Książki o Marilyn Monroe Książki o Marilyn Monroe

Niedawno na platformie streamingowej Netflix pojawił się film Blondynka w reżyserii Andrew Dominika z Aną de Armas w roli głównej. Ten odważny obraz przybliża życie legendy Hollywood, Marilyn Monroe. Z tej okazji po seansie warto pozostać jeszcze chwilę przy tej dość tragicznej postaci, która za swoją sławę zapłaciła najwyższą cenę. Lektura jej biografii na pewno pomoże jeszcze lepiej ją poznać i zrozumieć. Poniżej książki o Marilyn Monroe. 

Książki o Marilyn Monroe

Książki o Marilyn Monroe

Blondynka, Joyce Carol OatesBlondynka na TaniaKsiazka.pl >>

Zacznijmy od literackiego pierwowzoru filmu, o którym mowa we wstępie. Scenariusz produkcji powstał na podstawie książki Blondynka autorstwa Joyce Carol Oates, która po raz pierwszy ukazała się w 2000 roku. To bezkompromisowa powieść ukazująca historię narodzin i upadku fenomenalnej kariery Marilyn Monroe. Pięknej i zdolnej dziewczyny, Normy Jeane Baker, z której hollywoodzki świat zrobił produkt.

Książka odważnie odsłania kulisy życia jednej z największych amerykańskich gwiazd XXI wieku. Autorka tym tekstem składa hołd dla blond bogini, ukazując kulisy życia tej jednej z największych amerykańskich gwiazd XX wieku. Przedstawia jej losy naznaczone smutkiem, żalem i licznymi dramatami. I ogromnym pragnieniem akceptacji i miłości, których na siłę i na oślep szukała w ramionach nieodpowiednich mężczyzn. Wchodziła przez to w toksyczne związki i szkodliwe dla niej związki.  Dla tłumów bóstwo, idealizowana celebrytka i ikona odmalowana na srebrnym ekranie. Prywatnie nieszczęśliwa, zagubiona dusza, której życie było dalekie od bajki.

Książkę Joyce Carol Oates  zamówicie pod tym linkiem.

Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe, Anthony SummersBogini na TaniaKsiazka.pl >>

Jeśli oprócz zaproponowanej wyżej książki o Marilyn Monroe macie ochotę na więcej Normy Jeane Baker, złapcie Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe Anthony’ego Summersa. Już same opinie na jej temat są wystarczającą zachętą:

Niezwykły popis reporterski… Dzięki tej biografii możemy naprawdę poczuć, kim była Marilyn Monroe.

„The New York Times”

Ta książka jest najlepszą rekonstrukcją życia i śmieci Monroe, jaką można przeczytać.

„Evening Standard”

Summers zbliżył się do sedna tajemnicy tak bardzo, jak tylko to możliwe.

„The Guardian”

Najbardziej wiarygodna relacja, jaką kiedykolwiek napisano o kobiecie uznanej za światowy symbol seksu.

„Woman Magazine”

Fascynująca… Czyta się jak thriller!

„The Boston Globe”

Wybornie napisana biografia.

„Literary Review”

Autor biografii skupił się przede wszystkim na przedstawieniu jak największej liczby faktów i ciekawostek o kobiecie wielu talentów – aktorce, modelce, piosenkarce i producentce filmowej, popularnej w latach 50. i 60. Treść publikacji daje wiele odpowiedzi na temat osobowości Marilyn, jej przygód, licznych przeciwności losu oraz tajemniczej śmierci.

Przed napisaniem biografii tej niepodważalnej ikony popkultury Anthony Summers przeprowadził ponad 600 wywiadów! Dociekliwie rozmawiał z przyjaciółmi, kochankami i innymi osobami, które na co dzień towarzyszyły aktorce.

Na podstawie tej książki również powstała produkcja filmowa Netflixa, biograficzny serial pt. Marilyn Monroe: Nieznane nagrania.

Książkę złapiecie na tej stronie.

Twarze Marilyn Monroe, Sarah ChurchwellTwarze Marilyn Monroe na TaniaKSiazka.pl >>

Kim tak naprawdę była Marilyn Monroe? Kruchą, bezbronną pięknością czy cyniczną bywalczynią hollywoodzkich przyjęć? Modelką o małym rozumku, czy femme fatale, która ukrywała swoją inteligencję przed oczami innych? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Sarah Churchwell, autorka kolejnej książki o sławnej blondynce pt. Twarze Marilyn Monore.

Zachowało się mnóstwo materiałów dotyczących gwiazdy. Filmy fabularne i dokumentalne, biografie i tomiki wierszy. Fotografie – te artystyczne skupiające się na jej urodzie i reporterskie zamykające w kadrze cząstki jej życia. Tysiące artykułów prasowych i fikcyjnych opowieści, powstałych na kanwie jej życiorysu. Wydawać by się mogło, że na temat Marilyn Monroe powiedziano już wszystko. Czy z tej masy informacji można wyjąć esencję, która daje jasną odpowiedź, jaka ta kobieta była naprawdę?

Twarze Marilyn Monroe po raz pierwszy wydane w 2004 roku były pierwszą próbą opisania powstawania legendy. Autorka zebrała opowieści i anegdoty na jej temat. Przyglądała się wizerunkowi Marilyn stworzonemu przez ludzi z jej otoczenia, m.in. aktorów, reżyserów, widzów, krytyków filmowych, biografów. Następnie zebrany materiał skonfrontowała z wypowiedziami samej Monroe. Dotarła do źródeł amerykańskiego mitu, którym pełna tajemnic gwiazda stała się jeszcze za życia, a który urósł i umocnił się po jej śmierci.

Książka czeka w tym miejscu.

Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, Marilyn Monroe

ragmenty. Wiersze, zapiski intymne na TaniaKsiazka.pl >>

Wybierając książki o Marilyn Monroe nie można przegapić publikacji z tekstami jej autorstwa. Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne samej Marilyn Monroe ukazują bowiem jej nieznaną twarz. Dzieło złożone z niepublikowanych wcześniej intymnych zapisków gwiazdy kina lat 50., jej wierszy i listów tworzy niezwykły portret wrażliwej i inteligentnej kobiety. Obraz, który znacznie odbiega tego, jaki na potrzeby opinii publicznej wykreowały media. Książka ta  wzbudziła sensację na całym świecie.

Możecie ją zamówić na tej stronie.

Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia, Elizabeth Winder

 

Marilyn na Manhattanie na TaniaKsiazka.pl >>

Warto sięgnąć również po książkę pt. Marilyn na Manhattanie. Najradośniejszy rok życia, Elizabeth Winder. To ciekawa biografia, która skupia się tylko na jednym roku w jej życiu. Autorka opisuje ten najlepszy rok boskiej MM, który był dla niej czasem wolności, inspiracji i pięknych wrażeń. Uzupełniając tym samym obraz wyjątkowej kobiety, który cały świat mógł poznać ze wspomnianych wcześniej Fragmentów.

Autorka ukazuje Monroe przez pryzmat jej ucieczki do Nowego Jorku w listopadzie 1954 roku. Zostawiła wtedy za sobą szaleństwa Hollywood i nieudane małżeństwo, by złapać oddech na Manhattanie. Tu przez chwilę mogła poczuć się anonimowa, spacerować po Central Parku, chodzić do klubów czy do Metropolitan Museum of Art i spotykać się ze znajomymi. Tam poznała Trumana Capote i rozpoczęła romans z przyszłym mężem Arthurem Millerem i postanowiła zerwać kontrakt z Fox Studios i założyła własną wytwórnię.

Książka do złapania tutaj.

Mali WIELCY. Marilyn Monroe, Maria Isabel Sanchez Vegara

Mali WIELCY. Marilyn Monroe na TaniaKsiazka.pl >>

Na koniec coś dla najmłodszych czytelników. Książeczka Mali WIELCY. Marilyn Monroe Marii Isabel i Sancheza Vegary opowiada historię małej Normy Jeane, której marzeniem było zobaczyć swoje imię na dużym ekranie. Dziewczynce, która większość swojego trudnego dzieciństwa spędziła w sierocińcach i rodzinach zastępczych, udało się osiągnąć ten cel. Została gwiazdą filmową, modelką, piosenkarką oraz producentką i przybrała pseudonim Marilyn Monroe. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy stała się jedną z największych gwiazd w dziejach kina i zdobyła serca ludzi na całym świecie.

Książkę możecie zamówić pod tym linkiem.

Czytajcie także: