Książki dla dzieciPolecamy

Mapy. Obrazkowa podróż… z nowym rekordem ponad 3 mln sprzedanych kopii.

Na niebieskiej okładce Map z 2015 roku znajdziecie napis: Największy międzynarodowy sukces polskiej książki dziecięcej. 1500 000 sprzedanych egzemplarzy. Jednak to już informacje nieaktualne, ponieważ słynne Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Mizielińskich sprzedały się w rzeczywistości w liczbie ponad 3 milionów kopii na całym świecie. Jest to jedna z najpopularniejszych polskich książek dla dzieci, jaka kiedykolwiek powstała i zdecydowanie powód do narodowej dumy.

Mizielińscy to młode małżeństwo, duet w życiu i w pracy. Poznali się studiując na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oprócz tworzenia międzynarodowych bestsellerów, są także założycielami Hipopotam Studio. Łącznie wydali do tej pory kilkanaście ilustrowanych tytułów dla dzieci, a Mapy to ich największy, międzynarodowy sukces.

Jak to się stało, że Mapy. Obrazkowa podróż… stały się międzynarodowym fenomenem?

Przede wszystkim Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata oferują dzieciom kawałek solidnej geograficznej i historycznej wiedzy w atrakcyjnej formie kolorowych ilustracji. Graficy zadbali o najdrobniejsze detale, jednocześnie wykorzystując przyjazne i ciepłe środki przekazu. Mapy pozwalają dzieciom zaspokoić ich wielką ciekawość świata, są jednocześnie źródłem ciekawych niekiedy zabawnych informacji, np. jak smakują stuletnie jaja. Mizielińscy zabierają czytelników w niezwykłą podróż przez 6 kontynentów, jednocześnie przemycając kawałek solidnej i interesującej wiedzy. Taka forma przekazywania informacji dzieciom jest po prostu najbardziej praktyczna.

Powiązane: NAJLEPSZE KSIĄŻKI DLA DZIECI: „TAM, GDZIE ŻYJĄ DZIKIE STWORY”, MAURICE SENDAK

Ogromną zaletą Map są poszczególne elementy graficzne, ilustracje, bardzo wysoka dbałość o szczegóły. Dzięki takim twórcom jak Mizielińscy utarło się za granicą przekonanie, że Polacy tworzą książki dla dzieci ekstremalnie wysokiej jakości. Jest to niewątpliwie coś, z czego powinniśmy być dumni.

Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata – czyli cały świat w jednej książce.

Pierwsza wersja Map powstała w 2012 roku i miała niebieską okładkę. Zawiera łącznie 51 map, będących źródłem wiedzy na temat 6 kontynentów i 42 krajów. Inspiracją do powstania książki było nawiązanie do obrazkowych map z dawnych czasów. Drugie wydanie z 2015 roku to także 6 kontynentów i 42 kraje, ale już wersja pomarańczowa została rozszerzona o kolejne mapy. W edycji pomarańczowej znajdziemy już 16 dodatkowych ilustracji. Dzieci będą mogły nie tylko poznawać krainy geograficzne i poszczególne elementy krajobrazu i kultury, ale dowiedzą się wielu interesujących rzeczy na temat poszczególnych krajów.

Co ciekawe, Mizielińscy wydając swoje mapy na całym świecie napotkali na wiele nietypowych problemów. Zdarzało się, że mapy nie przechodziły panującej w danym kraju cenzury lub, że pojawiała się kwestia sporna, do kogo należy dany fragment lądu. Tworząc więc ilustrowaną książkę dla dzieci, napotkali poważne problemy natury politycznej i wkraczali w samo centrum wielu sporów granicznych.

A co oprócz Map?

Mizielińscy są autorami nie tylko słynnych Map ale także wielu innych bestsellerowych książek. Jedną z najpopularniejszych jest tytuł: Pod ziemią, pod wodą. Dzięki tej książce dzieci zaspokoją swoją ciekawość i w końcu dowiedzą, się co się kryje pod ziemią i pod wodą, tam gdzie nie można zajrzeć gołym okiem. Odkryją rośliny bulwiaste, systemy korzeni, dowiedzą się, co się kryje na dnie zbiornika, czym jest nurkowanie i co znajdziemy w oceanie, a co w jeziorze. Strony zwykle są w jednym odcieniu np. niebieskim lub zielonym. Dzięki temu mamy wrażenie, że naprawdę zaglądamy pod wodę czy pod ziemię.

Przeglądając książki Mizielińskich warto zajrzeć także do takich tytułów jak: Mamoko 3000, Pora na potwora, Podwodnik, Mapownik oraz do najnowszej książki: D.O.M.E.K. Doskonałe okazy małych i efektownych konstrukcji.