EventyKsiążka

Literacka Nagroda Nobla 2015 trafiła w ręce Swietłany Aleksijewicz

literacka nagroda nobla 2015

Już wiemy, kto zdobył Literacką Nagrodę Nobla 2015. Nagroda trafiła w ręce Swietłany Aleksijewicz, autorki książek historycznych.

literacka nagroda nobla 2015

Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901. Przyznawana jest w ramach postanowienia ostatniej woli fundatora, Alfreda Nobla, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu. Nagrodę Nobla można otrzymać za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury bądź zasługi dla społeczeństwa. Proces przyznawania wyróżnienia jest długi i wygorystyczny – aż 3000 wybitnych osobistości zgłasza propozycje nominacji. To sprawia, że Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżową na świecie. Nie ogranicza się ona do otrzymania zaszczytnego odznaczenia – zdobywca nagrody otrzymuje również pieniądze – w przeliczeniu na złotówki jest to niebotyczna kwota ponad 3,5 miliona.

Swietłana Aleksijewicz to pisarka i dziennikarka, która swoją narodowość określa jako białorusko-rosyjsko-ukraińską. Pisze w języku rosyjskim; jest znana jako autorka książek, filmów i sztuk teatralnych. To laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród. Jej książki zostały przetłumaczone na język polski nakładem Wydawnictwa Czarne.

W swojej twórczości Swietłana Aleksijewicz pisze o historii: autorka porusza między innymi tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, Czarnobyla. Pisarka jest krytycznie nastawiona do polityki Aleksandra Łukaszenki, czego wyraz daje w swojej twórczości, a jej prace nie są wydawane w Białorusi.

Książki Swietłany Aleksijewicz kupisz w TaniaKsiazka.pl >>

Polecamy również lekturę innych dzieł literackich noblistów – dostępne są po przejściu tu.