Najlepsze książki 2017 roku według sławnych pisarzy
Koniec roku to czas podsumowań, także w świecie literatury. Brytyjski Dziennik The Guardian właśnie opublikował dwuczęściową listę, na której znalazły się najlepsze książki 2017. Tytuły wskazywali światowej sławy autorzy m.in. George Saunders, zdobywca tegorocznego Bookera za książkę Lincoln in the Bardo, czy Paula Hawkins autorka Dziewczyny z pociągu. Niektóre książki z tych list już ukazały się w Polsce. Sprawdźcie, czy macie je na swoich półkach. Jeżeli nie, warto to nadrobić!
Do tej pory, z listy The Guardian, w Polsce ukazały się dwa tytuły: To, co możliwe Elizabeth Strout i Sekretne życie krów Rosamund Young. Kolejna książka z listy jest już w zapowiedziach. To Zbiornik 13 Jona McGregora, a książka ukaże się w 2018 roku. Całą listę tytułów, które wskazywali znani na całym świecie pisarze, znajdziecie w tym miejscu. Tymczasem sprawdźcie, co już pojawiło się lub niedługo pojawi się na polskich półkach.
Najlepsze książki 2017: To, co możliwe Elizabeth Strout
Nowa książka autorki, której tytuły otrzymały wiele prestiżowych nagród, w tym Pulitzera za książkę Olive Kitteridge.
To, co możliwe z pewnością spodoba się fanom wydanej w Polsce w 2016 roku książki Mam na imię Lucy (nominacja do Książki Roku 2016 serwisu Lubimyczytać.pl). W nowych, niepublikowanych dotąd dziewięciu opowiadaniach wracamy do świata znanej z poprzedniej książki Strout, Lucy i osób, które były dla niej ważne.
Elizabeth Strout nakreśla niezwykle więzi między ludźmi w sposób, który porusza Czytelnika do głębi. Opowiada o sprawach ludzkich i kruchych, o ludzkich słabościach i sile wybaczania, a także o walce o zrozumienie samego siebie. W tych niezwykle poruszających dziewięciu opowiadaniach poznamy między innymi historię dwóch sióstr, które zupełnie inaczej postanowiły pokierować swoim życiem i córki, która tęskni za miłością matki.
Najlepsze książki 2017: Sekretne życie krów Rosamund Young
Po Sekretnym życiu drzew Czytelnicy na całym świecie chcieli wiedzieć więcej, więcej o otaczającej człowieka przyrodzie. Tym razem poznamy wewnętrzne życie zwierząt, które są niezwykle pospolite na naszych łąkach i w gospodarstwach rolnych, czyli życie… krów. Okazuje się, że te z pozoru mało interesujące zwierzęta, mają bogaty świat przeżyć wewnętrznych. Potrafią zawierać ze sobą przyjaźnie, mają konkretne charakterki, niektóre są mniej lub bardziej rozgarnięte, niektóre odczuwają wstyd. Być może, kiedy bliżej przyjrzymy się tym zwierzętom, powstanie w naszych sercach większy dla nich szacunek i większy szacunek dla przyrody jako całości.
Powiązane: BOOKER 2017 DLA KSIĄŻKI LINCOLN IN THE BARDO GEORGE’A SAUNDERSA!
Najlepsze książki 2017: Zbiornik 13 Jon McGregor
Ta książka pojawiła się w już zapowiedziach wydawnictwa Czytelnik.
Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich książek z listy Guardiana, także autorem tej jest zdobywca wielu prestiżowych nagród między innymi Impac Prize. Chociaż to właśnie ta książka Zbiornik 13 sprawiła, że Jon McGregor był nominowany do tegorocznego Bookera.
Zbiornik 13 to opowieść o pewnej rodzinnej tragedii, o przyrodzie, która nieustannie “płynie” i o ludzkiej skłonności do agresji. Punktem wyjścia do tej opowieści jest zaginięcie pewnej nastolatki. Cała mała społeczność angielskiej wioski angażuje się pomoc w poszukiwaniach. W międzyczasie poznajemy życie poszczególnych mieszkańców małej społeczności. Widzimy jak mimo cienia tragedii jednej rodziny, życie innych ludzi biegnie dalej swoim rytmem. W tej opowieści niezwykłe ważną rolę odgrywa także przyroda, która wydaje się być niewzruszona wobec ludzkich dramatów i usilnie trwa mimo niezwykle agresywnej ingerencji człowieka.
Szczegółowa data premiery książki nie jest jeszcze znana.
Przeglądając listę książek, które wybrali znani i cenieni pisarze, szybko dojdziemy do wniosku, że są to arcydzieła współczesnej literatury. Oby jak najszybciej wszystkie tytuły pojawiły się także w Polsce.