Serial na podstawie Dżumy

Klasyka literatury dla niektórych, zwłaszcza tych młodszych czytelników, nierzadko wydaje się nudna, trudna i nieprzystępna. Nierzadko ma to związek z faktem, że część interesujących i ważnych tytułów zaliczana jest do kanonu lektur szkolnych. A to, jak wiadomo, nie sprzyja temu, by młodzież sięgnęła po nie ochoczo. W dobie, gdzie platformy streamingowe i dostępne tam produkcje cieszą się ogromnym zainteresowaniem, być może to właśnie w ekranizacjach nadzieja. Sieć niedawno obiegła wiadomość, że powstanie serial na podstawie Dżumy. Powieść ta w dobie koronawirusa nabrała szczególnego znaczenia. Wzrosło czytelnicze zainteresowanie tą historią, a sprzedaż książki Alberta Camusa gwałtownie wzrosła. Nic więc dziwnego, że tytułem zainteresował się również świat filmu, ostrzegając w niej potencjał.

Serial na podstawie Dżumy

Serial na podstawie Dżumy – co wiemy?

Ostatecznie w rywalizacji o prawa do ekranizacji powieści zwyciężyła France Télévisions. Na razie forma produkcji nie jest jeszcze do końca ustalona, jednak twórcy skłaniają się ku serialowi. Wiadomo natomiast, że za scenariusz odpowiedzialny będzie Gilles Taurand, a produkcją zajmie się Siècle Productions. Projekt, o którym mowa powstaje z myślą o kanale France 2. W jakiej formie będzie on dostępny (i czy w ogóle będzie) w innych krajach? Tego na razie jeszcze nie wiemy.

Dyrektor ds. anteny i programów, Stéphane Sitbon-Gomez, zaznacza, że najnowsza produkcja francuskiego nadawcy publicznego to nic innego, jak wyjście naprzeciw oczekiwaniom odbiorców. Włodarze stacj zdali sobie bowiem sprawę z tego, że Netflix jest nie tylko konkurencją dla platformy Canal+, ale także właśnie telewizji publicznej. W związku z tym zaczęli oni chętniej stawiać na własne produkcje. A ten krok okazał się ogromnym sukcesem i przyniósł im wzrost zainteresowania widzów.

Dla miłośników książek mam również dobre wieści. W tym roku całkiem niedawno, za sprawą Państwowego Instytutu Wydawniczego, ukazało się nowe wydanie Dżumy Alberta Camusa. Tym samym, to dobra okazja, by uzupełnić domową biblioteczkę o światowy klasyk literatury.

Jestem też ciekawa, jak zapatrujecie się na serial na podstawie Dżumy. Dajcie znać koniecznie. 🙂