PolecamyReportażeZapowiedzi i nowości

Nieznane więzi natury – nowa książka autora Sekretnego życia drzew

Sekretnego życia drzew

Jak książka o lesie mogła stać się światowym bestsellerem? Mogła, jeżeli w tej opowieści autor udowadnia, że drzewa są niezwykle podobne do ludzi, czują, opiekują się sobą wzajemnie, troszczą się o siebie. Te blisko 20-letnie obserwacje udało się poprzeć badaniami naukowymi i w ten sposób nikomu nieznany, niemiecki leśnik stał się sławny. Teraz następna książka autora Sekretnego życia drzew: Nieznane więzi natury po raz kolejny zabierze nas do samego serca przyrody. Będzie także swoistym apelem, o jej ochronę.

Autor Sekretnego życia drzew o tym, dlaczego potrzebujemy wilków

Kiedy czytamy książki Petera Wohllebena, wiemy, że jest to człowiek, który kocha przyrodę i który chce ją chronić. Mówi nam, jak jest niezwykła i jak podobna do nas. Opowiada o tym, że bez niej, człowiek nie istnieje i nie będzie istniał. W swojej najnowszej książce stara się obalić powszechne stereotypy o szkodnikach zamieszkujących las. Mówi np. że w lesie każdy najmniejszy organizm jest równie ważny i potrzebny od bakterii po groźnego wilka.

Powiązane: DUCHOWE ŻYCIE ZWIERZĄT, CZYLI O LUDZKICH UCZUCIACH W SERCACH ZWIERZĄT.

Autor udowadnia nam, że las jest organizmem, który działa dobrze tylko wtedy, kiedy wszystkie elementy, które go budują, są obecne. Zarówno kornik jak i wilk, a nawet pojedyncza bakteria, czy grzyb, wszystkie te organizmy wspólnie budują leśny ekosystem.  Jakby tego było mało, mogą istnieć tylko i wyłącznie wzajemnie od siebie współzależąc. Sięgnijcie po kolejną po Sekretnym życiu drzew i Duchowym życiu zwierząt książkę tego niezwykłego leśnika, człowieka, obrońcy przyrody, który w taki niezwykły sposób próbuje zwrócić uwagę świata na jej problemy i potrzebę ochrony środowiska naturalnego, które jest domem nie tylko dla niego, ale także dla nas wszystkich.

Od Sekretnego życia drzew do sekretów miejskiej przyrody 

W ostatnim czasie pojawiło się wiele niezwykle interesujących książek opowiadających o świecie przyrody, który nas otacza, zarówno tym leśnym, weekendowym, jak i tym najbliższym, miejskim. Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli Nathanaela Johnsona to opowieść o tych małych i dużych stworzeniach, które często nawet o tym nie wiedząc, mijamy w drodze do pracy i szkoły. Inspiracją dla powstania tej książki stał się spacer ojca i córki, która chciała poznać nazwy wszystkich mijanych, w drodze do przedszkola, drzew. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak niezwykły jest świat przyrody, która “mieszka” w mieście.

Zajrzycie do książek Petera Wohllebena i Sekretów roślin i zwierząt w miejskiej dżungli i posłuchajcie głosu przyrody, która prosi o naszą uwagę i jej ochronę.