Eventy

IV Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku

targi w białymstoku

Białystok już po raz IV szykuje się na wielkie święto książki. Do stolicy Podlasia przyjeżdża wielu polskich pisarzy, m.in.: Andrzej Stasiuk, Marek Krajewski i Małgorzata Szejnert. W tym roku zagranicznym gościem będzie Johnathan Carroll.

Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku, organizowane przez Fundację Sąsiedzi, odbędą się w dniach 24-26 kwietnia. Tegoroczna impreza będzie miała miejsce tradycyjnie w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, ale również w położonym nieopodal Białostockim Teatrze Lalek. Na zwiedzających czekać ma około 60 wystawców, spotkania autorskie, premiery nowych książek oraz warsztaty.

Dużo premier

Do weekendowego bliskiego spotkania z literaturą z pewnością nie trzeba zachęcać fanów popularnego w Polsce Johnathana Carolla. Autor „Zakochanego ducha” przyjeżdża ze swoją najnowszą powieścią „Ucząc psa czytać”, której premierę zaplanowano właśnie na tę okazję. Białostoccy czytelnicy jako pierwsi będą mogli kupić także „Życie to jednak strata jest” – wywiad-rzekę Doroty Wodeckiej z Andrzejem Stasiukiem oraz zdobyć autograf pisarza. Premierowo wystąpi również Małgorzata Szejnert z „Usypać góry. Historie z Polesia” oraz językoznawca Andrzej Pisowicz z wywiadem-rzeką pt. „Na końcu języka. Z orientalistą Andrzejem Pisowiczem rozmawiają Kornelia Mazurczyk i Zbigniew Rokita”.

Inspirujące rozmowy

Oprócz wspomnianych już pisarzy, białostockie targi odwiedzi także Vincent V. Severski, były oficer wywiadu, autor trylogii sensacyjno-szpiegowskiej: „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni”. Pojawi się również Małgorzata Gutowska-Adamczyk, twórczyni cyklu „Cukiernia pod Amorem”. Fani non-fiction mogą wybrać się natomiast na spotkania z korespondentem Polskiego Radia w Moskwie, Maciejem Jastrzębskim („Matrioszka Rosja i Jastrząb”, „Klątwa gruzińskiego tortu”), redaktorem naczelnym „Nowej Europy Wschodniej”, Andrzejem Brzezieckim („Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera”) czy Zofią Piłasiewicz („Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna”). Michał Książek, autor tomu reportaży „Jakuck. Słownik miejsca” zadebiutuje natomiast jako poeta swoim tomikiem wierszy pt. „Nauka o ptakach”.

Warsztaty  

Tradycją białostockich targów są szkolenia przeznaczone dla młodych twórców, pragnących rozwijać się pod okiem zawodowców. W tym roku będą to bezpłatne warsztaty pisania reportażu, które poprowadzą  Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawski, Maciej Skawiński oraz warsztaty tworzenia wywiadu prasowego pt. „Sztuka wywiadu” Doroty Wodeckiej.

Coś dla dzieci

Dzieci będą miały szansę spotkać się z  bajkopisarzem Grzegorzem Kasdepke oraz Nelą Małą Reporterką – najmłodszą podróżniczką na świecie, która w telewizyjnych programach opowiada o swoich przygodach w najdalszych zakątkach ziemi. Ponadto z myślą o najmłodszych przygotowano warsztaty detektywistyczne oraz warsztaty z książką „Uczucia – co to takiego?”.

Dokładny program IV Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku będzie znany wkrótce.