Synoptycy w październikowych prognozach na najbliższe dni przewidują coraz mniej słońca, coraz niższą temperaturę. Można byłoby powiedzieć, że nastaje depresyjny czas… Na szczęście nie powinien się ze mną zgodzić żaden miłośnik czy miłośniczka dobrej lektury! 🙂 My na kwestię zmiany warunków spojrzymy tak: więcej czasu do czytania, więcej rozkosznych chwil w towarzystwie kubka z ulubionym napojem i wciągającej książki.

Dzisiejszy wpis zainspirowany został asortymentem sklepu www.empik.com. Poświęcę go kilku tytułom, na które warto zwrócić uwagę. Książki te pojawią się niedługo, lub już się pojawiły na empikowych półkach. Kubek w dłoń i do czytania przystąp!

 

tuf-wedrowiec-b-iext25994333Tuf Wędrowiec – George R.R. Martin

Przewidywana premiera: 2014-10-07

Rzesze znają twórczość George’a R.R. Martina ze zekranizowanej sagi „Pieśń Lodu i Ognia”. Jest jednak grupa odbiorców, którzy poznali inną twarz Martina. Wśród książek, które napisał znalazły się bowiem również tytuły zaliczane do gatunku „science fiction”. Książka „Tuf Wędrowiec” jest jedną z nich.

Co w niej znajdziecie? Przede wszystkim arcyciekawego bohatera tytułowego. Wygląd fizyczny Tufa opisują przymiotniki: łysy, blady, wysoki, otyły. Jeśli połączyć to z miłością do kotów, a także z niespodziewanym nabytkiem – wiekowym, niemniej (dość) sprawnym statkiem-bazą, otrzymujemy mieszankę kosmicznie – komicznie – ekscentryczną.

Dzielny zdobywca przestworzy mianuje się inżynierem ekologiem i rusza, by ratować potrzebujących (bądź nie) pomocy. „Tuf Wędrowiec” należy do postaci, które George R.R. Martin wykreował w odległych czasach, niemniej w oczekiwaniu na kolejną część słynnej „Gry o tron” można się pokusić o lekturę „Tufa”.

 

Gniew – Zygmunt Miłoszewski

Przewidywana premiera: 2014-10-08

Prokurator Teodor Szacki powraca! Miło mi jest zapowiedzieć finałową część trylogii kryminalnej autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego. Jeśli nie czytaliście poprzednich części, sięgnijcie najpierw po „Uwikłanie” i „Ziarno prawdy”.

Trzecia część trylogii rozpoczyna się słowami: „Wyobraźcie sobie dziecko, które musi się chować przed tymi, których kocha”. Im dalej, tym więcej odkrywamy mroku i zła. Detektyw miał mieć do czynienia z rutynową procedurą. Nie wie o tym, że ta sprawa stanie się jedną z najtrudniejszych w jego prokuratorskiej karierze.

„Gniew” to kryminał, w którym tłem do zagadki kryminalnej jest ważny problem społeczny i wnikliwy portret Polski, ukazany przez pryzmat kolejnego miasta w naszym kraju. Czerwonego od pruskiej cegły Olsztyna, w którym Szacki odnalazł swoje miejsce na ziemi.

Trzymając się zasad kryminału, autor zmienia reguły gry z czytelnikiem i sprawia, że zamiast zastanawiać się, kto zabił, próbujemy zgadnąć, kto i dlaczego został zabity.

 

Kuchnia polska bez pszenicy – Marta Szloser, Wanda Gąsiorowska

Przewidywana premiera: 2014-10-08

„Dieta bezglutenowa” oraz „Kuchnia bez pszenicy” zdobyły uznanie polskich czytelników. Coraz więcej osób sięga po dietę pozbawioną glutenu.

Na półkach nie brakuje książek w tej tematyce, niemniej najczęściej ich autorzy skupiają się wyłącznie na bezglutenowości i wykorzystują składniki, które nie powinny mieć wstępu do naszych kuchni, których przykładem są produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy albo tłuszcze trans.

Autorki „Kuchni polskiej bez pszenicy” proponują inne podejście do tematu. Ich książka podzielona jest na dwie części. W części wstępnej, radzą, na co zwracać uwagę podczas zakupów i jak wybierać składniki najlepszej jakości, podając konkretne przykłady i nazwy produktów dostępnych w polskich sklepach.

Obszerna część druga poświęcona jest przepisom. Zawiera ponad 300 receptur na domowe posiłki od rana do wieczora. I to takie, jakie Polacy lubią najbardziej – począwszy od pierogów, kotlecików, pyz, po lekkie desery, wspaniałe torty oraz ciasta. A wszystko to bez glutenu, bez cukru i bez szkodliwych E-dodatków.

 

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga – Dariusz Kortko, Judyta Watoła

Przewidywana premiera: 2014-10-10

W dniu polskiej premiery opartego na faktach filmu o życiu jednego z najsłynniejszych Polaków („Bogowie”) – przede wszystkim genialnego kardiochirurga, ale również polityka i męża, ma miejsce premiera biografii Zbigniewa Religi.

Jeśli wśród czytelników tego wpisu znaleźli się tacy, którym nie jest znana postać profesora, przybliżę dwa fakty: w 1985 roku Zbigniew Religa przewodził zespołowi chirurgów, któremu udało się przeprowadzić pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.  W 2001 przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg wstrzyknięcia do serca preparatu powodującego powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Nazywany był „doktorem od serca”. Cieszył się poważaniem, szacunkiem i sympatią zarówno współpracowników, jak i pacjentów oraz ich rodzin. Nie oznacza to jednak, że niniejsza biografia przedstawia profesora w samych superlatywach.

Z książki wyłania się objaw człowieka bezpośredniego, pogodnego i ufnego. Bywa również niesprawiedliwy, niezwykle wymagający, czy próżny. Jak każdy z nas jest bowiem mieszanką wad i zalet. Jeśli taką postać Religi chcecie poznać – sięgnijcie po tę biografię.

 

Widmopis – David Mitchell

Przewidywana premiera: 2014-10-22

Nie byłabym sobą, gdyby na końcu zestawienia książek typowanych na bestsellery nie pojawił się tytuł klasyfikowany jako fantasy. Tym razem będzie to „Widmopis” Davida Mitchella. Książka pojawi się pod koniec października nakładem Wydawnictwa Mag. O zawartości nieco enigmatycznie:

Sprawca zamachu w tokijskim metrze czeka na sygnał od swojego guru. Transmigrująca dusza poszukuje przypisanego jej ciała. Geniusz nauki włamuje się do światowego systemu satelitarnego. Bóstwo wyczerpane ciągłym powstrzymywaniem cywilizacji przed samozagładą szuka rady u radiowego didżeja…

Dziewięć osób z dziewięciu odległych od siebie krajów. Jaki wzór łączy brytyjskiego prawnika z Hong Kongu, pracownika galerii handlowej, starszą Chinkę, didżeja z Manhattanu, czy irlandzkiego fizyka? Co sprawia, że ich losy połączone są na przekór dzielącemu ich czasowi i przestrzeni?

Autor „Atlasu chmur” czy „Tysiąca jesieni Jacoba de Zoeta” raz jeszcze zaprasza swoich obecnych i przyszłych fanów do przeczytania fascynującej historii.

Elegancka kompozycja poprowadzona z wdziękiem i ze sporą dawką humoru.
— Los Angeles Times

Daj znać, czy zainteresował Cię któryś z powyższych tytułów. Nawet jeśli nie ma wśród nich książki z Twojej ulubionej kategorii to nic straconego – sprawdź wszystkie nowości książkowe na www.empik.com.

 

TagiEmpik