Projekt Iwaszkiewicz 2.0 o Wydawnictwa Marginesy Projekt Iwaszkiewicz 2.0

Jesteś łowcą nowości? Na bieżąco śledzisz rynek wydawniczy i wybierasz z niego dla siebie co smakowitsze kąski, mając jednak poczucie, że przy tym zaniedbujesz dawne literackie dzieła? Mam dla Ciebie idealną propozycję! Sięgnij po połączenie „nowego ze starym”, czyli świeże publikacje klasyka polskiego pióra. Wydawnictwo Marginesy postanowiło niedawno wznowić publikację dzieł Jarosława Iwaszkiewicza. Ten zwrot w stronę jego twórczości nazwano mianem Projekt Iwaszkiewicz 2.0. Projekt Iwaszkiewicz 2.0. Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Projekt Iwaszkiewicz 2.0

Projekt Iwaszkiewicz 2.0 to prawdziwa gratka dla wszystkich zafascynowanych twórczością tego artysty. To także okazja do pierwszego spotkania z autorem, jeśli wcześniej pomijało się go w swoich czytelniczych wyborach. W ramach tego projektu Wydawnictwo Marginesy ma zamiar wydać serię jego powieści, opowiadań, reportaży, esejów, listów i wspomnień. Wszystkie publikacje będą ukazywać się w twardej oprawie, a nad projektami graficznymi okładek będzie czuwać Anna Pol. Pierwszym dziełem, które już można kupić w księgarniach jest powieść historyczna Czerwone Tarcze, którą napisał jako remedium na beznadzieję sytuacji politycznej panującej w Europie w latach trzydziestych XX w., przygnębiony obowiązkami dyplomatycznymi na placówce w Kopenhadze.

Głos prawnuczki

Przy okazji tej publikacji na rynku pojawiło się również wznowienie wzruszającej biografii pt.  Pra. Iwaszkiewiczowie. Opowieść o rodzinie autorstwa Ludwiki Włodek – prawnuczki Jarosława i jego żony Anny.  Jak ona komentuje pomysł Marginesów?

Projekt 'Iwaszkiewicz 2.0′ cieszy mnie podwójnie. Po pierwsze dlatego, że zdejmie Iwaszkiewicza z półki z literaturą może i dobrą, ale staroświecką i nieżyciową, na którą trafił całkowicie niezasłużenie. Twórczość Iwaszkiewicza jest zadziwiająco aktualna, a jego styl, prosty i piękny zarazem, z pewnością przemówi do wszystkich pokoleń czytelników. Trzeba im tylko dać szansę się z nią zapoznać i to właśnie robią teraz Marginesy. Drugi powód to oczywiście ponowne wydanie mojej książki 'Pra. Iwaszkiewiczowie’ w tej samej serii. Ona też odbrązawia pisarza, pokazując jego ludzki wymiar. To z pewnością dobrze wpisze się w główne założenie projektu, jakim jest odarcie Iwaszkiewicza ze wszystkich otaczających go, najczęściej niesprawiedliwych mitów, i pokazanie uniwersalnego humanizmu jego książek.

~ Ludwika Włodek

***

Natomiast w oficjalnym oświadczeniu dotyczącym projektu Beata Stasińska z Agencji Literacko-Scenariuszowej – opiekunka agencyjna i merytoryczna projektu pisze:

Bardzo się cieszę z decyzji Wydawnictwa Marginesy, które bez wahania odpowiedziało na hasło powrotu Jarosława Iwaszkiewicza do polskiego czytelnika. Projekt Iwaszkiewicz 2.0 to niezapomniana klasyka XX wieku, to przypomnienie jednego z najbardziej uniwersalnych polskich pisarzy ubiegłego stulecia w nowej edytorskiej odsłonie. Ten poeta i prozaik należy do stale tłumaczonych na języki obce autorów (ostatnio 'Sława i chwała’ na język chiński), jego opowiadania i powieści są najczęściej filmowane i adaptowane w teatrach. W pierwszych latach pokolenie czytelników urodzonych w demokratycznej Polsce dostanie do swoich rąk nowe edycje prozy, od powieści począwszy na listach, dziennikach, literackich dziennikach podróży i opowiadaniach skończywszy. Wydania będą pozbawione ingerencji komunistycznej cenzury. 'Iwaszkiewicz 2.0′? Tak!

Powieść Czerwone tarcze możesz zamówić w tym miejscu, natomiast biografię Iwaszkiewiczów złapiesz tutaj.

Czytaj także: