Powieści z Japonią w tle – zestawienie czytelnicze Powieści z Japonią w tle

Japońska kultura zachwyca i zaskakuje, ale Europejczyka wciąż pozostaje pełna tajemnic. Na szczęście dzięki powieściom odsłaniającym niektóre z jej sekretów mamy szansę zrozumieć ją nieco lepiej. Jeśli masz ochotę wyruszyć w czytelniczą podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, zobacz nasze propozycje – doskonałe powieści z Japonią w tle.

Powieści z Japonią w tle

Powieści z Japonią w tle

Kobieta w białym kimonie, Ana Johns

Kobieta w białym kimonie Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Naoko Nakamura szykuje się do tradycyjnego ślubu z wybranym przez jej rodzinę kandydatem. Nie jest to może zbytnio romantyczne, ale dziewczyna wie, że zyska dzięki tej transakcji odpowiedni status społeczny. Wszystko jednak komplikuje się, gdy Naoko poznaje przystojnego marynarza, mającego wkrótce wyruszyć w rejs. Czasu na podjęcie decyzji jest niewiele, a jej konsekwencje wpłyną na całe życie bohaterki.

Ponad pół wieku później Tori Kavac, znana amerykańska dziennikarka, postanawia wyruszyć do Japonii, aby odkryć prawdę o swoim pochodzeniu. Jej umierający ojciec zdradza bowiem informacje, które wywracają świat Tori do góry nogami, a znaleziony przypadkowo list dodatkowo podsyca w niej ciekawość. Czy w Kraju Kwitnącej Wiśni odnajdzie prawdę o sobie?

Kobieta w białym kimonie jest dostępna w tym miejscu.

Stacja Tokio Ueno, Yu Miri

Stacja Tokyo Ueno Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Stacja Tokyo Ueno to przejmująca powieść o mniej znanym obliczu japońskiego społeczeństwa, borykającego się z problemem bezdomności oraz biedy. Kazu jest duchem nawiedzającym park w pobliżu stacji Tokio Ueno. Jego życie było pełne cierpienia i samotności: od czasu przeprowadzki do Tokio zaczął tracić najbliższych, a tsunami z 2011 roku odebrało mu także dom. Mężczyzna był zmuszony zamieszkać w ogromnym miasteczku bezdomnych znajdującym się w parku Ueno. Czy po takim życiu duch Kazu może kiedykolwiek zaznać ukojenia?

Książka Stacja Tokio Ueno przedstawia poruszający obraz Japonii, jakiej nie znamy – Yu Miri z wielką wrażliwością oddaje głos osobom starszym i wykluczonym. Warto sięgnąć po tę lekturę. Możesz to zrobić, przechodząc na tę stronę.

Perfekcyjny świat Miwako Sumidy, Clarissa GoenawanPerfekcyjny świat Miwako Sumidy Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Miwako Sumida to pewna siebie i atrakcyjna dziewczyna. Wszyscy są więc zszokowani, kiedy pewnego dnia popełnia samobójstwo. Kilka miesięcy przed tym tragicznym wydarzeniem Miwako wyjeżdża do odległej wioski w górach i zrywa w tym czasie kontakt z bliskimi. Co wydarzyło się wtedy w jej życiu? Przed kim lub przed czym uciekała?

Podczas lektury Perfekcyjnego świata Miwako Sumidy  stopniowo odkrywamy mroczne tajemnice ukrywane skrzętnie przez główną bohaterkę. Dzieje się to dzięki opowieściom jej bliskich: przyjaciółka Miwako poznaje niewygodną prawdę o rodzinie dziewczyny, nieszczęśliwie zakochany Ryusei dowiaduje się, co Miwako robiła tuż przed śmiercią, a jego siostra Fumi rozmawia z nią w zaświatach. Każdy ma swoje sekrety – Clarissa Goenawan potrafi w elegancki i niezwykle poetycki sposób uchwycić ich naturę.

Książka czeka na Ciebie w tym miejscu.

Norwegian Wood, Haruki Murakami

Norwegian Wood Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Norwegian Wood to intymna historia o miłości, śmierci i utracie. Koniec lat 60. Toru, Kizuki i jego dziewczyna Naoko tworzą nierozłączną paczkę. Aż do dnia, gdy Kizuki umiera. Tęsknota za nim zbliża do siebie Toru oraz Naoko, jednak związek oparty na żałobie nie daje im szczęścia: wrażliwa Naoko nie radzi sobie z sytuacją i choruje na depresję. Tymczasem Toru poznaje żywiołową studentkę Midori. Wkrótce orientuje się, że darzy obie kobiety silnym uczuciem. Zaintrygowany? Twój egzemplarz książki czeka tutaj.

Powieść ta wyszła spod pióra jednego z najbardziej znanych japońskich autorów, którego książki regularnie trafiają na listy bestsellerów. Murakami zachwyca czytelników na całym świecie wielowątkowymi opowieściami pełnymi symbolicznych odniesień oraz wyobraźnią spod znaku realizmu magicznego. W Polsce najbardziej znane są jego powieści Kafka nad morzem, Kronika ptaka nakręcacza oraz zbiór opowiadań Ślepa wierzba i śpiąca kobieta.

Noc na kolei galaktycznej i inne baśnie, Miyazawa Kenji

Noc na kolei galaktycznej i inne baśnie Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Miyazawa Kenji, jeden z najbardziej uwielbianych w Japonii autorów, jest także twórcą podwalin japońskiej literatury dziecięcej. Noc na kolei galaktycznej i inne baśnie to zbiór trzech najsłynniejszych opowieści Miyazawy. Potężny jastrząb dokucza lelkowi, który i tak jest już powszechnie pogardzany za swoją nietypową urodę. Wiolonczelistę Gauche, najsłabszego muzyka w orkiestrze, tydzień przed ważnym koncertem zaczynają odwiedzać niecodzienni goście. Mały Giovanni ciężko pracuje, by utrzymać siebie i chorą matkę. Pewnej nocy wraz z przyjacielem trafia do tajemniczego pociągu, który zabiera ich w podróż przez rozgwieżdżone niebo aż do dokądkolwiek.

Ta niesamowita lektura dostępna jest pod tym linkiem.

Jesteś miłośnikiem japońskiej kultury i pragniesz lepiej zrozumieć jej fenomen? A może uwielbiasz poetycką baśniowość rodem z filmów studia Ghibli? Jeśli tak, te tytuły na pewno nakarmią Twój głód powieści z Japonią w tle. Zaparz więc sobie zieloną herbatę i sięgnij po lekturę, która najbardziej Cię zaintrygowała!

Autorka zestawienia: Magdalena Białek

Powiązane artykuły: