Nagroda Literacka Nike 2020 - znamy finalistów!

Czy takich poniedziałków da się nie lubić? Tydzień zaczynamy od wiadomości, która od rana rozgrzewa kuluary polskiej kultury. Dziś poznaliśmy siedmioro autorów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2020. Jesteście ciekawi, kto ma szansę zdobyć jedną z najważniejszych nagród literackich w naszym kraju?

Nagroda Literacka Nike 2020 - znamy finalistów!

To będzie już 24. edycja Nagrody, którą przyznaje się od 1997 roku. W konkursie biorą udział najważniejsze książki polskich autorów z różnych nurtów literackich wydane w zeszłym roku. Jury wyłoniło 7 finalistów spośród 20 nominowanych w maju książek.

W tegorocznej finałowej siódemce znalazły się dwa reportaże, dwie powieści, dwa eseje i jedna biografia. Warto zauważyć, że w finale tegorocznej Nagrody Nike znalazł się debiut — książka reporterki Joanny Gierek-Onoszko.

Nagroda Literacka Nike 2020 – finałowa siódemka

 

O tym, kto zostanie laureatem tegorocznej nagrody Nike, zdecyduje Jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Anna Nasiłowska, Magdalena Piekara, Paweł Próchniak (przewodniczący jury) i Szymon Rudnicki. Do konkursu zgłoszono kilkaset tytułów.

Ogłoszenie wyników 4 października

Tegorocznego laureata (lub laureatkę) poznamy 4 października. Poza pamiątkową statuetką projektu Gustawa Zemły zwycięzca otrzyma też 100 tys. złotych. Jak co roku fundatorami nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

Przypomnijmy, że od dziś (24 sierpnia) możecie głosować na finalistów w plebiscycie Nike Czytelników Gazety Wyborczej. Swój głos możecie oddać w tym miejscu. Na koniec oczywiście zachęcamy Was do sięgnięcia po książki, które znalazły się w finale.

W zeszłym roku Literacką Nagrodę Nike oraz Nike Czytelników zdobył Mariusz Szczygieł za swoją książę Nie ma.

Powiązane artykuły:

Nagroda Literacka Nike 2020 — ogłoszono nominacje