Filmowcy bardzo często inspirują się książkami Stephena Kinga. To najczęściej ekranizowany autor, a wiele z filmowych adaptacji jego dzieł ma już status kultowych (chociażby Lśnienie Stanley’a Kubrick, Carrie z 1976 roku, Dzieci kukurydzy czy Skazani na Shawshank). Ponadto niektóre z filmów opartych na jego prozie doczekały się re-make’ów np. It, Carrie lub Smętarz dla zwierzaków nad którym prace właśnie trwają.

serialowe ekranizacje książek Stephena Kinga

źródło plakatów – Filmweb

Serialowe ekranizacje książek Stephena Kinga

Tytuły, które wyszły spod pióra mistrza literatury grozy są przenoszone nie tylko na wielki ekran. Dlatego dziś przygotowałam dla Was zestawienie nowych serialowych ekranizacji prozy Stephena Kinga.

Castle Rock

Serial Castle Rock można obejrzeć na HBO GO. Na platformie są już wszystkie odcinki pierwszego sezonu.

Castle Rock jest fikcyjnym miasteczkiem w stanie Maine, to miejsce kilku powieści Stephena Kinga np. Cujo, Sklepik z marzeniami i najnowszej – Uniesienie. Mroczny serial łączy w sobie wątki i motywy z różnych utworów pisarza. Fani Kinga znajdą w nim mnóstwo aluzji i nawiązań. Choćby to, że jedna z drugoplanowych bohaterek nazywa się Jackie Torrance i w jednym z odcinku wspomina o krewnym, który oszalał w odciętym od świata górskim hotelu. Przecież to bardzo czytelne nawiązanie do postaci Jacka Torrance’a ze Lśnienia.

Głównym bohaterem serialu Castle Rock jest Henry Deaver. To prawnik, który wraca do miasteczka swojego dzieciństwa. Mężczyzna angażuje się w zagadkową sprawę. Jeszcze nie wie, że dziwny podopieczny nie pojawił się na jego drodze przypadkowo…

Castle Rock thriller z elementami horroru, także możecie być pewni tego, że historia opowiedziana w pierwszym sezonie serialu jest tajemnicza, mroczna i momentami krwawa.

Książki z cyklu Castle Rock znajdziecie tutaj.

Mgła (The Mist)

Z kolei serial Mgła bazuje na jednym z opowiadań Stephena Kinga. Na jego podstawie powstał już kiedyś horror. Chodzi mi o film pod tym samym tytułem z 2007 roku, który – tak na marginesie – moim zdaniem jest dość kiepski, ale wiem, że ma też swoich fanów.

Tym razem ekranizacji podjęła się w 2017 roku amerykańska stacja telewizyjna Spike. Polscy widzowie mogą obejrzeć ten serial np. na Netflixie.

Małe miasteczko Bridgton w stanie Maine zostaje spowite niezwykłą mgłą, która odcina mieszkańców od świata. Szybko okazuje się, że mgła niesie też inne, niespodziewane niebezpieczeństwo, ponieważ kryją się w niej potworne stworzenia i duchy przeszłości. Nikt nie jest bezpieczny.

Opowiadanie Mgła znajdziecie w zbiorze Szkieletowa załoga.

Mr Mercedes

Serial powstał na podstawie bestsellerowej trylogii Stephena Kinga, której bohaterem jest Bill Hodges. Pierwsza książka z serii, Pan Mercedes, była jednocześnie debiutem autora w gatunku kryminału detektywistycznego. Pozostałe to: Znalezione nie kradzione i Koniec warty. Powstały już dwa sezony serialu, a odcinki można oglądać w palyer+ oraz na Canal+.

Głównym bohaterem jest detektyw Bill Hodges. Jego emeryturę przerywają działania szalonego seryjnego mordercy, któremu media nadały miano Pana Mercedesa.

Książkę Pan Mercedes znajdziecie tutaj. Jeżeli interesuje Was cała trylogia, to została wydana w jednym woluminie, możecie ją dostać w tym miejscu.

W ostatnim czasie zapowiedziano jeszcze kilka nowych seriali na podstawie prozy Stephena Kinga, ale to już temat na osobny artykuł. 😉 Jestem ciekawa, czy oglądaliście powyższe produkcje. Co o nich myślicie? Podobały się Wam?