Zanim obejrzysz, przeczytaj! Zestawienie filmowych książek

Zanim obejrzysz, przeczytaj! Zestawienie filmowych książekCzy warto przeczytać książkę, zanim obejrzymy jej filmową lub serialową adaptację? Lwia część książkoholików uważa, że warto. Dlaczego? Bo literatura to nie tylko historia, którą można przenieść na mniejszy lub większy ekran. To także wielowątkowość, poznanie wewnętrznych motywacji bohaterów i niepowtarzalny klimat, który można zbudować tylko ze słów. Oddanie tych elementów w filmowej adaptacji jest trudne i dlatego często po ich obejrzeniu mamy wrażenie, że historia została spłaszczona. Pozbawiono ją głębi.

Oczywiście jest wielu świetnych filmowych twórców, którzy nie dość, że potrafią oddać książkowy klimat, to jeszcze go nadbudować. A literackie postaci dzięki umiejętnej grze aktorskiej nabierają przysłowiowych rumieńców. Wszystko sprowadza się do tego, czy mamy do czynienia z dobrą, czy złą ekranizacją, a to temat-rzeka, którego w tym momencie nie chcę poruszać.

Bezsprzeczne jest to, że ekranizacje mają wpływ na zainteresowanie książkami, na bazie których powstały. Czytelnicy chętnie po nie sięgają. Uwagę części z nich przyciągają filmowe oprawy. Z kolei inni chcą poznać oryginalną opowieść, zanim wybiorą się do kina.

Dziś przygotowałam dla Was zostawienie książek, które zostały zaadaptowane na potrzeby „dziesiątej” czy też „jedenastej” muzy. Filmy i seriale, które zostały stworzone na podstawie tych literackich pierwowzorów, możemy oglądać od niedawna, bądź ich premiera dopiero przed nami.

Zanim obejrzysz, przeczytaj! Zestawienie filmowych książek

Gdzie jesteś, Bernadette?Gdzie jesteś, Bernadette? Maria Semple

Film na podstawie tej powieści możemy oglądać w kinach już od 16 sierpnia. W tytułową rolę wciela się znakomita Cate Blanchett.

Po zaginięciu ekscentrycznej Bernadette jej córka przegląda e-maile i dokumenty. Bee nie poddaje się w poszukiwaniach matki i jest pewna, że właśnie wydarzenia poprzedzające zaginięcie są kluczem do jej odnalezienia.

To ciekawie skonstruowana, fabularnie zaskakująca, zabawna i wzruszająca powieść. Jeżeli chcecie dowiedzieć się o niej czegoś więcej, to niedawno opublikowałam recenzję. Możecie przeczytać ją w tym miejscu.

Był sobie pies 2Był sobie pies 2 W. Bruce Cameron

Polską premierę filmu zaplanowano na 4 października, z kolei książka pojawi się w księgarniach 18 września.

To kontynuacja historii, którą autor opowiedział z perspektywy czworonoga w zekranizowanej ksiażce Był sobie pies. Pies Bailey powraca w nowym wcieleniu. Ma nową misję. Wnuczka jego przyjaciela Ethana, Clarity, będzie potrzebować jego opieki i pomocy.

Książka Był sobie pies 2 >>

Sztuka ścigania się w deszczuSztuka ścigania się w deszczu Garth Stein

Film Sztuka ścigania się w deszczu trafi do kin 6 września. Książka, która stała się podstawą scenariusza, swoją premierę miała 14 sierpnia.

To podobnie jak książki W. Bruce’a Camerona historia opowiedziana z perspektywy psiego bohatera. Enzo jest pewien, że w następnym wcieleniu będzie człowiekiem. To dlatego tak bacznie obserwuje świat i ludzi. Gdy jego pan, Denny, staje w obliczu osobistej tragedii, tylko Enzo może pokazać mu, co w życiu naprawdę się liczy.

Książka Sztuka ścigania się w deszczu >>

Obsesja Eve. Tom 2. Jutra nie maObsesja Eve. Tom 2. Jutra nie ma Luke Jennings

Serial Obsesja Eve nie tylko spodobał się widzom, ale też krytykom. Czy wiecie, że jego podstawą są książki Luke’a Jenningsa? Drugi sezon produkcji można już obejrzeć w całości. A tych z Was, którzy w tę historię chcą się zagłębić bardziej, zachęcam do sięgnięcia po książkę. Jutra nie ma, drugi tom serii, w księgarniach pojawi się 27 sierpnia.

Brytyjska agentka MI6 i rosyjska zabójczyni toczą grę, której stawką jest życie. Eve w podążaniu za Villanelle udaje się w szpiegowską podróż dookoła świata.

Książka Obsesja Eve. Tom 2. Jutra nie ma >>

Otherhood. Mamusie bez synusiówOtherhood. Mamusie bez synusiów William Sutcliffe

Film od 2 sierpnia można obejrzeć na Netflixie, a polskie wydanie książki miało premierę 12 sierpnia.

To zabawna i wzruszająca historia o macierzyństwie i matkach, które postanawiają nieco namieszać w życiu swoich dorosłych już synów. Chcą odnowić więź, która wraz z wejściem chłopaków w dorosłość zaczęła słabnąć. Więcej o samej książce i filmie pisałam Wam w tym artykule.

Książka Otherhood >>

To Stephen King To Stephen King

6 września swoją premierę będzie mieć To: Rozdział 2. To ekranizacja książki Stephena Kinga. Jej odświeżone, filmowe wydanie trafiło na półki księgarń 14 sierpnia.

Akcja powieści biegnie dwutorowo. Poznajemy wydarzenia, które miały miejsce w 1958 roku, gdy bohaterowie mają po 11 lat oraz te, które są ich udziałem gdy już są dorośli. Zło, które mieszka w Derry, powraca. Znów trzeba będzie stawić mu czoła.

Nowe wydanie książki To >>

Książka Pod powierzchniąPod powierzchnią Anna Dembowska

Z drugiej strony zdarza się, że filmy i seriale stają się pisarską inspiracją. Jeżeli oglądacie serial Pod powierzchnią, to być może zainteresujecie się książką Anny Dembowskiej? To rozszerzenie fabuły, którą znacie. Wydarzeń opisywanych przez autorkę nie zobaczycie na małym ekranie. Sprawdźcie, co dzieje się pod powierzchnią.

Książka Pod Powierzchnią >>

A jak Wy podchodzicie do zekranizowanych książek? Czytacie je, zanim obejrzycie filmowe adaptacje, a może po książki sięgacie dopiero po obejrzeniu filmu?