Już na początku czerwca w księgarniach pojawi się najnowsza, pierwsza od ośmiu lat i pierwsza od przyznania Nagrody Nobla powieść Olgi Tokarczuk – Empuzjon. Tym razem pisarka zabiera czytelników do przedwojennego uzdrowiska Görbersdorf.

Empuzjon - nowa powieść Olgi Tokarczuk

Empuzjon – nowa powieść Olgi Tokarczuk. Premiera 1 czerwca

Przed pierwszą wojną światową w Görbersdorfie (dzisiejsze dolnośląskie Sokołowsko) działało pionierskie na skalę Europy sanatorium specjalizujące się w leczeniu chorób płuc. To właśnie tam Olga Tokarczuk umieszcza akcję swojej najnowszej powieści.

We wrześniu 1913 roku do sanatorium przyjeżdża lwowski student, Mieczysław Wojnicz. Młody mężczyzna ma nadzieję, że nowoczesne metody leczenia stosowane w Görbersdorfie i rześkie górskie powietrze mu pomogą. Jednak jego choroba okazuje się poważniejsza, niż przypuszczał. Diagnoza jest jednoznaczna z wyrokiem – gruźlica.

Wraz ze studentem ze Lwowa w sanatorium przebywają chorzy mężczyźni z wielu zakątków Europy. Uosabiają swoistą mieszankę ówczesnych nastrojów politycznych,  społecznych i kulturalnych. Mężczyźni dyskutują i wymieniają się poglądami. Okazuje się, że ich rozmowy są uniwersalne i wcale nie dotyczą tylko „tu i teraz”, czy raczej „tam i wtedy”.

Empuzjon - okładka nowej powieść Olgi Tokarczuk

Odkrywanie prawd o świecie

Jednak fabuła powieści Empuzjon opiera się nie tylko na rozmowach. Mieczysław dowiaduje się, że w okolicach sanatorium miały miejsce tragiczne i tajemnicze wydarzenia. Wojnicz zaczyna się nimi fascynować. Nie wie jeszcze, że w obliczu tych tajemnic sam nie jest bezpieczny.

Olga Tokarczuk w Empuzjonie prowadzi czytelnika przez swoją opowieść. Jednocześnie odsłania przed nim prawdy o świecie. Jedne z nich czytelnika zaskoczą, a inne zmuszą do tego, by przestał je ignorować. W końcu Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne.

Najnowszą książkę Noblistki można już zamówić w przedsprzedaży: Empuzjon. Powieść ukaże się nakładem w Wydawnictwa Literackie a jej premierę zaplanowano na 1 czerwca.

Sprawdź też: