Ciekawostki o książkach

Han Kang laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera

wegetarianka - CopyW tym roku Międzynarodowa Nagroda Bookera, przyznawana w Wielkiej Brytanii, trafi w ręce południowokoreańskiej pisarki, Han Kang. Te zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest autorowi najlepszej książki, którą przetłumaczono na język angielski. Ciekawostką jest, że w tym roku zmieniono zasady przyznawania nagrody. 50 tysięcy funtów to honorarium, które trafia nie tylko w ręce samej autorki ale jest dzielone między nią i tłumaczkę.

Han Kang swój sukces zawdzięcza powieści Wegetarianka (The Vegetarian). Opowiada ona o kobiecie, która chcąc żyć po swojemu, popada w konflikt z rodziną. Historia ta skłania czytelnika do głębszych refleksji i analizy swojego dotychczasowego życia. Wywołuje pytania o przyszłość oraz pokazuje, że dążenie do samowyzwolenia ostatecznie może sprawić, iż człowiek zniszczy sam siebie. Wegetarianka to nie tylko powieść łącząca w sobie filozofię eko-życia, to również nieprzemierzone i niezbadane zakątki ludzkiej psychiki oraz próba zrozumienia ludzkiego działania. Jury jednoznacznie uznało, że historia ta jest niezwykle poruszająca i sugestywna.

Wegetarianka jest pierwszą powieścią Han Kang, którą przetłumaczono na język angielski. Tłumaczeniem zajęła się Debbie Smith. Jak już wspomnieliśmy, zasady przyznawania nagrody zmieniły się i od 2016 roku wyróżnienie wędruje do autorki i tłumaczki jednej, konkretnej książki wydanej w danym roku.  Do tego czasu Międzynarodową Nagrodę Bookera nadawano co dwa lata, biorąc pod uwagę całokształt twórczości artysty. Laszló Krasznahorkai, węgierski prozaik, jest ostatnim laureatem, którego uhonorowano na starych zasadach w 2015 roku.

Han Kang gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów. Tymczasem zachęcamy do przeczytania tej niezwykłej historii, która zasłużyła na tak znaną i prestiżową nagrodę.