Labirynt duchów, czwarty finałowy tom z serii Cmentarza Zapomnianych Książek Carlosa Ruiza Zafóna ukaże się w polskim tłumaczeniu 14 października, czyli jeszcze przed wersją anglojęzyczną, której premierę zapowiedziano na 2018 rok. Sprawdźcie, o czym będzie 4. tom jednej z najbardziej niesamowitych literackich opowieści, jakie miał okazję poznać świat.

Labirynt duchów – powrót do magicznej Barcelony

Każda książka Carlosa Ruiza Zafóna to wielkie, światowe wydarzenie literackie, a wszystkie części jak dotąd sprzedały się na świecie w liczbie trzech milionów kopii. Czym w kolejnym tomie zachwyci nas Zafón? Czy potrafił ponownie odtworzyć w swojej wyobraźni i pamięci niesamowity klimat XX-wiecznej Barcelony? A w nim obraz jej sekretnych uliczek, niezwykłych mieszkańców, aury magii i tajemniczości, która spowija miasto? Bądźcie spokojni, z pewnością mu się to udało, książka w wersji hiszpańskojęzycznej zebrała rewelacyjne oceny.

carlos zafon ruiz

źródło: www.carlosruizzafon.co.uk

Książki, których nie można zapomnieć 

Od polskiej premiery trzeciego tomu, Więźnia nieba minęło już pięć lat. Tymczasem ja wciąż pamiętam, jakie niesamowite uczucie towarzyszyło mi podczas jej czytania, to niewiarygodne oczekiwanie, na to, co będzie dalej. Każda bez wyjątku powieść Zefona jest arcydziełem. Ten autor do perfekcji opanował sztukę wciągania Czytelnika w wir snutej przez siebie opowieści. My nie czytamy jego książek, my jesteśmy w nich. Stajemy się elementem opowiadanej przez autora historii i jej bohaterami. Lawirujemy na granicy tego, co realne, a co nie, poznajemy bohaterów opowieści i nie potrafimy odłożyć książki, dopóki nie dowiemy się, co się z nimi stało.

Każdy tom z cyklu Cmentarza Zapomnianych Książek skupia się wokół innego bohatera, mimo iż pojawiają się w każdej opowieści postacie, które znamy i kochamy z poprzednich tomów. Ta niesamowita historia rozpoczyna się w momencie, kiedy 10. letni Daniel Sempere odnajduje w starym, tajemniczych i ukrywanym przed intruzami miejscu swoją pierwszą książkę, którą ma za zadanie chronić. W Labiryncie Duchów podobnie jak w Więźniu nieba (3. tomie serii) nasz bohater jest już dorosły i ma teraz swoją własną rodzinę.

Więźniu nieba poznaliśmy bliżej postać Fermín Romero de Torres, przyjaciela Daniela. Natomiast 4. tom skupia się głównie wokół postaci Mauricio Vallsa, którego Fermin poznał podczas swojego pobytu w więzieniu. Teraz ów człowiek jest ministrem i początek tej opowieści rozpocznie się od jego tajemniczego i dziwnego zniknięcia. Oczywiście niezwykle istotnym wątkiem w powieści będą także dalsze losy Daniela Sampere i Fermina. Daniel, teraz mąż i ojciec, będzie próbował rozwikłać tajemnicę swojego dzieciństwa i dowiedzieć się czegoś o swojej matce, której mimo usilnych prób nie potrafi sobie przypomnieć. W 4. tomie pojawią się także zupełnie nowe postacie, takie jak Alicja Vargas.

„Poziom barbarzyństwa społeczeństwa mierzy się czasem, który upłynie, zanim kobieta sięgnie po książkę.” – Labirynt duchów

Barcelona

źródło: Pinterest

Autor, który nie ma sobie równych

Niewątpliwie Carlos Ruiz Zafón pod pewnymi względami nie ma sobie równych w świecie literatury. Jego powieści, warsztat pisarki, sposób budowania napięcia i aura tajemniczości, którą tworzy, są na swój sposób charakterystyczne tylko dla niego.

Dla wielu z Was zakończenie niezwykłej historii z Cmentarza Zapomnianych Książek będzie przygnębiające. W końcu, kiedy ktoś pyta nas o naszą ulubioną książkę, często w myślach wracamy właśnie do pierwszej części tego niesamowitego cyku,  Cienia wiatru. Jednak każda opowieść tak w książce, jak i w życiu musi mieć kiedyś swój finał, chociaż wspomnienie o niej pozostanie w naszych sercach już na zawsze.

Wszystkie wydane do tej pory książki z serii Cmentarza Zapomnianych Książek znajdziecie tutaj.