Czytanie lektur przez młodzież to prawdziwy problem. Lektury kojarzą się z opasłymi tomiskami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Młodzi ludzie sięgają więc po streszczenia, opracowania. Ba! Zdarzają się nawet nauczyciele, którzy dyktują fragmenty streszczeń do zapisania w zeszycie! Tymczasem, czytanie lektur szkolnych może pomóc młodym ludziom uporać się z ich jak najbardziej realnymi problemami i wykształcić w nich empatię, która pozwoli im widzieć świat wyraźniej.

Czytanie lektur a dojrzałość emocjonalna i empatia

Lektury pozwalają dzieciom odczuwać emocje. Dzięki nim młodzi ludzie wykształcają w sobie dojrzałość emocjonalną, która później pozwala im pokonywać życiowe trudności. Udowodniono, że ludzie, którzy są dojrzali emocjonalnie, częściej osiągają sukces w życiu.

iStock_79144313_MEDIUMJedną z najbardziej wstrząsających lektur szkolnych, która ma ogromny wpływ na młodzież są Kamienie na szaniec. To dzięki tej książce młodzi ludzie mogą poznać losy swoich rówieśników podczas wojny. Przez tragiczne relacje z życia i śmierci małoletnich bohaterów Powstania Warszawskiego, dzieci nie tylko poznają ważny rozdział w polskiej historii, ale także wraz z bohaterami przeżywają trudne i ważne życiowe wybory. Ponadto lektury, jak i wszystkie książki, uczą młodzież empatii. Neil Gaiman, powiedział kiedyś, że dzięki czytaniu możemy brać udział w wydarzeniach, których doświadczają bohaterowie. Kiedy oglądamy gotowe obrazy np. w telewizji jesteśmy jedynie obserwatorami. Dostajemy gotowe rozwiązania, które w żaden sposób nie zmuszają nas do myślenia i odczuwania.

Czytanie lektur a system wartości

Lektury pomagają młodym ludziom radzić sobie z problemami w życiu codziennym. Jill Jenkins, emerytowana nauczycielka z 40-letnim stażem nauczania w szkołach publicznych w Stanach Zjednoczonych powiedziała, że dzięki słowom Langstona Hughesa, amerykańskiego poety i powieściopisarza, poradziła sobie z traumą po rozwodzie. Twierdzi obecnie, że literatura jest ostoją w najczarniejszych godzinach naszego życia.

Czytanie lektur a życiowe prawdy

Lektury mówią dzieciom, co jest naprawdę ważne. Mały Książę to jedna z tych książek, które zatrzymały się w czasie. To nieważne, że Antoine Saint-Exupéry napisał ją w 1943 roku i że Mały Książę jest małą, cienką książeczką animowaną. Najważniejsze to, że nadal dobrze widzi się tylko sercem i to, że kiedy kogoś oswoimy musimy liczyć się z ryzykiem łez. Pewne wartości, ideały się nie zmieniły. To dzięki lekturom dzieci mogą dowiedzieć się, jak postępować właściwie, jakie wybory są tymi słusznymi. Taka wiedza będzie dla nich drogowskazem w sytuacjach, z którymi zetkną się w jak najbardziej realnym życiu.

Czytanie lektur a światopogląd

Dzięki lekturom młodzi ludzie mogą poznać nowe kultury, odwiedzać miejsca, znane i nieznane, poszerzać swój światopogląd i lepiej zrozumieć człowieka, jako istotę ludzką. Dzięki lekturom i książkom w ogóle, dzieci powiększają zasób swojego słownictwa, budują nowe obrazy, które pozostaną w ich umysłach na zawsze. Lektury mogą być doskonałym początkiem przygody z czytaniem. Zapoczątkować wielką miłość do książek, które będą przewodnikami, pocieszycielami, źródłem rozrywki w ich przyszłym, dorosłym życiu.

Czytanie lektur a historia

Jednym z najważniejszych aspektów czytania lektur szkolnych jest nauka historii. Dzięki literaturze, historia nie jest tylko zapisem dat, liczb i zdarzeń, ale jak najprawdziwszym obrazem w naszym umyśle. Dzięki takim autorom jak Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz czy Bolesław Prus, ale i Hanna Krall młodzież poznaje ważne wydarzenia z historii Polski. Poprzez wprowadzenie fikcyjnych postaci i stworzenie ciekawej, wielowątkowej fabuły, może realnie brać udział w wydarzeniach, które w innym przypadku byłby tylko suchym zapisem kronikarskim.

Czytanie lektur, a przyszłość

Dzięki lekturom szkolnym dzieci odbywają niezwykłe podróże. Wrócą z nich odmienione, chociaż ta zmiana nie będzie od razu widoczna. To niezwykle ważne zadanie, które stoi przed rodzicami, później przez nauczycielami, aby wytłumaczyć dzieciom, co dają im lektury i książki w ogóle. To będzie miało wpływ na to jakimi będą ludźmi, jakich będą dokonywać wyborów i jak będą zmieniać w przyszłości świat, w którym przecież wszyscy żyjemy.

iStock_78877231_MEDIUM

Lektury szkolne w rewelacyjnych cenach do kupienia w TaniaKsiazka.pl