Książki podobne do powieści Duma i uprzedzenie Jane Austen
Czytanie książki Duma i uprzedzenie to jak pląsanie w lipcowym deszczu, przyjemne, ekscytujące i pełne zapachu letniego powietrza. To książka, którą można czytać wiele razy, wracać do niej, co jakiś czas i wciąż przeżywać jedne z najpiękniejszych literackich emocji wszechczasów. I tak naprawdę nie wiadomo, co jest największą siłą tej historii czy burzliwa i niezwykle ekscytującą relacja głównych bohaterów, czy czasy, w których żyła Elżbieta, czy może poszczególne postacie, które były tak barwne i interesujące, że uwierzyliśmy, że mogły istnieć naprawdę.
Książki podobne do Duma i uprzedzenie Jane Austen
- Emma Jane Austen
- Seria Bridgertonowie Julia Quinn
- Małe kobietki i Dobre żony Louisa May Alcott
- Rozważna i romantyczna Jane Austen
- Obsydian Jennifer L. Armentrout
- Dziennik Bridget Jones Helen Fielding
- Rebeka Daphne Du Maurier
- Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Bronte
Z miłości do autorki i jej twórczości przedstawiamy listę książek podobnych do Dumy i uprzedzenia, mając nadzieję, że pozwolą wam jeszcze raz przeżyć emocje związane z pobytem na XIX-wiecznej angielskiej prowincji i spotkaniem z jej niezwykle barwnymi bohaterami. Znajdziecie tutaj nie tylko romanse umiejscowione przez autorów w epoce wiktoriańskiej, ale także książki współczesne, w których pojawiła się miłość zapoczątkowana najpierw dumą i uprzedzeniem, niejednokrotnie wręcz nieskrywaną niechęcią, która następnie przerodziła się w coś namiętnego, ognistego i nieprzewidzianego także dla samych bohaterów.
Emma Jane Austen
Kto potrafiłby napisać książkę podobną do Dumy i uprzedzenia, jeżeli nie autorka tej pierwszej? Oczywiście, Jane Austen stworzyła wiele cudownych książek, a niektóre z nich zawierają elementy, które pojawiają się także w historii Elżbiety i Pana Darcy’ego. Na uwagę zdecydowanie zasługuje Emma. Tytułowa bohaterka jest niezwykle urokliwą, pełną werwy, młodą damą, która zamierza wyswatać kilka par. Sama jednak stroni od miłości jak to tylko możliwe. Okazuje się jednak, że mieszanie w życiu innych, a szczególnie unikanie romantycznych relacji może doprowadzić do wielu nietuzinkowych zdarzeń i znalezienia miłości w najmniej spodziewanym miejscu.
Seria Bridgertonowie Julia Quinn
Po sukcesie serialu Netflixa na podstawie serii Julii Quinn nie mogliśmy pominąć jej powieści o Bridgertonach. Niedawno w księgarniach obok Mojego księcia pojawiło się też nowe, filmowe wydanie drugiej powieści tego cyklu: Ktoś mnie pokochał.
Julia Quinn w swoich romansach historycznych skupia się na rodzeństwie Brigertonów. Rodzina z arystokratycznym rodowodem stoi dość wysoko w hierarchii ówczesnego brytyjskiego społeczeństwa, zatem dostajemy możliwość przyjrzenia się dworskim romansom i intrygom. Każda powieść to historia poświęcona poszczególnym braciom i siostrom. Wspólnym mianownikiem wszystkich powieści z serii jest poszukiwanie prawdziwej miłości.
Małe kobietki i Dobre żony – Louisa May Alcott
Małe kobietki i Dobre żony to de facto dwie powieści składające się na jedną historię. W księgarniach możecie znaleźć wydanie połączone. To, podobnie jak Duma i uprzedzenie, klasyka literatury, ale nie brytyjskiej, tylko amerykańskiej.
To opowieść o czterech wchodzących w dorosłość siostrach – każda z nich to zupełnie inna, silna osobowość. Małe kobietki to wzruszająca powieść o dojrzewaniu, wzajemnym wsparciu, dorastaniu, przyjaźni i miłości. Obok romantycznych historii nie brakuje też tragedii, walki o siebie i najbliższych. To książka, którą warto znać.
Rozważna i romantyczna Jane Austen
Jane Austen była mistrzynią w odwzorowywaniu konwenansów i obowiązujących zasad społeczno-moralnych czasów, w których żyła. Podobnie jak w Dumie i uprzedzeniu także i w Rozważnej i romantycznej bohaterki stykają się z brutalną rzeczywistością, w której najważniejsza jest pozycja społeczna, dobre wyjście za mąż i status materialny. Uczucia z kolei, nie wydają się być tak istotne.
Jednak bohaterki Rozważnej i romantycznej, mimo odarcia ze swoich nadziei na szczęśliwy związek i złudzeń dotyczących idealnych partnerów, próbują na swój sposób odnaleźć się w warunkach niesprzyjających prawdziwej miłości. Wszyscy fani Dumy i uprzedzenia, którzy chcą ponownie znaleźć się na angielskiej prowincji, poznać absurdalne z dzisiejszej perspektywy zasady moralne, konwenanse i pozycję społeczną kobiety w XIX wieku, powinni poznać także i tę opowieść. Jak zwykle w książkach Austen, odnajdziemy tu kobiety silne, wrażliwe i jednocześnie niezależne.
Obsydian Jennifer L. Armentrout
Z pewnością zaskoczy Was ta pozycja w zestawieniu. Jednak jeżeli bliżej jej się przyjrzycie, szybko dostrzeżecie podobieństwa do Dumy i uprzedzenia.
Przede wszystkim, podobnie jak w książce Jane Austen, także i tutaj mamy wątek romantyczny, który zaczął się od zgrzytów i wzajemnej niechęci, żeby potem przerodzić się w coś bardzo namiętnego. Seria Lux Jennifer L. Armentrout jest często porównywana do Zmierzchu, należy do gatunku New Adult z wątkami paranormalnymi. Jeżeli te elementy nie zniechęcają Was do sięgnięcia po tę lekturę, to dodam tylko, że jest to jedna z najpopularniejszych książek tej autorki, z bardzo wysoką średnią oceną na goodReads.com 4,25/5 na 150 tysięcy ocen, dlatego zdecydowanie warto jej się przyjrzeć bliżej. Ekscytujące emocje i szalejące iskry pomiędzy dwójką głównych bohaterów – obecne.
Dziennik Bridget Jones Helen Fielding
Tak, tak wiem, co myślicie, przecież tę książkę znają już wszyscy i co ona właściwie ma wspólnego z Dumą i uprzedzeniem? Jakby tak chwilę się zastanowić, to ma bardzo wiele. Zresztą, nie bez powodu jest wymieniana wśród współczesnych interpretacji słynnej powieści Jane Austen.
Jeżeli jeszcze nie znacie historii Bridget i Darcy’ego (o tak, zbieżność nazwisk nieprzypadkowa), koniecznie powinniście to nadrobić. Brigdet, podobnie jak Elżbieta, ma wiele uprzedzeń w stosunku do Darcy’ego, ponadto, ich znajomość zaczyna się od wspólnej niechęci. W dodatku cała rzecz dzieje się w Anglii. Oczywiście warto dodać, że Dziennik Bridget Jones to nie tylko płomienny romans, ale także soczysta komedia skąpana w brytyjskim humorze.
Rebeka Daphne du Maurier
Jedna z najsłynniejszych powieści napisanych w XX wieku, wielokrotnie ekranizowana, uznana za arcydzieło.
Fabularnie nie jest podobna do Dumy i uprzedzenia, jednak można odnaleźć wiele podobieństw pomiędzy główną bohaterką i jej sytuacją społeczną, a Elżbieta Bennet, dlatego bardzo często tę pozycję poleca się wielbicielkom dzieła Austen.
Obie bohaterki pochodzą z klasy średniej i dla obu dobre małżeństwo byłoby awansem społecznym. Obie mają wysokie normy moralne i nie cenią sobie przepychu i zbytku. To co, imponuje Panu Darcy’emu w Elżbiecie jak również to, co dostrzega jako niezwykle atrakcyjne Maxim w swojej przyszłej żonie, to brak ambicji do wspinania się po szczeblach drabiny społecznej.
Rebeka jest powieścią zdecydowanie bardziej mroczną niż Duma i uprzedzenie. Zaleca się ją czytać podczas burzy, w ciepłym kocu i z kubkiem gorącej herbaty.
Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Brontë
Dziwne losy Jane Eyre to jedna z tych książek, do których chcemy powrócić po latach. Oryginalny tytuł powieści to w rzeczywistości: Jane Eyre Autobiografia, który dopiero niedawno ukazał się na polskim rynku w takiej formie. Jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli Dumy i uprzedzenia.
Obie książki są umiejscowione w podobnym okresie historycznym, ponadto obie autorki żyły i tworzyły w tym samym czasie, chociaż podobno nie darzyły się sympatią. Obie książki to literackie arcydzieła, wciągające, frapujące, miejscami komiczne, ale jednocześnie opowiadające o trudnej, zakazanej i nieoczekiwanej miłości, która była społecznym mezaliansem.
Jane w wielu aspektach przypomina Elżbietę. Obie kobiety pochodzą z niskiej klasy społecznej, obie są dumne, niezależne i oczytane. Mają ugruntowane spojrzenie na miłość i konwenanse, jednocześnie cechują je bardzo wysokie normy moralne. Cenią sobie inne wartości niż majątek i pozycja społeczna, w duszy pragnąc prawdziwej miłości. Idealna propozycja dla wielbicielek Jane Austen.
Poszukując książek podobnych do Dumy i uprzedzenia, nie kierowałam się wyłącznie umiejscowieniem historycznym akcji fabularnej, ponieważ to, co mnie urzekło w dziele Austen, to nie tylko klimat XIX-wiecznej Anglii.
Najbardziej interesująca była miłosna relacja dwojga głównych bohaterów, która rodziła się niepostrzeżenie, wbrew rozsądkowi, była narażona na społeczne odrzucenie, a przede wszystkim była zaskoczeniem dla obojga zakochanych. W końcu, jaką przyjemnością jest czytanie romansu z epoki wiktoriańskiej, jeżeli w fabule brakuje najistotniejszych wątków, emocjonującej relacji miłosnej, która wciąga czytelnika w wir opowiadanej historii?
Dlatego nie kierujcie się uprzedzeniami i dajcie szansę także współczesnym romansom. 🙂