Mało to powieść, której autorem jest Hakan Gunday. Jeśli wciąż poszukujecie książek, które idealnie sprawdzą się jako umilacz czasu, to jest to idealna propozycja. Autor w zaskakujący sposób ukazuje ważkość języka i pisania. Mało to historia o jednej z najbardziej brutalnych rzeczywistości, która ukazuje przemoc i agresję wobec dzieci. To również opowieść o sile miłości, wiary i nadziei.

Mało

Mało – kilka słów

Bohaterowie powieści to chłopiec i dziewczynka, którzy z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Derdzia jest córką strażnika wsi. W wieku jedenastu lat zostaje ona zmuszona do poślubienia syna szejka muzułmańskiego bractwa. Ale to również opis historii chłopca, będącego w tym samym wieku co pierwsza postać. Obarczony jest on piętnem syna przestępcy, którego skazano na pobyt w więzieniu. Przez ponad czterdzieści lat los przygotowywał tę dwójkę na spotkanie. Każde z nich, z bagażem ciężkich doświadczeń. Oboje doświadczyli najróżniejszych i najbrutalniejszych rodzajów przemocy, która kształtowała ich życiową drogę. Przeznaczenie rzuciło ich w końcu w jedno miejsce, gdzie skrzyżowały się ich ścieżki.

Warto przytoczyć tu fragment powieści, który idealnie oddaje klimat całej książki:

„Mało” – po turecku „az” – to takie maleńkie słowo. Tylko A i Z. Tylko dwie litery. Między nimi mieści się jednak ogromny alfabet. I napisane w nim dziesiątki tysięcy słów i setki tysięcy zdań. Między tymi dwiema literami żyją słowa, które chciałam Ci powiedzieć, lecz nie odważyłam się ich napisać. Jedna jest początkiem, druga – końcem. Wydaje się jednak, że są dla siebie stworzone. Aby się połączyć i być czytane już razem. Jakby się odnalazły, pokonawszy każdą literę, jedną po drugiej. Jak Ty i ja.

Książkę Mało znajdziecie tutaj. Serdecznie polecamy.