Zerowy VAT na książki? Prace w toku!
Zerowy VAT na książki z pewnością pomógłby branży księgarskiej. Jednak nie tylko. Instytucji, które stanęły w obliczu niemałego wyzwania, jakim jest epidemia koronawirusa, jest więcej. Szczególnie trudna sytuacja dotyka małych, lokalnych punktów dystrybucji, które nie prowadzą sprzedaży internetowej. W związku z tym polski rząd podjął kroki, by ułatwić im nieco funkcjonowanie w tej nieprzyjaznej rzeczywistości.
Zerowy VAT na książki – pierwsze kroki
Polskie władze chcą wystąpić do Komisji Europejskiej z prośbą o możliwość wprowadzenia w naszym kraju stawki 0% VAT. Oczywiście chodzi tu o drukowane książki. Oto co sam prezydent, Andrzej Duda, ma do powiedzenia w tej sprawie:
W ostatnim czasie rynek książki przechodzi kryzys. A koronawirus, który dołączył się do tego wszystkiego, spowodował rzeczywiście, że na tym rynku sprzedaży książki doszło de facto do krachu. W związku z tym ustaliliśmy z panem premierem Mateuszem Morawieckim i panem premierem Piotrem Glińskim, że polski rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o derogację prawną i wprowadzenie przynajmniej na jakiś czas VAT-u na książki w wysokości 0 procent. To jest bardzo ważne, bo doprowadzi do obniżenia cen książek na naszym rynku. I mam nadzieję, że w efekcie będzie to także zachęta do tego, by w większym stopniu niż do tej pory realizować zakupy książek.
Tym samym warto tutaj wspomnieć, że obecna stawka VAT, obowiązująca na książki, wynosi 5%. Jest to aktualnie najniższa z możliwych opcji, ustanowionych na podstawie aktualnych przepisów Dyrektywy VAT. Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przypomina, że postulat obniżenia VAT-u do 0% był podnoszony przez wydawców, pisarzy, księgarzy czy bibliotekarzy i ludzi kultury.
Należy zauważyć jeszcze jedną rzecz. W listopadzie 2019 roku obniżono VAT na e-booki z 23% do 5%. Jednak czytelnicy wcale nie odczuli znaczącej zmiany. Dlaczego? Ponieważ wydawcy tłumaczyli się faktem, że do tego czasu wydawanie e-booków było nieopłacalne. I dopiero teraz mogą zrekompensować sobie poniesione wcześniej koszty. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Czy więc zerowy VAT na książki przyniesie korzyść czytelnikom? Nie pozostaje nam nic innego jak poczekać i przekonać się o tym.
Tymczasem wszystkich, którzy chcieliby uzupełnić domową biblioteczkę, odsyłamy tutaj.
Nowsze informacje na ten temat znajdziesz w artykule: