Ekranizacje i adaptacje

Powstanie adaptacja telewizyjna cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante

ferrante622

Książki Eleny Ferrante stały się źródłem i inspiracją do stworzenia dramatu telewizyjnego. Będzie to adaptacja całego cyklu neapolitańskiego, w którego skład wchodzą książki: Genialna przyjaciółka (2014), Historia nowego nazwiska (2015), Historia ucieczki (2016), Historia zaginionej dziewczynki (Polska premiera w maju 2016 roku).

Scenariusz do ekranizacji jednych z najbardziej ekscytujących, współczesnych powieści napisze Francesco Piccolo. Włoska pisarka będzie miała również wkład w ten projekt, zachowując prawa do korekty scenariusza i jego końcowej autoryzacji.

Elena Ferrante to pseudonim, prawdziwa tożsamość pisarki jest jak dotąd nieznana. Od debiutu w roku 1992 sama Włoszka również nie odczuwała potrzeby ujawnienia swoich personaliów. Nawet pomimo tego, że została okrzyknięta jedną z najlepszych powieściopisarek swojego pokolenia.

Można było przypuszczać, że ekranizacja jej czterech książek powinna coś zmienić w tej kwestii. Jak można bowiem brać udział i współpracować z ludźmi przy tak dużym projekcie i nie spotkać się z nimi twarzą w twarz? Maurizio Dell’Orso, posiadający prawa telewizyjne do ekranizacji, rozwiał jednak wszystkie wątpliwości, mówiąc: „Elena Ferrante nie będzie rzeczywistą autorką scenariusza ale wierzę, że przeczyta każdy jego szkic i każdą jego scenę. Przejrzy go i drogą mailową wyrazi swoje zdanie, przekaże sugestie oraz porady”.

Ostatecznie wiadomo, że Elena Ferrante również nie będzie miała kontaktu bezpośredniego ze scenarzystą ani z reżyserem produkcji. Cała komunikacja między pisarką a kierownictwem projektu będzie się odbywało po przez wydawców i edytorów jej książek, Sandro Ferri’ego i jego żonę. Nie ma co ukrywać, będzie to bardzo trudne zadanie, wymagające czasu i cierpliwości z obu stron. Z tym pierwszym nie powinno być jednak problemu, gdyż premiera serialu odbędzie się nie wcześniej niż w 2018 roku. Daje to także sporo czasu na wcześniejsze zapoznanie się historią dwóch przyjaciółek, Eleny i Lily, dorastających w powojennym i zubożałym Neapolu.

Serial prawdopodobnie będzie się składał z 32 odcinków. Jego produkcją zajęła się włoska wytwórnia filmów Fandango oraz włoskie studio filmowe Wildside.