Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu – recenzja

Czytanie Waszym pociechom o siedmiu krasnoludkach, Śnieżkach i innych Kopciuszkach już się Wam przejadło? 😉 W takim razie możecie zabrać dzieci w książkową podróż do odległych zakątków Azji, sięgając po Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu. Przed Wami krótka recenzja tego zbioru tradycyjnych wschodnich opowieści, opracowanego przez Luigiego Dal Cina.
Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu – recenzja
Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu to kolejny tom wydany przez Słowne Młode w serii Opowieści z czterech stron świata. Do tej pory ukazały się także baśnie z Japonii, Brazylii oraz Rosji. O tych ostatnich pisaliśmy na naszym blogu – recenzję znajdziecie W TYM MIEJSCU.
Baśnie z serca Azji
Autor zbioru Luigi Dal Cin zebrał 11 tradycyjnych baśni, pochodzących z Japonii, Chin, Mongolii i Korei. Korzenie najstarszej historii zawartej w tym tomie sięgają aż IV w. p.n.e.!
Opowieści są niedługie i zarazem treściwe. Płynące z nich morały czasem wybrzmiewają wprost, innym razem baśnie zmuszają do zastanowienia się nad zawartym w nich przesłaniem.
Czytając, poznajemy między innymi losy Księżniczki Rubinki i kolekcjonera smoków, dowiadujemy się jak głuptas Circa Namdżil został mędrcem, poznajemy sen pewnego starca (a może motyla?). Przekonujemy się, że bezbronny pies może wywieść w pole groźnego tygrysa, że czasem warto wierzyć własnym snom oraz że kłamstwo ma krótkie nogi i… czyste dłonie.
W opowieściach z Dalekiego Wschodu, tak jak w baśniach bliższych nam geograficznie i kulturowo, odnajdujemy uniwersalne wartości, bliskość natury i nadprzyrodzone siły, które mogą całkowicie odmienić los bohaterów. Jedwabne wątki to opowieści snute w oparciu o kontrasty lub podobieństwa, dotyczące tematów takich jak dobroć serca i chciwość, spryt, głupota i pycha.
Teksty uzupełniają ilustracje, które pochodzą z 25. edycji konkursu „Obrazy wyobraźni”, zorganizowanego w ramach Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Dziecięcej w Sarmede. Każda baśń została zobrazowana przez innego artystę, a wszystkie wizje tworzą wielobarwną mozaikę, dodającą całości wschodniego charakteru i szczypty niesamowitości.
Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu – podsumowanie recenzji
Komu polecam tę książkę? Rodzicom, którzy chcą pokazać swoim dzieciom różnorodność mądrości drzemiących w tradycyjnych opowieściach ze świata. Lektura takich baśni to świetny początek do tego, by zainteresować swoje pociechy nowymi kulturami.
Teksty są krótkie, więc starsze dzieci bez problemu samodzielnie dadzą sobie z nimi radę. Mimo to wydaje mi się, że najprzyjemniej będzie słuchać baśni czytanych na głos, samemu zatapiając wzrok w bajecznie kolorowych ilustracjach. 🙂
Recenzowaną książkę znajdziecie TUTAJ >>
Zobacz także:
Moja ocena
-
8/10
-
9/10
-
9/10
Fragment recenzji
Czytając, poznajemy między innymi losy Księżniczki Rubinki i kolekcjonera smoków, dowiadujemy się jak głuptas Circa Namdżil został mędrcem, poznajemy sen pewnego starca (a może motyla?). Przekonujemy się, że pies może wywieść w pole tygrysa, że czasem warto wierzyć własnym snom oraz że kłamstwo ma krótkie nogi i… czyste dłonie.
W opowieściach z Dalekiego Wschodu, tak jak w baśniach bliższych nam geograficznie i kulturowo, odnajdujemy uniwersalne wartości, bliskość natury i nadprzyrodzone siły, które mogą całkowicie odmienić los bohaterów. Jedwabne Wątki to opowieści snute w oparciu o kontrasty lub podobieństwa, dotyczące tematów takich jak między innymi dobroć serca i chciwość, spryt, głupota i pycha.