypiać w czasie czytania. To tylko utrudni ci zaśnięcie później, gdy już przyjdzie czas na sen.

Jeśli to możliwe, spróbuj czytać poza domem. Parki to zazwyczaj bardzo ciche miejsca, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi. W bibliotekach również jest cicho.

Słuchaj audiobooka robiąc coś innego

Jeżeli męczy cię tradycyjne czytanie, albo nie możesz znaleźć czasu, żeby sięgnąć po książkę, wypróbuj audiobooki, których można słychać podczas robienia czegoś innego.

Prowadzisz samochód, spacerujesz, sprzątasz lub ćwiczysz? Wykorzystaj ten czas jako szansę na słuchanie — książkowa historia może być o wiele bardziej wciągająca niż słuchanie muzyki lub podcastów.

Porady dla czytelników, którzy nie mogą się skupić na książce. Którą wypróbujesz?

Jeśli masz problemy ze skupieniem się na czytaniu, wypróbuj niektóre z tych wskazówek. Może się okazać, że jedna lub więcej z nich pomoże ci się skupić na książce.

Jeżeli nic nie działa, może problemem jest książka, którą próbujesz czytać? Czasami warto się poddać i sięgnąć po coś innego 😉 W poszukiwaniu czytelniczych inspiracji możesz sprawdzić na przykład aktualne listy bestsellerów (np. TopKę TaniaKsiazka.pl).