Artykuły

Stawić czoła depresji, zdobyć upragnionego mężczyznę, uleczyć schorowane ciało – czyli poradniki dobre na każdą okazję

 W dobie przeładowania negatywnymi emocjami, nadmiaru stresu, upowszechnia się niezdrowego stylu życia, niezwykle przydatne okazują się cenne porady, które prowadzą nas ku lepszemu i zdrowszemu życiu. Niektórzy pomocy poszukują bezpośrednio u specjalistów – psychologów, dietetyków, mentorów. Inni inspiracji do zmiany życia poszukują w książkach przez nich opracowanych.

Na rynku pojawia się ogromna ilość poradników, książek motywacyjnych, w których znajdujemy wartościowe wskazówki, skłaniające nas do zmiany życia. Wśród nowości znalazło się kilka wartych uwagi pozycji. Poznaj je.

Bestsellerowe poradniki – czego w nich szukamy?

9788364853005Keri Smith stworzyła zaskakującą książkę pod przewrotnym tytułem „Zniszcz ten dziennik”. Książkę tę można zaliczyć do gatunku niecodziennych poradników, gdyż głównym zamierzeniem autorki było zachęcenie do podejmowania kreatywnych działań, zabawy i odreagowania stresu. Udało się. Każda kolejna strona zawiera sugestię, dzięki której nie tylko dobrze się bawimy, ale również nawiązujemy dialog z samym sobą. Czytelnicy potwierdzająca, że ten unikalny sposób prowadzenia terapii działa. Uwalnia się myśli i spogląda na świat z dystansem. Książka stała się światowym hitem, głównie za sprawą oryginalnej formy i treści.

Bóg nigdy nie mruga„Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu” to poradnik napisany przez Reginę Brett, cenioną amerykańską dziennikarkę-reportażystkę. Autorka opracowała 50 najważniejszych jej zdaniem porad, które pomagają uporać się z trudną codziennością. Książka polecana przede wszystkim osobom, które są na skraju wyczerpania psychicznego i uważają, że ich życie jest stracone. Regina przekonuje, że wszystkie problemy tkwią w naszych głowach. Starannie dobrane sentencje, anegdoty z życia wzięte i życiowe lekcje forsują podstawowe hasło „życie generalnie jest dobre”. Autorka coś może na ten temat powiedzieć, gdyż sama doświadczyła wielu cierpień, w tym ciężkiej choroby. Dlatego nie teoretyzuje i nie filozofuje, tylko bez ogródek mówi jak jest i jak może być. Książka przepełniona jest optymizmem i naprawdę przywraca wiarę w życie.

Poradniki zamiast internetu

Przyzwyczailiśmy się już, że w momencie, gdy poczujemy się gorzej, poszukujemy porad i diagnoz na portalach internetowych. Wprawdzie radzenie się na forach internetowych jest proste, wygodne i tanie, jednak bardzo niezalecane przez lekarzy. O wiele lepiej korzystać z porad zamieszczanych w książkach, gdyż te, w przeciwieństwie do forów, są redagowane przez specjalistów.

Okazuje się, że wcale nie trzeba kupować ksiąg medycznych, by wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z takimi dolegliwościami jak zmęczenie, czy ból głowy. Można kupić krótkie i treściowe poradniki w niezwykle okazyjnych cenach. Na przykład za e-booka z cyklu Porady Lekarza Rodzinnego pt. „Zespół przewlekłego zmęczenia” zapłacimy nieco ponad 2 zł. Zaletą tego typu poradników medycznych jest to, że zawierają naukowe informacje, jednak podane w przystępnej formie. Nie ma w nich nadmiaru naukowych terminów, skomplikowanych wywodów medyków. Same fakty i porady, przekazane w taki sposób, by nawet laik mógł je zrozumieć i zastosować w życiu.