RecenzjeReportaże

Mindf*ck Cambridge Analytica – recenzja książki

Mindf*k Cambridge Analytica

Jak wiele zdradzamy buszując codziennie po Sieci? Czy ustawienia prywatności są w stanie jakkolwiek zabezpieczyć nas przed wyciekiem danych? I ile tak naprawdę warta jest informacja? Poznaj Mindf*ck Cambridge Analytica!

Dane cenniejsze niż ropa

Jeśli nie czytaliście jeszcze Mindf*ck Cambridge Analytica zapewne macie dużo pytań. Dlatego zacznijmy od samego początku…

Kim jest Christopher Wylie, autor książki o jednym z największych skandali cybernetycznych w historii? To urodzony w 1989 kanadyjski konsultant ds. danych. Ówcześnie pracował w Cambridge Analytica – politycznej firmie konsultingowej kierowanej przez brytyjskiego biznesmena, Alexandra Nixa.

I to właśnie o tych doświadczeniach postanowił napisać swoją książkę.

Co takiego dokonał Wylie, że znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2018 magazynu Time? Właśnie dokładnie w 2018 roku opublikował zbiór dokumentów dotyczących danych z Facebooka, które wywołały skandal i śledztwa rządowe po obu stronach Atlantyku.

Mindf*ck to książka o tym ile tak naprawdę warta jest informacja…

Mindf*ck Cambridge Analytica, czyli anonimowość nie istnieje

Dokumenty przekazane przez Wyliego koncentrowały się wokół rzekomego nieuprawnionego posiadania przez Cambridge Analytica danych osobowych z około 87 milionów kont użytkowników Facebooka. Te zaś gromadzone były w celu tworzenia ukierunkowanych cyfrowych kampanii reklamowych.

Jeśli myślicie, że dotyczy to jedynie oficjalnych danych, które udostępniamy akceptując dostęp do różnorakich aplikacji (takie jak imię, nazwisko, lista znajomych oraz adres e-mail), nie moglibyście być w większym błędzie.

Cambridge Analytica to firma, która zajmowała się psychologicznym profilowaniem treści. Dlatego też jej kampanie opierały się na profilach psychologicznych i osobowościowych. A te, jak już się domyślacie, powstawały na kanwie danych wydobytych z Facebooka, które zlecił sam Wylie podczas masowego zbierania danych.

Książka Wyliego to dowód na to, że internet od początku do końca stanowił narzędzie militarne. Zaś najważniejszą walutą i kartą przetargową współczesnego świata stała się informacja.

Mindf*ck to również zapis realiów psychologicznej wojny i manipulacji opinią publiczną za pomocą mediów społecznościowych. To również ostrzeżenie przed mocą, jaką mają fake newsy oraz przypomnienie, że anonimowość w Sieci nie istnieje. Jeśli żyliście historią Edwarda Snowdena – nie możecie przejść obok Cambridge Analyctiki obojętnie!

Mindf*k

Książka odsłania wiele wstrząsających informacji dotyczących bezpieczeństwa wrażliwych danych. Dotyka także problemu moralnego rozróżnienia między skutecznym marketingiem i rzetelną informacją, a manipulacją.

Rzuca zupełnie nowe światło na temat bezpieczeństwa w Sieci jednocześnie pozwalając lepiej zrozumieć wielopoziomowy problem działań Cambridge Analytica i firm jej pokrewnych.

Niewątpliwie stanowi lekturę, po którą powinien sięgnąć każdy świadomy użytkownik Internetu. Bo co jeśli powiem Ci, że świat, w który wierzysz, jest zmyślnie utkanym kłamstwem?

Jeśli jesteście ciekawi kulis jednego z największych skandali cybernetycznych w historii, sięgnijcie po Mindf*ck Cabridge Analytica. Książkę tutaj.

Ania ocenia:
 • 7.5/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7.5/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 10/10
  Czy wiedza zawarta w książce rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 10/10
7.9/10

Fragment recenzji

Co takiego dokonał Wylie, że znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi 2018 magazynu Time? Właśnie dokładnie w 2018 roku opublikował zbiór dokumentów dotyczących danych z Facebooka, które wywołały skandal i śledztwa rządowe po obu stronach Atlantyku.

Mindf*ck to książka o tym ile tak naprawdę warta jest informacja…