Czy powstanie serial na podstawie książek Dana Browna?

Dan Brown zasłynął bestsellerową książką Kod Leonarda da Vinci, która po raz pierwszy została wydana w 2003 roku. Książka wzbudziła wiele kontrowersji związanych z dość luźnym podejściem autora do faktów związanych z życiem Chrystusa.

Pamiętam czasy, kiedy między moimi znajomymi krążyły niemal zaczytane na śmierć egzemplarze tej powieści. To było jeszcze przed jej ekranizacją z Tomem Hanksem w roli Roberta Langdona. Niedawno w sieci pojawiły się informacje dotyczące tego, czy powstanie serial na podstawie książek Dana Browna.

Czy powstanie serial na podstawie książek Dana Browna?

Dan Brown; źródło: wikimedia commons

Robert Langdon – historyk rozwiązujący niezwykłe zagadki

Seria książek Dana Browna, Robert Langdon, zawiera sensacyjne thrillery. Łączy je postać głównego bohatera, który jest historykiem, profesorem na Harvardzie. Langdon korzystając ze swoich naukowych umiejętności, rozwiązuje głośne sprawy. To specyficzne śledztwa, bo do ich rozwiązania jest potrzebna umiejętność rozszyfrowania zagadek: kryptografów, kluczy, symboli i kodów. Każda ze spraw, z którymi się styka, porusza tematy historyczne i wikła się w chrześcijańskie motywy religijne.

W skład serii wchodzą:

  1.  Anioły i Demony
  2. Kod Leonarda da Vinci
  3. Zaginiony Symbol
  4. Inferno
  5. Początek

Poza filmem Kod da Vinci z 2006 roku pojawiły się też wersje kinowe innych książek Dana Browna z serii o Robercie Langdonie: Anioły i demony (2009) i Inferno (2016).

Czy powstanie serial na podstawie książek Dana Browna?

Na początku sierpnia Dan Brown na swoim Facebooku prowadził transmisję na żywo skierowaną do wszystkich jego fanów. Odpowiadał na pytania, które zadawali mu miłośnicy wykreowanych przez niego historii. Na jedne z nich odpowiedział:

W sekrecie marzę od jakiegoś czasu o czymś, co wydaje się całkiem możliwe. Zamiast filmów „Zaginiony Symbol” i „Początek”, te książki mogłoby zostać zekranizowane jako sezony serialu. Na przykład „Zaginiony Symbol” mógłby być zekranizowany jako 12-14 godzin serialu. Co oznacza, że moglibyśmy nakręcić to dokładnie tak, jak to jest opisane w książce, niczego nie pomijając. „Początek” mógłby być drugim sezonem, a cokolwiek napiszę – trzecim.

To, co powiedział Dan Brown, sugeruje, że na podstawie książek, które nie doczekały się jeszcze kinowej wersji, może kiedyś powstać serial. Oczywiście na razie to tylko spekulacje zakrawające na myślenie życzeniowe, ale moim zdaniem te plany są całkiem możliwe do zrealizowania. Tym bardziej, że serialowi twórcy w poszukiwaniu pomysłów fabularnych coraz częściej sięgają po literackie pierwowzory.

Jak myślicie, czy obie książki mają szansę na taką formę ekranizacji? Chcielibyście obejrzeć serial, którego głównym bohaterem byłby Robert Langdon?

Wszystkie książki z serii Robert Langdon znajdziecie tutaj.