Zestawienie książek historycznych na 11 listopada
Zestawienie książek historycznych jest dziś nieprzypadkowe. Ponieważ wielkimi krokami zbliża się do nas Narodowe Święto Niepodległości, które obchodzimy właśnie 11 listopada. W związku z tym przygotowaliśmy dziś Wam kilka tytułów, które zainteresują każdego miłośnika naszej historii. Poza tym powody do zadowolenia mają także wielbiciele literatury popularnonaukowej czy reportaży i książek fabularnych z historią w tle. Jedno jest pewne. Wśród prezentowanych dziś książek nawet najbardziej wymagający fani gatunku znajdą coś dla siebie. Nie przedłużamy zatem i gorąco zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszą listą lektur. Koniecznie dajcie nam znać, czy któryś tytuł przypadł Wam szczególnie do gustu.
Zestawienie książek historycznych
Wojenna korona, tom czwarty serii Odrodzone Królestwo
Dokonało się. Na skroniach Władysława Łokietka w końcu spoczęła królewska korona. Ale wrogowie króla rosną w siłę. Ponieważ Jan Luksemburski wygrywa straszliwą bitwę pod Mühldorf i wyrasta na ważnego europejskiego gracza. Poza tym krzyżackie intrygi sprawiają, że wyrok papieski jest nie do wykonania. Tym samym Władysław zaczyna pojmować, iż żadna dyplomacja nie pozwoli mu odzyskać Pomorza. Wchodzi więc w sojusz, który nikomu w Europie nie przyszedłby do głowy. W związku z tym zaskakuje wrogów i wkracza na wojenną ścieżkę, by dokonać zemsty za królobójstwo sprzed trzydziestu lat. Nie ma jednak pojęcia, że na życie jego jedynego syna czyha nieznany wróg. Następca tronu jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a na królestwo polskie rusza potężna armia Jana Luksemburskiego.
Książka już dostępna.
Przedmurze cywilizacji. Polska 1000 lat na straży Europy
Wojownicy Piastów, dający odpór pruskiej nawałnicy. Polski bastion przeciw litewskim barbarzyńcom. Ostatnia twierdza zachodu, zdolna powstrzymać Tatarów i Turków. Żaden kraj nie stanowił granicy cywilizacji przez dziesięć stuleci. Żaden poza Polską. Autor przypomina jedno z najsłynniejszych haseł z rodzimej historii. Poza tym dowodzi, że „Przedmurze” to znacznie więcej, niż pokryty patyną slogan.
Katastrofa mongolskiego najazdu. Nawrócenie ostatniego pogańskiego kraju Europy. Bitwy, które pozwoliły Polsce sięgnąć niemal po Morze Czarne i które powstrzymały Imperium Osmańskie przed marszem na Wiedeń i w głąb kontynentu. Rola strażnika cywilizacji zdeterminowała całe dzieje Polski. I do dzisiaj stanowi o tym, kim jesteśmy.
Książka już dostępna.
Kobiety Holocaustu
Kobiecość, która kulturowo postrzegana jest jako źródło życia, w rękach nazistów zmieniła się w źródło dehumanizacji totalnej. Kobiety w ciąży, matki małych dzieci i opiekunki osób uznanych za niezdolne do ciężkiej pracy – wszystkie wysyłano bezpośrednio do komór gazowych. A nawet jeśli nie zostały wybrane na śmierć, ich szanse na przetrwanie w obozie były drastycznie niższe, niż mężczyzn. Dzięki zeznaniom tych, które przeżyły nazistowskie ludobójstwo oraz historiom tych, po których zostało tylko wspomnienie, Zoë Waxman rekonstruuje horror lat 40. Poza tym pozwala nam na głębsze zrozumienie go i zmusza nas do ponownego przemyślenia roli płci w historii.
Książka już dostępna.
Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej
Hasło „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej” miało komunikować cel polityki I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka i jego współpracowników. Poczynione w latach 1971-1975 inwestycje gospodarcze, finansowane głównie z zachodnich kredytów, przyczyniły się do chwilowego wzrostu stopy życiowej Polaków. Popełnili oni jednak sporo błędów. Nie uwzględnili trendów w gospodarce światowej. Poza tym program inwestycyjny oparli głównie na kredytach z zachodu. W związku z tym zaczęły ciążyć im zadłużenia zagraniczne, stosowali przestarzałe technologie oraz nieracjonalnie kierowali wydatkami. Tym samym szybko doprowadzili do poważnego kryzysu społeczno-gospodarczego. Jego konsekwencją było odsunięcie Edwarda Gierka od władzy w 1980 r.
Książka jest próbą analizy polskiej rzeczywistości pierwszej połowy lat siedemdziesiątych. Podjęło się jej 22 historyków reprezentujących różne krajowe ośrodki naukowe.
Książka dostępna od 12 listopada 2019 roku.
Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę
Dla Judyty cel zawsze uświęcał środki. Królowa w kraju bez króla i mistrzyni podstępu, od której mógłby się uczyć sam Machiavelli. Pasierba, który nie chciał całować jej pierścienia, wydziedziczyła i zamknęła w klasztorze. Dworzan, nie dość nisko zginających karki, zaprzedała w niewolę. Poza tym nie wahała się najmować skrytobójców. Byle żaden ślad zbrodni nie prowadził do niej. Zbysława zniknęła z pamięci i z dziejów. Ale to walka o jej honor stała u podstaw jednego z najsłynniejszych konfliktów całej tej epoki. Czy na rozkaz żony książę oślepił i zamordował własnego brata? I czy to ona ściągnęła na niego wieczystą hańbę?
Salomea wierzyła, że ma za sobą niebiańskie zastępy. Dogmatyczna i nieustępliwa, sprawiła, że cała dynastia chodziła na jej pasku. Ponadto to ona przekonała męża, by rozbił państwo na kawałki. Wszystko, byle uratować potomków przed zakusami ambitnej synowej.
Książka dostępna od 13 listopada 2019 roku.
Kasiarze, doliniarze i zwykłe rzezimieszki. Przestępczy półświatek II RP
Lata 20., lata 30. fascynują nas nie od dziś. To nie tylko blichtr kabaretów, high-life kawiarni Ziemiańska czy gwiazdy pokroju Bodo lub Ordonki. Ponieważ nieodłącznie towarzyszyły im też postaci i obrazy z mrocznego, choć równie fascynującego półświatka II RP. Iwona Kienzler, znana pisarka i popularyzatorka historii, w swojej najnowszej książce opisuje ciemniejsze oblicze międzywojnia. Tym samym kreśli barwny obraz oszustów, przemytników i złodziei. Ciekawie i z humorem przedstawia ich poczynania, ukazując je na tle społecznych problemów owych czasów, przypomina głośne niegdyś sprawy, które poruszały opinię publiczną.
Książka dostępna od 13 listopada 2019 roku.