Portret artysty w wieku młodzieńczymPortret artysty w wieku młodzieńczym to jedna z pierwszych książek największego pisarza wszech czasów – Jamesa Joyce’a. Ponieważ mija właśnie setna rocznica od ukazania się owej powieści, podjęto się stworzenia mapy, która przedstawia najważniejsze lokalizacje z tej książki. O co chodzi i co dokładnie można na niej znaleźć? Koniecznie czytajcie dalej!

Portret artysty i zaangażowanie fanów

Projekt powstał z inicjatywy miłośników twórczości Jamesa Joyce’a. Jednym z ochotników jest Gerardine Meaney, profesor teorii kultury z University College w Dublinie. Trzeba przyznać, że miał on niełatwe zadanie. Niczym detektyw odszukiwał kolejne miejsca na interaktywnej mapie, o których autor wspomina w książce. Sam profesor o swoim zadaniu mówi następująco:

Na mapie interaktywnej można dostrzec, że Dublin Stephena i Dublin Jamesa są do siebie bardzo podobne. To była walka o odnalezienie starych śladów Dedalusa. Znaleźliśmy nawet lokalizację domów w pobliżu rzeki Tolka, o których mowa w powieści, a które teraz są pod wodą.

A o czym właściwie opowiada książka? Jak sugeruje sam tytuł, jest to historia dojrzewania młodego, wrażliwego człowieka, który musi zmagać się z zaściankową rodziną. Ale to nie jedyny jego kłopot. Stawia on czoła również represyjnej religii i anachronicznemu nacjonalizmowi.

Na stworzonej mapie czytelnik ma okazję zapoznać się z miejscem, o którym wspomina James w książce – jest ono opisane danym cytatem. Oprócz opisu do konkretnego punktu przypisane jest też aktualne zdjęcie jego wyglądu. Zielone oznaczniki przedstawiają miejsca, gdzie był obecny główny bohater, Dealus. Zaś czerwone punkty to Dublin Jamesa Jayce’a, dokładnie domy, w których mieszkał pisarz. Z ową mapą możecie zapoznać się tutaj.

Zaś wszystkich, którzy jeszcze nie zapoznali się z twórczością tego wybitnego twórcy, zachęcamy do nadrobienia zaległości. Książkę Portret artysty w wieku młodzieńczym znajdziecie tutaj. Serdecznie polecamy!