Jakie książki dla dzieci w wieku 9-12 lat? Polecamy na lato!

Dziś przygotowałam dla Was kolejne zestawienie książek, stworzone z myślą o młodszych czytelnikach i ich rodzicach. Chcę zwrócić Waszą uwagę na wyjątkowe książki dla dzieci w wieku 9-12 lat. Lato, a zwłaszcza niezbyt wakacyjna lipcowa aura, sprzyja czytaniu. Dlatego warto podsunąć dziecku lekturę, która nie tylko będzie ciekawa, ale też  wartościowa.

Jakie książki dla dzieci w wieku 9-12 lat?

Dzieciaki w tym wieku raczej nie mają już większych problemów z czytaniem. Zatem z powodzeniem można próbować już im podsuwać „grubsze” książki. Lektury nie muszą już być obficie ilustrowane.

Powinniśmy sięgać po książki ciekawe fabularnie, zaskakujące. Warto też, żeby głowni bohaterowie byli w wieku zbliżonym do naszych czytelników, ponieważ wtedy łatwiej im się z nimi utożsamić. Sama historia powinna dotyczyć zagadnień, które są ważne dla dzieci w wieku 9-12 lat. Toteż wybierajmy opowieści o przyjaźni, próbach odnalezienia się w grupie i rozterkach związanych z początkiem wchodzenia w trudny okres dojrzewania.

Był sobie szczeniak. Ellie. Sprawdź w TaniaKsiazka.plBył sobie szczeniak. Ellie W. Bruce Cameron

To kolejna powieść autora, w której narratorem jest psi bohater. Ta książka spodoba się przede wszystkim miłośnikom czworonogów, ale nie tylko. To opowieść o przyjaźni i oddaniu.

Ellie jest szkolona na psa ratownika. Czy suczka uratuje dwoje ludzi zagubionych, którzy pogubili się w życiu?

 

Książki dla dzieci w wieku 9-12 lat. Tsatsiki i wojna oliwkowa. Sprawdź w TaniaKsiazka.plTsatsiki i wojna oliwkowa Moni Nilsson

Ta seria książek o Tsatsikim rośnie wraz z czytelnikiem. W każdej kolejnej główny bohater jest nieco starszy. W tej Tstatsiki właśnie skończył piątą klasę i jedzie na wakacje do Grecji, do Taty Poławiacza Ośmiornic. Jednak Tata – tak, jak inni mieszkańcy wioski – tonie w długach. Próbuje sprzedać hotel i nie ma czasu dla Tsatsikiego. Chłopiec wraz z nową przyjaciółką spróbują pomóc mieszkańcom.

Książkę można czytać bez znajomości poprzednich części.

 

Rok, w którym nauczyłam się kłamaćRok, w którym nauczyłam się kłamać. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl Lauren Wolk

Głównym wątkiem tej książki jest konfrontacja ze złem i uprzedzeniami. To wielokrotnie nagradzana opowieść.

Akcja powieści ma miejsce w 1943 roku. Annabelle czuje się bezpieczna, bo wojna, o której tyle słyszy, jest gdzieś daleko. Do czasu. Gdy w szkole pojawia się nowa uczennica, Betty, szybko okazuje się, że jest brutalna i złośliwa. Annabelle pada ofiarą jej prześladowania. Wtedy zaprzyjaźnia się z włóczęgą…

Piraci Oceanu Lodowego. Sprawdź w TaniaKsiazka.plPiraci Oceanu Lodowego Frida Nilsson

Piraci buszujący po Oceanie Lodowym porywają dzieci i zmuszają je do niewolniczej pracy w podziemnej kopalni. Gdy kapitan Biała Głowa porywa młodszą siostrę Siri, dziewczynka wyrusza jej na ratunek. Chce odnaleźć wyspę piratów mimo tego, że nawet nie wie, gdzie szukać.

To pełna przygód wzruszająca książka o miłości i więzi między rodzeństwem.

 

Przypadki Morrigan Crow. Sprawdź w TaniaKsiazka.plPrzypadki Morrigan Crow Jessica Townsend

Tą powieścią zaczyna się bardzo ciekawa przygodowa seria fantasy, Nevermoor. Jej bohaterką jest Morrigan – przeklęta dziewczynka, która żyje ze świadomością, że umrze w dniu swoich 11-stych urodzin. Jednak za sprawą tajemniczego Jupitera udaje jej się tego losu uniknąć.

To opowieść o tym, jak wielką siłą są uprzedzenia. O niezwykłej mocy przyjaźni i wierze w samego siebie.

Recenzowałam tę książkę, zatem więcej dowiecie się tutaj.

Drzewo życzeń. Sprawdź w TaniaKsiazka.plDrzewo życzeń Katherine Applegate

Warto poznać tę wzruszająca opowieść o tolerancji i akceptacji, samotności i pragnieniu przynależności.

Tytułowe drzewo to wielki dąb, na którym ludzie wieszają karteczki z życzeniami. Do jednego z domów przy ulicy, na której rośnie, wprowadza się rodzina z zagranicy. Ponieważ Samar i jej rodzice są Muzułmanami, wszyscy są wobec nich wrogo nastawieni.

List do króla. Sprawdź w TaniaKsiazka.plList do króla Tonke Dragt

List do króla to klasyka europejskiej literatury dziecięcej.

Tiuri w przeddzień pasowania na rycerza dostaje tajny list, który ma dostarczyć do rycerza, który zatrzymał się w zajeździe. Jednak chłopakowi nie uda się go zastać. Tak właśnie zaczyna się niebezpieczna podróż, a od wiadomości, która mu powierzono, zależą losu kraju.

Wileka księga Klary. Sprawdź w TaniaKsiazka.plWielka księga Klary Marcin Wicha

Dziewięcioletnia Klara prowadzi tajny dziennik. Przy czytaniu jej zapisków i dzieci i dorośli będę pękać ze śmiechu. Dziewczynka pisze w nim o swoim zwykłym życiu w niezwykły sposób.

 

 

Macie dzieci w tym przedziale wiekowym? Po jakie książki czytają najchętniej?