ReportażeWydarzenia literackie

Finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego. 5 najlepszych reportaży z 2019 roku

Finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego. 5 najlepszych reportaży z 2019 roku

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego to najważniejsze polskie wyróżnienie dla twórców reportażu literackiego. W tym roku zostanie przyznana już 11 raz i właśnie na łamach „Gazety Wyborczej” oraz serwisu Wyborcza.pl ogłoszono finalistów. Co za tym idzie – poznaliśmy 5 najlepszych reportaży 2019 roku.

Finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego. 5 najlepszych reportaży z 2019 roku

Finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

W tym roku, spośród 135 zgłoszonych reportaży, jurorzy nominowali do Nadrody im. Kapuścińskiego 10 tytułów, teraz zawęzili to grono do 5 finalistów. Szansę na zdobycie wyróżnienia za najlepszy reportaż literacki, który w 2019 roku został wydany w Polsce, mają:

Finaliści Nagrody im. Kapuścińskiego za najlepszy przekład

Nagrodę im. Kapuścińskiego otrzyma nie tylko twórca najlepszego reportażu, który w zeszłym roku okazał się po polsku w naszym kraju, ale także autor najlepszego polskiego przekładu reportażu zagranicznego.

W tym roku jurorzy nominowali czterech autorów przekładów:

O tym, kto w tym roku dostanie Nagrodę, zdecyduje jury pod przewodnictwem Piotra Mitznera. W jego składzie znaleźli się: William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel Murcia oraz Katarzyna Surmiak-Domańska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

Finał Nagrody będzie inny niż w poprzednich  latach

Laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki zawsze poznawaliśmy podczas Dni Reportażu na Warszawskich Targach Książki. W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną możemy się spodziewać, że finał nagrody będzie miał inny charakter – jeszcze nie znamy szczegółów. Wiemy, że laureatów poznamy w drugiej połowie maja.

Powiązane artykuły:

Maciej Zaremba Bielawski z Nagrodą Kapuścińskiego 2019 >