Oscary 2018 i książki, które były inspiracją dla nominowanych filmów
Oscary 2018 i książki, które trzeba sprawdzić przed 4-tym marca
Chyba nie ma świecie, budzącej większe emocje uroczystości, niż ta z rozdania Oscarów. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej wykraczają znacznie dalej poza świat filmowy. Interesują się nimi zarówno miłośnicy kinematografii, adaptacji filmowych, jak i fani literatury i mody. W tym roku aż 7 obrazów jest w różny sposób związanych ze swoimi odpowiednikami w literaturze. Sprawdźcie, które książki “namieszały” w tym roku w świecie oscarowego blichtru i na które tytuły koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
Tamte dni, tamte noce André Acimana
O tej adaptacji jest głośno już od rozdania Złotych Globów. Już wtedy szeptano w kuluarach, że to poważny pretendent do Oscarów. Tamte dni, tamte noce to książka ze stycznia 2007 opowiadająca o relacji miłosnej, która narodziła się między siedemnastoletnim chłopakiem Elio, spędzającym wakacje w posiadłości rodziców we Włoszech i młodym, 24-letnim mężczyzną, który przybywa do majątku jako gość.
Powiązane: ZŁOTE GLOBY 2018 – KTÓRE SERIALE I FILMY NA PODSTAWIE KSIĄŻEK UZYSKAŁY NOMINACJE I WYGRAŁY NAGRODY?
Gra o wszystko Molly Bloom
Książka i film dla fanów Wilka z Wall Street. Ta historia napisana przez samo życie zdumiewa i oszałamia swoim rozmachem. To opowieść o małomiasteczkowej dziewczynie, która wspięła się na sam szczyt hazardowego świata i poznała największe gwiazdy kina. W organizowanych przez nią nielegalne rozgrywkach pokera brał udział m.in Leonardo diCaprio. Jednak życie nie znosi pustki ani nadmiaru sukcesu. Być może Molly dowie się także, jak smakuje równie wielka porażka.
Dunkierka Autor: Joshua Levine
Ta historia wciąż wywołuje dreszcze na plecach i uświadamia, że absolutnie nic nie jest niemożliwe. 300 tys. brytyjskich i francuskich żołnierzy otoczonych przez Niemców, a za plecami mają tylko morze. Akcja ewakuacji z Dunkierki trwała kilka dni, a jej powodzeniem nazwano: cudem. Film opowiada o losach tej misji, o głodzie, strachu, poświęceniu i bohaterstwie. Poznajemy losy żołnierzy z Dunkierki i aliantów, którzy chcieli ich ocalić.
Cudowny chłopak R. J. Palacio
Film na podstawie książki R. J. Palacio w styczniu zadebiutował w polskich kinach. O tej historii jest głośno już od dłuższego czasu i wciąż podbija serca kolejnych Czytelników i widzów. Opowiada o 10-letnim chłopcu Auguście, który z powodu jednego genu ma zdeformowaną twarz. W końcu chłopiec musi pójść do szkoły, a to wydarzenie otworzy jego oczy na zupełnie obcy świat. Świat, w którym nie brakuje podłości, nienawiści, uprzedzeń i złośliwości. Jednak będzie to także świat pełnej miłości, współczucia i zrozumienia, a także pierwszych prawdziwych przyjaźni.
Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach Philip K. Dick
O ekranizacji fenomenalnej książki Philipa K. Dick’a było głośno głównie z powodu porażki finansowej, którą poniosła produkcja w związku z małą frekwencją w kinach. Jednak nic nie zmienia faktu, że film jest fenomenalny, uzyskał bardzo wysokie oceny widzów i moim zdaniem jest po prostu arcydziełem. Książka podobnie jak film opowiada o androidach i ich łowcach, którzy będą ze sobą walczyć o prawo do egzystencji na Ziemi po wybuchu wojny nuklearnej.
Czas mroku Anthony McCarten
Fantastyczny obraz człowieka, który zmieniał losy świata, Winstona Churchilla. Poznamy go nie tylko jako fenomenalnego przywódcę i premiera, ale także człowieka z krwi i kości, przed którym postawiono zadania, wydawać by się mogło niemożliwe do zrealizowania. W okresie najczarniejszych dni Europy XX w., w dniach, kiedy do Wielkiej Brytanii zbliżała się wojna w maju 1940 roku i kiedy kolejne kraje zapadły się w nazistowski mrok, ten człowiek potrafił przemówić do swojego narodu i dotrzeć do każdego, pojedynczego Brytyjczyka. Niektórzy twierdzą, że mówił: do historii całego świata.
Wszystkie pieniądze świata John Pearson
Niesamowita historia niezwykle bogatej rodziny wpływowych potentatów naftowych, która udowadnia, że pieniądze mogą być źródłem wielkiego życiowego nieszczęścia. Jeden z członków tej rodziny został porwany, a rodzina nie chciała zapłacić za niego okupu. Jeszcze inny był tak skąpy, że wymyślił płatny telefon dla domowników, a jeszcze inny zagubił się w świecie imprez, alkoholu i narkotyków.