Z pewnością każdy lubi odświeżać swoje wspomnienia z dzieciństwa, zwłaszcza te dobre, które zawsze wywołują uśmiech na naszej twarzy. Można to zrobić czytając swoje ulubione książki z tamtego okresu, które mimo wielu lat, nie tracą na aktualności. Idealnym przykładem jest Karolcia autorstwa Marii Krüger.

Pamiętam, jak w dzieciństwie mama czytała mi książki dla dzieci. Czasem były to najpopularniejsze baśnie, niedługie, niekrótkie, zawsze ze szczęśliwym zakończeniem. Innym razem czytywała całe książki, których słuchałam z zapartym tchem i wcale nie chciało mi się spać, mimo iż takie zapewne były motywy mojej mamy. Pewnie nie tylko jej.

Rodzice czytali i wciąż czytają swoim dzieciom. Zmieniają się tylko książki. Czasem sięgamy po te starsze, dobrze nam znane, w klasycznej wersji. Innym razem odświeżamy sobie książki z dzieciństwa, sięgając po audiobooki, współcześniejszą formę zapoznawania się z wybranymi utworami. Oba warianty mogą nauczyć czegoś nas i nasze pociechy. Dlatego chciałabym przedstawić dwie książki, z pewnością dobrze znane dla większości dorosłych i ich dzieci.

Karolcia Marii Krüger, czyli powrót do dzieciństwa: Karolcia

Od napisania przygód sympatycznej dziewczynki minęło prawie 60 lat, ale mimo to ciągle zachwyca. Maria Krüger  napisała powieść dla dzieci w przedziale wiekowym 6-8 lat. Tyle lat mają bowiem główni bohaterowie książeczki, czyli Karolcia i jej przyjaciel Piotr. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeczytały ją młodsze i starsze dzieci, a nawet dorośli, którzy chcą przypomnieć sobie przygody tej dwójki.

Tytułową bohaterkę poznajemy w trakcie przeprowadzki do nowego domu. W szparze podłogi dziewczynka znajduje błękitny koralik, który jak się potem okazuje, spełnia życzenia. Komu z nas nie przydałby się taki magiczny przedmiot? Mimo wszystko, należy pamiętać, że z życzeniami trzeba uważać. Czasem jest zabawnie, ale może być trochę niebezpiecznie, zwłaszcza kiedy pewna czarownica o imieniu Filomena, za wszelką cenę chce mieć koralik tylko dla siebie. Czy Karolcia pozwoli go sobie zabrać? Jestem pewna, że większość z Was zna już odpowiedź.

Karolcia Marii Krüger, czyli powrót do dzieciństwa: Witaj, Karolciu!

Ogromna popularność Karolci spowodowała, że Maria Krüger 10 lat później napisała drugą część Witaj Karolciu! Bohaterowie Ci sami, ale zamiast koralika, czarodziejska niebieska kredka. Autorka znów przenosi nas w krainę fantazji, gdzie wyobraźnia nie ma granic. Wraz z Karolcią i Piotrem, niezależnie od wieku, dziwimy się, kiedy ożywają narysowane zwierzaki i uciekamy przed znajomą czarownicą Filomeną, którą poznaliśmy w pierwszej części. Czy tym razem uda jej się odebrać dzieciom zaczarowaną błękitną kredkę?

Maria Krüger – polska pisarka, z wykształcenia ekonomistka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisała dla takich gazet, jak Płomyczek i Świerszczyk. Walczyła też w Powstaniu Warszawskim podczas II Wojny Światowej. Więcej informacji o autorce znajdziesz tutaj.

Wszystkich wielbicieli Karolci Marii Krüger zachęcam do odświeżenia sobie jej historii. Jeśli nie macie czasu czytać swoim pociechom albo sami lubicie słuchać ulubionych książek, sięgnijcie po Karolcię w wersji audiobooka. Pierwszą część znajdziecie tutaj, drugą zaś tutaj. Świetna interpretacja Marii Seweryn, zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych słuchaczy! Gorąco je Wam polecamy!