Nowe książki dla miłośników górskich wypraw
Wielu Czytelników sięga po książki, które dotyczą gór i alpinizmu. Nic dziwnego, przecież niesamowita wytrwałość i ogromna pasja górołazów jest wielką inspiracją. Biografie alpinistów i opisy wypraw ratowników górskich to sprawozdania ze śmiertelnie niebezpiecznych spotkań z naturą i żywiołami. Mam dla Was zestawienie nowych książek dla miłośników górskich wypraw. To książki, które świetnie sprawdzą się w roli świątecznych prezentów.
Nowe książki dla miłośników górskich wypraw
TOPR. Żeby inni mogli przeżyć Beata Sabała-Zielińska
TOPR. Żeby inni mogli przeżyć jest pierwszą książką o polskich ratownikach górskich. Czy wiecie, że Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma ponad 110-letnią tradycję. Od ponad wieku łączy ludzi, którzy niejednokrotnie narażają własne życie, żeby pomóc innym. Autorka skłoniła ratowników do tego, żeby opowiedzieli o trudach swojej pracy. O swoich sukcesach i porażkach. O tym, jak daleko można się posunąć, żeby uratować ludzkie życie.
Reportaż Beaty Sabały-Zelińskiej znajdziecie tutaj.
Wanda Rutkiewicz Elżbieta Sieradzińska
Elżbieta Sieradzińska napisała biografię Wandy Rutkiewicz, jednej z największych himalaistek świata, która była pierwszą Europejką na Mount Evereście i pierwszą kobietą w historii na K2. Jednocześnie miała nieokiełznaną osobowość. Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 podczas wspinaczki na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.
Autorka biografii nie tylko rozmawia z innymi alpinistami o Wandzie Rutkiewicz, ale też sięga do nieznanych wcześniej źródeł np. fragmentów zachowanych wspomnień matki alpinistki.
Biografię Wandy Rutkiewicz znajdziecie tutaj.
Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi Miłka Raulin
Miłka Raulin opowiada o projekcie „Siła marzeń – Korona Ziemi”, który konsekwentnie realizowała przez siedem lat, by zdobyć wszystkie najwyższe szczyty kontynentów. Udało się jej to w maju tego roku, gdy stanęła na wierzchołku Mount Everestu. Tym samym aktualnie jest najmłodszą Polką, której się to udało.
To opowieść kobiety, pracującej samotnej matki, o wielu przeciwnościach, sile marzeń i wielkiej determinacji.
Książkę Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi znajdziecie w tym miejscu.
Dwie opowieści o Tomku Mackiewiczu
O tragicznej wyprawie na Nanga Parbat i rozpaczliwej akcji ratunkowej na początku tego roku mówił cały świat. To była ostatnia wyprawa Tomka Mackiewicza. Powstały dwie biografie himalaisty. Pierwsza z nich – Nanga Dream już się ukazała. Z kolei premierę Czapkinsa zapowiedziano na styczeń.
Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu to biografia autorstwa reportera Mariusza Sepioło. To historia jednego z najbarwniejszych polskich himalaistów. Autor opowiada nie tylko o ostatniej wyprawie na Nanga Parbat, czyli projekcie „Nanga Dream”, ale też o młodości, podróżach i osobowości Tomka, o jego podejściu do życia.
Tę biografię znajdziecie tutaj.
23 stycznia w księgarniach pojawi się jeszcze jedna książka o tym tragicznie zmarłym himalaiście – Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza. Jej autorem jest Dominik Szczepański, podróżnik i dziennikarz sportowy.
To opowieść o człowieku, który żył marzeniami i pasją. To historia pełna wzlotów i upadków, porażek i sukcesów. O Mackiewiczu opowiadają najbliżsi i przyjaciele, w tym Elisabeth Revol, z którą wyruszył w ostatnią podróż.
Książkę Czapkins możecie znaleźć w tym miejscu.
Jestem ciekawa waszych opinii o tych książkach. Może trafiliście na jeszcze jakieś nowe publikacje dla miłośników górskich wypraw, które są warte polecenia?