Przepych, bogactwo, pycha, żądza, przepiękne stroje, bajeczne komnaty, a to wszystko splamione krwią, walką o władzę, mordowaniem najbliższych i truciem rywali. Serial Wspaniałe Stulecie zawładnął wyobraźnią tysięcy fanów na całym świecie, którzy dzięki tureckiej produkcji poznali nie tylko zwyczaje panujące w najprawdziwszym haremie ale także solidny kawałek niezwykle krwawych zwyczajów. Serial w dużej mierze odwzorowywał prawdziwe zdarzenia z okresu panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Jeżeli Wspaniałe Stulecie zawładnęło także Waszą wyobraźnią, te książki będą dla Was.

Książki z serii Wspaniałe stulecie

Tajemnice dworu sułtana. Mihrimah. Córka odaliski. Księga 4

Idealna propozycja dla fanów serialu, będąca doskonałym uzupełnieniem telewizyjnej adaptacji niesamowitej historii sułtanki Hürrem i sułtana Sulejama. Właśnie ukazał się już 4 tom książkowej serii będącej pierwowzorem dla fabuły serialu. Ta część skupia się na córce Hürrem, Mihrimah. Podobnie jak kiedyś jej matka, tak teraz ona musi poznać zasady niebezpiecznej gry na dworze. Jeżeli tego nie zrobi, na szali stanie jej własne życie. Do tego dochodzą pierwsze podrygi serca młodego podlotka, które każą kwestionować dziewczynie decyzje, do których zmusza ją matka.

Wspaniałe stulecie książki znajdziecie tutaj.

Książki podobne do Wspaniałego stulecia

Pieśń królowej, Chadwick Elizabeth

Ta historia nie dzieje się w Imperium Osmańskim, ale opowiada o równie niezłomnej i ambitnej kobiecie, która zapisała się podobnie jak Hürrem, jako jedna z najbardziej niezwykłych kobiecych postaci w światowej historii. Mowa o Eleonorze Akwitańskiej, królowej Anglii i Francji, która nie bała się sięgać po swoje pragnienia i żyć po swojemu wbrew wywieranej na niej presji. Jej historia jest równie niezwykła jak czasy, w których żyła. Jako zaledwie 13-letnia dziewczyna zostaje zmuszona do poślubienia równie młodego, zaledwie 15-letniego chłopca w dodatku niezrównoważonego psychicznie. Idealna lektura dla wszystkich wielbicieli historii.

Kösem. Matka sułtanów Kamuran Solmaz

Ta książka spodoba się fanom Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Z niewolnicy do matki sułtanów. Ta historia to przede wszystkim zapis niewiarygodnej drogi, jaką przeszła młoda Greczynka od niewoli wprost od sułtańskiego łoża. Jednak nie była jedynie zabawką w rękach potężnego władcy. Dzięki swojemu wdziękowi i wielkiej inteligencji zaszła na sam szczyt, została matką jego synów: Ibrahima I i Murada IV. Kosem to fantastyczna, niezwykle precyzyjnie napisana historia z okresu Imperium Osmańskiego, zabierająca nas w świat znany ze Wspaniałego Stulecia.

Sułtanka Kosem. Księga 1. W haremie, Demet Altinyeleklioglu

Dla fanów serialu: Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem, właśnie od tej książki wszystko się zaczęło, chociaż być może jeszcze tego nie wiedzą. “Kosem” czyli “przewodniczka” była ucieleśnieniem wielkiej tureckiej kariery: od łachmanów niewolnicy do pięknych, baśniowych sukien, od kolejnej kochanki sułtana, do matki jego synów. Tą wspaniałą opowieścią Demet zabierze Was wprost do świata, który tylko pozornie już znacie. Wysłuchajcie opowieści o wielkiej miłości Czarnej Królowej i Sułtana Ahmeta, opowiedzianej przez turecką tłumaczkę, pisarkę i producentkę.

Harem Sulejmana, Colin Falconer

Ta książka to prawdziwa gratka dla fanów serialu. Opowiada o najważniejszych postaciach przedstawionych w nim zdarzeń. Poznamy młodziutką, rudowłosą piękność, która przy pomocy trucizn, a nawet diabelskich intryg wspięła się na sam szczyt władzy. Trudno postrzegać ją jako niewinną, pełną dobra młodą dziewczynę. Jej droga po władzę spływała krwią i smakiem zemsty. Od miłości, do nienawiści, od niewinności podlotka po wielkie zbrodnie. Poznajcie jeszcze lepiej piękną Hürrem, żonę sułtana.

Równa słońcu, Anita Amirezzvani

Równa słońcu

Tym razem poznacie losy innej bohaterki muzułmańskiego świata, Pari Khan Khanoom Safavi. W tej opowieści trafiamy do XVI-wiecznego Iranu. pachnącego przepychem i bogactwem. Prawdziwym impulsem do wywołania wielkiej walki o władzę w Iranie staje się śmierć szacha, który nie zapewnia ciągłości władzy poprzez wyznaczenie swojego następcy. Czy po najwyższą władzę uda się sięgnąć jego córce? Wydaje się, że wszystko jest przeciwko niej, ale ma potężnego sojusznika eunucha Javaher’a, który być może wręczy jej najważniejszy oręż w mającej rozegrać się walce.

**********

Serial Wspaniałe stulecie zelektryzował polską widownię swoim rozmachem, przepychem, zawiłością intryg i mrocznym klimatem dworskiego życia. Wspaniałe stulecie książki otworzą przed Wami zupełnie nowe elementy sułtańskiej układanki. Dzięki nim doświadczycie efektów tych niesamowitych historii w zupełnie nowym wymiarze.