Zawsze i na zawsze. Recenzja książki

Przed Wami recenzja książki Zawsze i na zawsze. Książki dla młodzieży. Dlaczego więc to ja ją Wam prezentuję? Otóż czasami w życiu Czytelnika przychodzi taki moment, gdy potrzebuje sięgnąć po ciepłą książkę z sympatycznymi, zwyczajnymi bohaterami przeżywającymi zwyczajne sytuacje. Książkę otulającą pozytywnością, rodzinnością i dobrocią. Dokładnie taką jak Zawsze i na zawsze. Recenzja książki poniżej.

Zawsze i na zawsze. Zanim recenzja – zarys fabuły serii [bez spoilerów]

O początku serii

Zawsze i na zawsze to trzecia część serii książek O chłopcach (tom 1: Do wszystkich chłopców, których kochałam, tom 2: P.S. Wciąż cię kocham) autorstwa Jenny Han. Główną bohaterką jest nastoletnia Lara Jean, Amerykanka koreańskiego pochodzenia.

Do wszystkich chłopców, których kochałam. Wkrótce w księgarniach! Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Historia Lary rozpoczyna się, gdy znikają jej wyznające uczucia, ale nigdy niewysłane, listy do pięciu chłopców, którzy kiedyś złamali serce Lary. W pierwszej części serii śledzimy historie miłosne, które kryły się za napisaniem tych epistołów i rozwiązujemy zagadkę osoby, która zdecydowała się naruszyć prywatność Lary Jean. Na niecałych 400 stronach poznajemy Larę, jej rodzinę – tatę i dwie siostry, przyjaciółkę i chłopaków – adresatów niewysłanych listów.

Fabuła Zawsze i na zawsze

Zawsze i na zawsze. Recenzje książki i możliwość zakupu w TaniaKsiazka.pl >>

Zawsze i na zawsze – zakończenie bestsellerowej trylogii w TaniaKsiazka.pl

Kolejne książki z serii to opis kolejnych perypetii miłosnych Lary. Perypetii poprzeplatanych pieczeniem pysznych słodkości, zabawnymi niezręcznościami, czy problemami, które zaprzątają głowy i serca młodych ludzi. Zawsze i na zawsze przyniesie zakończenie etapu nastoletniego.

W tej części Lara Jean jest na ostatniej prostej nauki w liceum. Staje przed wyborem uczelni i rozłąki z ukochanymi ludźmi. Wszyscy, którzy znają Larę z poprzednich części wiedzą, że to dziewczyna urocza i słodka, ale jednocześnie rozważna i niepozwalająca sobie dmuchać w kaszę. W efekcie autorka książki Zawsze i na zawsze bardzo sprawnie rysuje nam portret mądrej dziewczyny wkraczającej w dorosłe życie. Dziewczyny, która musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w jej życiu ważne.

Zawsze i na zawsze. Recenzja książki

Z perspektywy dorosłego człowieka czułam niezmierną radość mogąc czytać o tym, jak myśli Lara. Zaimponowało mi to, że mimo młodego wieku, Lara myśli bardzo rozsądnie. Oczywiście nie zawsze. Jednak przedstawienie dziewczyny jako kogoś, kto nie wstydzi się swoich nie do końca imponujących współczesnej młodzieży pasji jak pieczenie, pomaganie w domu starości czy scrapping, zdaje się mówić: Nie bój się być sobą.  Oto Lara Jean, wzór bycia sobą.

Życie uczuciowe Lary mimo, że absorbujące i zajmujące dużą część książki, nie jest jedynym wątkiem opowieści. Ważne są relacje z siostrami czy radzenie sobie z niespodziewanymi odejściami. Świetne jest to, że rodzinność Lary nie wybrzmiewa moralizatorsko. Jest to podane niejako przy okazji.

Historia Lary jest urocza i budująca. Pokazuje, jak ważny jest wkład młodego człowieka w budowanie wszelakich relacji. Przy czym robi to tak mimochodem. Także Czytelnik poznaje pozytywne wzorce, a jednocześnie wciąga się w opowieść.

To nie jest książka akcji. Nie jest to zarzut, ale ostrzeżenie. 🙂 Uważam tak, bo wydarzenia w życiu Lary są na tyle realne i nieoderwane od rzeczywistości, że mogłyby przydarzyć się każdemu.

Prosty język skłania mnie do podejrzenia, że początkujący Czytający Po Angielsku mógłby sięgnąć po oryginał. Z prostego języka wynika to, że książkę czyta się płynnie, spokojnie można spróbować przeczytać ją za jednym posiedzeniem.

Na koniec zaznaczę, że urzekły mnie okładki polskiego wydania każdego z tytułów serii. Dlatego, że  są jasne, czytelne, słodkie. Oddają zawartość.

Podsumowanie recenzji Zawsze i na zawsze

Warto przeczytać. Przecudowna opowieść rozgrzewająca serce. W skali GoodReads.com dałam jej pełną notę. W dziesięciostopniowej ogólnej skali oceniania na CoPrzeczytac.pl. Ucinam odrobinę za porcję cukru, która momentami przytłacza i przyznaję notę 9/10 punktów.


Książkę Zawsze i na zawsze można kupić tutaj>> Wszystkie dostępne książki Jenny Han z serii O Chłopcach znajdziecie w tym miejscu.

PS: Jeżeli jesteście ciekawi, jak wygląda przeniesienie książek Jenny Han na mały ekran to poniżej wrzucam trailer „Do wszystkich chłopców, których kochałam” Netflixa.

Moja ocena
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
 • 10/10
  Czy polecam książkę innym? - 10/10
 • 10/10
  Czy książka nadaje się na prezent? - 10/10
9.8/10

Fragment recenzji

Otulająca pozytywnością, rodzinnością i dobrocią historia perypetii miłosnych Lary Jean. Warto przeczytać. Przecudowna opowieść rozgrzewająca serce. W skali GoodReads.com dałam jej pełną notę. W dziesięciostopniowej ogólnej skali oceniania na CoPrzeczytac.pl ucinam odrobinę za porcję cukru, która momentami przytłacza i przyznaję notę 9/10 punktów.