Książki biograficzneZapowiedzi i nowości

Gilliamesque. Przedśmiertna autobiografia Terrego Gilliama

Właśnie na półki księgarń trafiła książka: Gilliamesque. Przedśmiertna autobiografia Terrego Gilliama.  To książka, w której swoje życie opisuje uznany reżyser, scenarzysta, animator, jeden z członków grupy Monty Pythona.

Gilliamesque. Przedśmiertna autobiografia Terrego Gilliama

Terry Gilliam opisuje w niej swoje życie od skromnego dzieciństwa, po życie w Hollywood, przez awangardę lat 60. i 70. Nowego Jorku, Londynu i Los Angeles.

Autobiografia jest przepełniona charakterystycznym szorstkim humorem i fascynującymi spostrzeżeniami dotyczącymi znanej mu rzeczywistości. To zapiski nietuzinkowego człowieka o surrealistycznej, zwariowanej wyobraźni. Sam artysta podsumował książkę słowami:

Grand Theft Auto-Biografia: dynamiczny wyścig przez życie z mnóstwem poślizgów i kraks

W książce przeczytamy zapisy spotkań Gilliama ze znanymi postaciami świata kina, sztuki i polityki. Ludźmi, który mieli duży wpływ na kulturę np.: Robinem Williamsem, Bradem Pittem, Jonnym Deepem, Heathem Ledgerem, Woodym Allenem, Richardem Nixonem i przede wszystkim pozostałymi członkami grupy Monty Pythona.

Autobiografia jest pełna ilustracji: nigdy wcześniej niepublikowanych grafik, zdjęć i notatek artysty.

Gilliamesque Przedśmiertna autobiografia Terrego Gilliama jest zapisem historii życia i spostrzeżeń jednego z najbardziej barwnych umysłów. Książka jest też swoistym portretem popkultury drugiej połowy XX wieku.

Terry Gilliam

Terry Gilliam urodził się 22 listopada 1940 w Minnesocie. Po studiach pracował jako rysownik i animator w Help!. Później przeprowadził się do Anglii i związał z komikami grupy Monty Python. Uczestniczył w tym projekcie od momentu jego powstania. Na początku zajmował się surrealistycznymi animacjami łączącymi skecze w całość. Wystąpił w kilku skeczach, głównie wcielał się w mniejsze role.

Gilliam zajmował się też reżyserią. Wyreżyserował pełnometrażowe filmy Monty Pythona: Monty Python i Święty Grall (1975), Żywot Briana (1979), Sens życia według Monty Pythona (1983). Jednymi z najbardziej znanych jego filmów są: 12 małp (1995), Las Vegas parano (1999), Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła z 2009 roku.

Gilliamesque Przedśmiertna autobiografia Terrego Gilliama jest wyjątkową i niezwykle kreatywną książką. Będzie świetną lekturą nie tylko dla fanów Gilliama i Mony Pythona, choć jestem pewna, że to głównie oni sięgną po tą wydawniczą nowość. Jesteście ciekawi tej książki?

>>Książkę Gilliamesque Przedśmiertna autobiografia Terrego Gilliama znajdziecie w TaniejKsiążce.pl <<