PolecamyReportaże

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji - kup na TaniaKsiazka.pl

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji to książka, która przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom literatury faktu. Warto tutaj wspomnieć, że jest to już druga tego typu książka, w której autor Dionisios Sturis porusza temat swojej polsko-greckiej tożsamości.

Czytelnicy mieli szansę zapoznać się ze stylem pisarza oraz jego niezaprzeczalnym talentem w lekturze pt. Grecja. Gorzkie pomarańcze. Teraz Sturis powraca niejako z kontynuacją poruszanych w niej wątków, uzupełniając swoje historie o całkiem nowe fakty i spostrzeżenia.

Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji - kup na TaniaKsiazka.pl

 Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji – historia godna rozgłosu

To, co najbardziej zadziwia, to fakt, że początkowym zamysłem autora wcale nie było stworzenie książki. Plan przewidywał jedynie ośmiominutowy reportaż radiowy. Okazało się jednak, że zebranego materiału i poruszających opowieści jest tak wiele, że nie sposób było zamknąć się w wyznaczonym czasie. Wtedy to pojawiła się też koncepcja przelania tego wszystkiego na papier.

Praca nad reportażem zajęła autorowi ponad trzy lata. W tym czasie odbył on tysiące rozmów i wysłuchał jeszcze większej liczby wspomnień. Ogrom materiału, jaki zdobył, może oddać statystyka, która jednoznacznie pokazuje, że Polska przyjęła 3934 dzieci oraz 9200 dorosłych. Mowa tu oczywiście o uchodźcach szukających schronienia i pozostawiających za sobą pogrążoną w wojnie domowej Grecję. Ale to nie liczby są tym, co najbardziej interesuje autora. Jego historia skupia się na człowieku i ciepłym przyjęciu.

Dionisios Sturis jest potomkiem jednej z takich rodzin, która szukała schronienia w naszej ojczyźnie. Autor podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, by przybliżyć Czytelnikowi historię, o której obecnie mówi się zbyt mało. Pod koniec lat czterdziestych XX wieku polskie władze zdecydowały się przyjąć greckich uchodźców, mimo że Polska po II wojnie światowej sama nie do końca uporała się z własnymi problemami.

Pisarz słowami maluje niezwykle poruszający i wyraźny portret ludzi oderwanych od własnych domów i ojczystej ziemi. Ludzi ze świadomością, że jeszcze przez długi czas nie zobaczą ojczyzny. Rzuceni w całkiem inną kulturę próbują odnaleźć się w nowym miejscu. Książka, którą wam dziś prezentujemy to coś jeszcze. To także portret Polaków, którzy mimo własnych problemów ekonomicznych i politycznych byli gotowi pomóc Grekom. Z niezwykłą serdecznością wspierali tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji.

Książkę Nowe życie znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!