przypisy-epub-popup-10-300x225

Firma 88em testuje nową, wygodniejszą formułę przypisów w e-bookach. Po kliknięciu na znacznik, przypis ma pojawiać się na tej samej stronie w formie dymku, bez odsyłania do innego fragmentu książki.

Do tej pory przypisy w e-bookach znajdowały się najczęściej na końcu rozdziału lub całego tekstu. W praktyce wyglądało to tak, że czytelnik musiał kliknąć na odnośnik, który przekierowywał go na oddzielną stronę, zawierającą treść przypisu.

Jednak takie rozwiązanie, podobnie jak w przypadku tradycyjnej wersji książki, ma kilka podstawowych wad. Po pierwsze, przerywa tok lektury, ponieważ odbiorca, zamiast krótkiego zerknięcia na przypis, musi czekać na załadowanie oddzielnego fragmentu książki, które wiąże się ze zniknięciem tekstu głównego. Po drugie, jeden odnośnik zawsze prowadził tylko do jednego objaśnienia. Inną niedogodnością jest fakt, że czytelnik w gąszczu wielu objaśnień, często sam musi odnaleźć to dotyczące interesującego go fragmentu.

Rozwiązanie proponowane przez firmę 88em jest więc dużo wygodniejsze i zapewnia większą płynność lektury. Działać będzie na wszystkich rodzajach czytników: w najnowszych modelach (obsługujących format ePub 3.0)  w pełnej wersji dymków, zaś w starszych zachowa swoje stare właściwości odsyłania do odpowiednich fragmentów książki.