RecenzjeRomanse

Wesoła rozwódka Iwona Czarkowska – recenzja książki

wesoła rozwódka

Gdyby Bridget Jones kiedykolwiek wzięła rozwód, pewnie przypominałaby trochę główną bohaterkę książki Iwony Czarkowskiej. Wesoła rozwódka to powieść, która zaprasza do świata zdradzonej i porzuconej kobiety. I jak sam tytuł wskazuje, wcale nie będzie to smutna historia o przegranym życiu.

Pewnego dnia do domu Alicji puka Tania i oznajmia, że od dzisiaj to ona będzie tu mieszkać. W sumie to czuje się już trochę jak u siebie – nie raz odwiedzała jej męża i spała w jej sypialni. A tak poza tym, to jest w ciąży. Po tych słowach świat Alicji w jednej chwili wywraca się do góry nogami.

Ale ta pełna dystansu i poczucia humoru kobieta nie ma najmniejszego zamiaru rozpaczać nad swoją krzywdą. Złorzecząc mężowi i jego nowej kochance, zabiera swoje rzeczy i rozpoczyna zupełnie nowe życie.

Luksusowy domek pod miastem zamienia na kawalerkę w bloku z wielkiej płyty i wprowadza się do mieszkania z gipsowym krasnalem oraz psem – przybłędą. Ma też pomysł na zwariowany biznes – zakłada firmę zajmującą się organizowaniem przyjęć z okazji rozwodów. W otoczeniu szalonych przyjaciółek, awanturujących się sąsiadów oraz pewnego wysportowanego weterynarza z przytupem podbija nową rzeczywistość, którą tworzy już na własnych zasadach.

Wesoła rozwódka – lekko i niepoważnie

Wesoła rozwódka to bardzo lekka i humorystyczna powieść o tym, jak trudne doświadczenia można przekuć w osobisty sukces. Dla Alicji, głównej bohaterki powieści Czarkowskiej, rozwód z niewiernym mężem nie jest życiową porażką, ale początkiem budowania całkiem satysfakcjonującego życia.

W tej książce Czytelnik nie uświadczy chwil zwątpienia czy prawdziwych emocji – to komedia, która powstała tylko po to, aby poprawić kobietom nastrój. Nie przypomina nawet doskonale znanego i wielokrotnie powtarzanego schematu o rozpoczynania wszystkiego od nowa, który w Nigdy w życiu po raz pierwszy zaproponowała polskim Czytelniczkom Katarzyna Grochola.

W Wesołej rozwódce pierwsze skrzypce gra humor i to na nim warto się skupić, czytając tę powieść. Sama fabuła nie jest specjalnie fascynująca, mimo to książkę pochłania się jednym tchem. To nic, że niektóre wątki są wręcz irytujące, a główna bohaterka bywa nie do końca przekonująca  (na przykład prowadząc monologi lub posługując się zwrotem w stylu „kurza stopa!”) – jeśli przyjąć, że celem tej książki jest jedynie dostarczenie rozrywki, nie trzeba wymagać od niej żadnego autentyzmu.

Wesoła rozwódka – dla kogo?

Wesoła rozwódka nie pretenduje do bycia powieścią wysokich lotów. Nie wiem też czy specyficzny humor i główna bohaterka są w stanie przekonać do siebie wybredniejsze Czytelniczki. Jednak jeśli ktoś szuka naprawdę lekkiej lektury, podczas której można pośmiać się trochę z niewiernych mężów i ich patykowatych kochanek, to Wesoła rozwódka stanowi całkiem niezłą propozycję.

Kup książkę Wesoła rozwódka Iwony Czarkowskiej w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 7/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
 • 6/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 6/10
 • 5/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 5/10
 • 6/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 6/10
6/10

Fragment recenzji

Pewnego dnia do domu Alicji puka Tania i oznajmia, że od dzisiaj to ona będzie tu mieszkać. W sumie to czuje się już trochę jak u siebie – nie raz odwiedzała jej męża i spała w jej sypialni. A tak poza tym, to jest w ciąży. Po tych słowach świat Alicji w jednej chwili wywraca się do góry nogami.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)