Obłęd Otello i Singielka Hanny Bakuły w TaniaKsiażka.pl

Czy zauważaliście, że jakiś czas temu w księgarniach pojawiła się nowa książka Hanny Bakuły? Obłęd Otello i Singielka jest opisem dalszych losów Molly, utalentowanej malarki, alter-ego autorki. Bohaterkę poznaliśmy w poprzednich książkach m.in. Idiotka, Idiotka. Miłość w Nowym Yorku, Idiotka wraca.

Obłęd Otello i Singielka – zarys fabuły

Czterdziestoletnia Molly wdała się w związek ze starszym Docentem. Początkowo była zbyt zakochana i zafascynowana mężczyzną, by zrozumieć, że ten ma na jej punkcie obsesję.

Ten toksyczny związek odcisnął się nie tylko na jej zdrowiu, ale też na relacjach z najbliższymi. Zakompleksiony naukowiec stawał się coraz bardziej zazdrosny i  kontrolował wszystko, co Molly robiła. Nadużywający alkoholu Docent zaczynał zagrażać bezpieczeństwu bohaterki.

Uwolnienie się od obsesyjnego kochanka nie będzie łatwe:

Kiedy Molly nie wiedziała, co robić w jakimś momencie życia, malowała autoportret. Stwarzała sobie rozmówcę, rysując to, co podpowiadał jej anioł siedzący na ramieniu. Nie myślała o tym, co widzi – po prostu odtwarzała siebie zewnętrzną i wewnętrzną z danej chwili, jakby stała obok. Po skończeniu odczekiwała chwilę i stawała naprzeciwko. Do pracy twórczej potrzebny jest spokój, dawno go nie miała. Krążący Docent, dziwne miny sąsiadów, śmiertelnie obrażona Matka, która wzięła stronę zięcia in spe, niemożność swobodnego poruszania, noszenie gazu. Gdy brzmią armaty, milkną muzy. Mijał już rok od wyjazdu do Maroka i pozbycia się Docenta, tylko na ile? Przecież jeśli cały czas krąży i telefonuje, nie można pracować twórczo albo i w ogóle. Drugie pytanie brzmiało: kiedy pracuje domorosły Otello? Pojawiał się ostatnio o różnych porach.

Hanna Bakuła – malarka i pisarka

fot. materiały prasowe

Hanna Bakuła jest znaną pisarką i malarką, absolwentką warszawskiej ASP. W 1881 roku wyemigrowała by mieszkać i tworzyć na Manhattanie. Tworzy kostiumy, maluje pejzaże i portrety. Jest znana ze swoich rzeźb ceramicznych oraz akwarel o tematyce erotycznej. Została laureatką pierwszej nagrody na Festiwalu Malarzy Słowiańskich w NY, zdobyła też nagrodę New York Timesa za scenografię i kostiumy OFF Broadway.

Obecnie jest związana z Warszawą, mieszka w Wilanowie.

Obłęd Otello i Singielka jest charakterystyczną dla Hanny Bakuły tragikomedią pełną inteligentnego i uszczypliwego poczucia humoru. Warto zwrócić uwagę na to, że znajdziemy w niej ciekawe opisy artystycznego życia Warszawy i Nowego Yorku początku XXI wieku, które pisarka-malarka dodatkowo zilustrowała. Czy czytaliście już książki Hanny Bakuły? Może znacie jej poprzednie powieści o Molly? Podobały się Wam?

Książkę znajdziecie tutaj.