Reportaż Swietłany Aleksijewicz

Reportaż Swietłany Aleksijewicz pt. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety stał się inspiracją dla scenarzystów filmu, który od 11 października jest dostępny w kinach. Chodzi tu oczywiście o rosyjskiego kandydata do Oscara, produkcję pt. Wysoka dziewczyn. Tak się bowiem składa, że inspiracją dla jego powstania był właśnie reportaż noblistki Aleksijewicz. W związku z tym fani pisarki mają niemałe powody do zadowolenia. Poza tym produkcja zainteresuje również tych, którzy cenią sobie dobre i emocjonalne kino. Jeśli zaś do tej pory nie było Wam po drodze z twórczością autorki, koniecznie nadróbcie zaległości. Dziś macie do tego idealną okazję. Jesteście ciekawi, czego możecie spodziewać się po produkcji? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Reportaż Swietłany Aleksijewicz

Reportaż Swietłany Aleksijewicz – kilka słów o produkcji i zwiastun

Oto co o filmie mówi sam reżyser, Kantemir Bałagow:

To mój drugi film pełnometrażowy. Ogromne znaczenie miało dla mnie to, że historia rozgrywa się w 1945 roku. Leningrad przetrwał jedno z najcięższych oblężeń w historii działań wojennych; podobnie jak miasto wyniszczone i okaleczone przez wojnę są moje bohaterki. Ich osobiste historie, historie ludzi, których spotykają; przeszkody, które muszą pokonać, role społeczne – okaleczone przez wojnę długo będą musiały na powrót uczyć się normalnego życia.

Tym samym w filmie pojawią się dwie bohaterki, Masza i Ija. Obie próbują zapomnieć o tym, czego doświadczyły. Ponadto  pragną za wszelką cenę przypomnieć sobie, kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia. To jedna z tych historii, która chwyta za gardło i przesycona jest emocjami. W końcu nie bez powodu produkcja została nagrodzona w Cannes.

Jak już wspomnieliśmy, młody reżyser czerpał inspirację ze wstrząsającego reportażu Swietłany Aleksijewicz pt. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. W związku z tym Bałagow prezentuje swoją historię z perspektywy kobiety właśnie. To, to czyni obraz tak wyjątkowym.

W głównych rolach w filmie występują: Wiktoria Miroszniczenko, Wasilisa Perełygina, Andriej Bykow, Konstantin Bałakiriew i Timofiej Głazkow. Scenariusz powstał przy współpracy reżysera Kantemira Bałagowa oraz Aleksandra Terechowa.

Tutaj znajdziecie reportaż Swietłany Aleksijewicz. Natomiast poniżej prezentujemy wam zapowiedź filmu. Koniecznie dajcie nam znać, czy wybieracie się do kina. A przede wszystkim, czy znacie tę książkę. Jesteśmy ciekawi waszych wrażeń.