E-booki to książki elektroniczne, elektroniczne publikacje, e-książki. Treści zapisane w formie elektronicznej są przeznaczone do odczytywania za pomocą odpowiedniego oprogramowania, które jest zainstalowane w urządzeniu komputerowym. Do takich urządzeń zaliczamy: osobisty komputer, czytnik książek elektronicznych, telefon komórkowy.

Publikacja elektroniczna jest często ujmowana szerzej, ponieważ obejmuje materiały elektroniczne, które nie są książkami, chociażby systemy pomocy. Najnowsza definicja publikacji elektronicznej to po prostu przeniesienie klasycznej książki lub czasopisma do urządzeń komputerowych.

Tradycyjna książka wydawana jest na papierze, zaś elektroniczna łączy tekst z multimediami, co zawdzięczamy jednolitości elektronicznego medium.

A czym taka elektroniczna książka powinna być?

Powinna mieć następujące cechy:

  • Łatwy oraz wygodny system nawigacyjny i wyszukiwawczy w oprogramowaniu, które służy do odczytywania książek, przewijania strony publikacji, powiększania tekstu na ekranie, tworzenia elektronicznych zakładek, wyszukiwania informacji w dowolnym zakresie.
  • Bardzo dobrą czytelność, która zakłada zaawansowane techniki generowania czcionek ekranowych, a także odpowiednią rozdzielczość ekranu.
  • Odpowiednie techniki, które ułatwiają odbiór informacji osobom o różnych dysfunkcjach.
  • Łatwy dostęp do internetu, również bezprzewodowego.
  • Bardzo dobrze działający system wyszukiwania oraz pozyskiwania materiałów z różnych źródeł.
  • Skuteczny system płatności przez internet.

E-book przydatny dla uczniów

Badania dowodzą, że coraz więcej uczniów korzysta z e-booków. Jakie książki są najczęściej przez nich czytane. Oto 3 z nich:

Władca Lewawu Doroty Terakowskiej. Bartek to zwykły chłopiec, który urodził się w Krakowie. Dziewięć lat minęło od kiedy jego rodzice przepadli bez śladu. Ale czy tak jest na pewno? W poszukiwaniach swojej mamy Bartek wiele razy przemierza Stare Miasto. Jedna z wypraw na Wawel jest zaskakującym odkryciem. Jeden korytarz Smoczej Jamy prowadzi na brzeg Wisły. Przed chłopcem otwiera się Kraków, ale tak jakby po drugiej stronie lusterka. Lewaw, Wowark to nazwy miejsc, które do tej pory nie miały dla Bartka żadnych tajemnic. Poznanie wszystkich zagadek będzie wymagało od chłopaka bardzo dużo odwagi. Pytanie, czy warto narażać się na gniew władcy Lewawu? Czy chłopakowi uda się dowiedzieć całej prawdy o jego rodzinie?

Wladca_Lewawu

Chłopcy z Placu Broni Molnar Ferenc. Książka. Bestseller. Rok wydania 2013. Był wiosenny, ciepły dzień, kiedy chłopcy z Placu Broni wbili w ziemię włócznię, która miała srebrne grota. Natomiast na szczycie swojej twierdzy powiesili czerwono-zieloną chorągiewkę. Wiedzieli oni, że walczyć oraz zwyciężać można tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest zgoda. Pytanie, czy pokonali oni Czerwone Koszule? Czy ogród stał się znowu dla nich spokojnym miejscem zabaw?

chlopcy_z_placu_broni

Szatan z siódmej klasy. Kornel Makuszyński. Bestseller. Rok wydania 2011. Wartka akcja, zaskakujące pomysły, wpleciony w nią wątek kryminalny, bardzo wyrazista postać głównego bohatera Adasia są to atuty, które czynią tę książkę ulubioną powieścią nastolatków od wielu, wielu lat.
szatan z siodmej klasy