Ekipa do naprawy świata czeka na taniaksiazka.pl

Ekipa do naprawy świata to książka Anne Svedrup-Thygeson, która napisała również książkę Terra insecta. Autorka jest profesorem Norweskiego Uniwersytetu Nauk Przyrodniczych, która w bardzo interesujący sposób pokazuje świat przyrody.

Kim jest Ekipa do naprawy świata?

Istotny temat książki opisuje jej podtytuł: Jak dziesięć milionów gatunków staje na głowie, by uratować ci tyłek. Dosadny, ale tak bardzo w punkt! Podczas gdy człowiek nie jest najpotrzebniejszym Ziemi gatunkiem, to jest najbardziej pewny siebie. Spójrzmy prawdzie w oczy – rozsiedliśmy się wygodnie na naszej planecie, ale jesteśmy nieco uciążliwymi gośćmi. Wielu z nas na co dzień o tym nie myśli. A już praktycznie zupełnie nie myślimy o tych anonimowych bohaterach, którzy czy to z dna oceanów, czy z głębi ziemi, dosłownie trzymają to wszystko w ryzach.

Ekipa do naprawy świata – recenzja

Książka jest po brzegi wypełniona przeróżnymi ciekawostkami. A te, które wspomniane są z tyłu okładki to zaledwie ułamek – jeden małż potrafi oczyścić dziennie 50 litrów wody, a co drugi oddech zawdzięczamy planktonowi. No właśnie niekoniecznie tylko drzewa produkują tlen. Skąd bierze się niezwykły błękit na skrzydłach motyli. Jaki wpływ mają jaszczurki na cukrzycę. I co mają wspólnego M&M’sy z niebieskim miodem? Kaszalot, humbal i płetwal błękitny dzięki swoim rozmiarom przyczyniają się do transportowania składników odżywczych do tych części morza, gdzie ich brakuje. Mówię Wam – książka jest niesamowitym źródłem wiedzy!

Okej, zgadzam się. Podręcznik do biologii też taką wiedzę posiada. No ale niezwykle istotny jest przecież sposób, w jaki te wszystkie mądre rzeczy są przekazywane. Ekipa… jest napisana w świetnym popularnonaukowym stylu, z przewagą „popularnego”. Cóż to za przyjemność, gdy czytamy książkę naszpikowaną skomplikowanym słownictwem, którego nie rozumiemy? Styl autorki jest niesamowicie przyjemny, przystępny. Fakty przeplata anegdotkami ze swojego życia.

Zachęcam Was do sięgnięcia po ten tytuł, bo jest naprawdę pasjonujący! No i zawsze można potem błysnąć w towarzystwie „ej, a wiecie że…” 😉 Jedynym minusem tej książki jest brak zdjęć lub choćby rysunków. Wiele opisywanych tam zwierząt czy roślin musiałam wyszukiwać w internecie, żeby sobie wyobrazić, jak wygląda na przykład skrzypłocz, którego niebieska krew (dużo dzisiaj tego niebieskiego tutaj!) wykrywa zanieczyszczenia w laboratoriach. Ale przypuszczam, że w dobie drożejącego papieru (i wszystkiego innego) wkładka ze zdjęciami podwyższyłaby cenę książki, więc jestem w stanie to przełknąć.

Polecam, naprawdę! Przyroda sobie bez nas poradzi, ale w drugą stronę to już nie zadziała. Może więc warto o nią zadbać?

Książkę Ekipa do naprawy świata znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 8/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 8/10
    Czy książka nadaje się na prezent? - 8/10
8/10

Fragment recenzji

Ekipa do naprawy świata to książka Anne Svedrup-Thygeson, która napisała również książkę Terra insecta. Autorka jest profesorem Norweskiego Uniwersytetu Nauk Przyrodniczych, która w bardzo interesujący sposób pokazuje świat przyrody.  Książka napisana jest w świetnym popularnonaukowym stylu. Zachęcam Was do sięgnięcia po ten tytuł, bo jest naprawdę pasjonujący!