Trzeci sezon 13 powodów - sprawdź na TaniaKsiazka.pl

Książka Jaya Ashera zakazana 13 powodów - sprawdź na TaniaKsiazka.pl Informacja, że książka Jaya Ashera została zakazana w stanie Colorado, może nieco szokować. Podobne sytuacje, zazwyczaj dotyczyły powieści bardziej politycznych, a nie tych służących do czystej rozrywki dla młodzieży. O takich przypadkach informujemy Was raz na jakiś czas. Zwykle ogranicza się taką cenzurę do pewnych instytucji. Podobnie jest w tym przypadku, a chodzi o głośną powieść pt. 13 powodów autorstwa Jaya Ashera. Koniecznie czytajcie dalej, by poznać więcej informacji.

Książka Jaya Ashera zakazana – przyczyny i skutki

Na szczęście proceder cenzury ograniczył się jedynie do pewnej biblioteki szkolnej w miasteczku Denver, która wycofała tytuł z obiegu. Dla jednych był to powód do zadowolenia, inni zaś podnieśli głos sprzeciwu. Swoje niezadowolenie argumentowali faktem, że żadna cenzura nie powinna mieć miejsca w tych czasach, zwłaszcza w takich instytucjach, jak szkoły. Trudno się z tym nie zgodzić.

Co jednak skłoniło władze placówki do podjęcia takich, a nie innych kroków? Okazuje się, że w tym roku szkolnym doszło tam aż do 7 samobójstw. Cała wina za to spłynęła na książkę, której nie brakuje przeciwników. Swoją niechęć do powieści argumentują tak, że wznosi ona na piedestał czyn samobójstwa oraz popiera go. Mówiąc więcej, jej przeciwnicy zaznaczają, że nie podaje ona jasnej odpowiedzi na to, jak walczyć ze świadomym odbieraniem sobie życia. Jest też oczywiście druga strona w tym sporze. Zwolennicy książki uważają, że śmierć jednej z bohaterek przekonuje młodych Czytelników do tego, by szukali pomocy.

Tak czy inaczej, okazało się, że szkoła bardzo szybko zrezygnowała z zakazu. Być może zdali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie za sobą cenzura i niestosowność podjętej decyzji. Okazało się ponadto, że między samobójstwami a książką nie wykryto żadnego powiązania. Warto tutaj zaznaczyć, że podobna sytuacja z wycofaniem tytułu miała miejsce w pewnym miasteczku w Minnesocie. Tam z kolei powodem miały być zbyt sugestywne sceny seksu.

Zaobserwować można, że w Stanach Zjednoczonych wciąż komuś zależy na tym, by do obiegu trafiały tylko wybrane książki. Faktem wartym uwagi jest również postępowanie samego autora powieści. Jay Asher wybrał się w tournee po wszystkich stanach, gdzie spotykał się z uczniami i władzami danych szkół. Jego celem było podkreślenie, iż młodzież powinna zaufać swoim nauczycielom. Chciał ich przekonać również, by nie bali prosić się o pomoc, kiedy tego potrzebują.

Wszystkich zainteresowanych książką pt. 13 powodów odsyłamy tutaj.